Spis treści
Artykuł zaktualizowany 9 września 2021
Budowa domu wiążę się z ogromnym wkładem gotówkowym. Z pewnością jest to jedna z największych inwestycji w życiu większości osób.
Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na ogromny, nietuzinkowy dom oraz nie spoglądać na poniesione koszty. Dlatego już na samym początku warto sporządzić wyceny budowlane, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas budowy.
Projekt domu
W projekt naszego domu jednorodzinnego możemy zaopatrzyć się na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to zamówienie planu indywidualnego. Architekt sporządza projekt domu od podstaw, dzięki czemu możemy go zaplanować i dopasować do naszych potrzeb oraz preferencji. Niestety ta opcja jest znacznie droższa. Chcąc zaoszczędzić kilka tysięcy złotych już na tym etapie, możemy zdecydować się na zakup projektu gotowego.
Liczba ofert dostępnych na rynku jest zdumiewająco szeroka, dzięki czemu bez problemu powinniśmy znaleźć satysfakcjonujący nas budynek. Należy pamiętać, że bardzo dużym wydatkiem jest budowa piwnicy. Z podziemnymi pomieszczeniami wiąże się szereg kosztownych operacji takich jak głębokie wykopy oraz zabezpieczenie budynku przed wilgocią, a w późniejszym etapie ogrzewanie takich pomieszczeń. Istotny przy budowie domu jest również system ociepleń. Wybierz najlepszą opcję izolacji swojego domu. Sprawdź ocieplenia styropianem ceny
Kosztorys i firma wykonawcza
Przed początkiem prac należy sporządzić kosztorys budowlany, który uwzględnia możliwie najwięcej szczegółów. Nie należy to do najprostszych czynności, jednak możemy go zrobić na własną rękę, lub zlecić firmie, która się w tym specjalizuje. Następnym krokiem będzie wyszukanie firmy budowlanej, która zajmie się wszelkimi pracami. Najrozsądniejszym wyjściem jest porównanie co najmniej kilku ofert różnych działalności i wybranie tej najodpowiedniejszej. Oferowane ceny mogą się kolosalnie różnić, dlatego nigdy nie należy decydować się na usługi pierwszej napotkanej firmy.
Jaki dom?
A właściwie na czym najbardziej można zaoszczędzić i jak wygląda tani w budowie budynek? Do najtańszych inwestycji należą domy w kształcie kwadratu lub prostokąta o podobnej długości boków. W ten sposób zużywając daną ilość materiałów budowlanych, osiągniemy największą możliwą powierzchnię użytkową. Jakiekolwiek ściany odbiegające od standardowego szablonu będą generować dodatkowe koszty. Przechodząc do dachu – tutaj również najtańszą opcją jest tradycyjny oraz bez żadnych udziwnień dach dwuspadowy.
Warto natomiast zainwestować odrobinę więcej pieniędzy w energooszczędne drzwi oraz okna – pozwoli to nam zaoszczędzić na corocznym zimowy ogrzewaniu. Jak wyżej wspomniano, jeżeli nie potrzebujemy pomieszczeń podziemnych, najlepiej będzie z nich zrezygnować. Budowa piwnicy może pochłonąć nawet 30% całej kwoty przeznaczonej na budowę domu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na dodatkową powierzchnię użytkową jest dobudowanie pomieszczeń na parterze lub użytkowe poddasze.