jakie krzesła do salonu

Ile kupić krzeseł do stołu w salonie?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


Drewniane stoły i krzesła, również te w tapicerowanej wersji, to podstawowy element wyposażenia każdego klasycznie urządzonego i dość przestronnego salonu. Jeśli decydujesz się na zakup tego typu mebli do swojego mieszkania lub domu, zapewne zastanawiasz się, jaki ich rodzaj wybrać.

Czy wystarczającym rozwiązaniem okaże się zakup nierozkładanego stołu z kwadratowym blatem i czterema krzesłami, czy lepiej zdecydować się na rozkładany stół z krzesłami w liczbie sześciu sztuk lub w jeszcze większej ich ilości (w takiej sytuacji trzeba mieć miejsce do przechowywania dodatkowych krzeseł)?


O czym pamiętać, wybierając stół?

Decydujący wpływ na Twój wybór powinien mieć kształt salonu oraz ilość dostępnego w nim miejsca, a także to, z ilu domowników składa się Twojego gospodarstwo domowe oraz to, czy planujesz organizowanie w domu świąt lub innych większych uroczystości (wydarzeń wymagających przygotowania obiadu lub kolacji dla większej ilości osób).

Jeśli posiadasz niewielki salon, Twój wybór powinien ograniczyć się do mebli rozkładanych, które na co dzień zajmują mniej miejsca. Chwilowe, dość radykalne zmniejszenie ilości wolnego miejsca w salonie na czas organizacji przyjęcia dla większej liczby osób, nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Jeśli salon ma mocno wydłużony kształt, szukaj stołów i krzeseł o smukłej sylwetce, zajmujących możliwie mało miejsca. Gdy salon swym kształtem przypomina kwadrat, możesz zdecydować się na wybór stołu typowego, z dość szerokim blatem, rozkładanego wzdłuż swojej osi. Jeśli Twoje gospodarstwo domowe to maksymalnie cztery osoby i nie przewidujesz możliwości organizowania w domu większych uroczystości, zwróć uwagę na kwadratowe stoły i krzesła z wygodnymi oparciami oraz podłokietnikami. Gdy wiesz, że potrzebujesz tylko czterech krzeseł do stołu, każde z nich możesz ustawić po jednej jego stronie, co zapewni maksymalny komfort każdemu z domowników.


Jak ustawić stół?

Sposób ustawienia stołu w salonie może wpływać na to, ile krzeseł będzie można do niego dostawić. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie stołu na środku salonu, wtedy dostęp do niego będzie wygodny z każdej strony i będziemy mogli ustawić przy nim największą liczbę krzeseł. W tego typu opcji sięgamy po prostokątne lub kwadratowe stoły i krzesła w takiej liczbie, by można było ustawić je przy każdej krawędzi stołu. Pamiętaj o zachowaniu niewielkich odstępów pomiędzy krzesłami, tak by siedzące przy stole osoby miały minimum komfortu siedzenia i jedzenia. W tego typu wariancie najpopularniejszymi zestawami są stoły rozkładane z sześcioma lub większą ilością krzeseł (po jednym krześle po przeciwległych, węższych stronach stołu i po dwa lub trzy krzesła wzdłuż blatu po obu jego stronach).

Ustawienie stołu przy ścianie, tak by jeden z węższych boków stołu przylegał do ściany, to rozwiązanie dedykowane mniejszym wnętrzom. Taki układ sprawdzi się również w przypadku wyjątkowo długich stołów rozkładanych. W takiej opcji potrzebować będziemy nieparzystej liczby krzeseł (krzesła po obu dłuższych bokach i jedno krzesło przy odsłoniętym, krótszym boku stołu).


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *