gdzie można kupić antyczne meble

Aukcje antyków – czy warto wybrać wyjątkowe przedmioty do wystroju domu?

Artykuł zaktualizowany 29 sierpnia 2019


W wielu mieszkaniach na całym świecie pewnego dnia zapada decyzja, że trzeba zmienić coś w wystroju wnętrza. Każdemu w końcu nudzą się meble, które stoją w tym samym miejscu od wielu lat i stały się już wręcz niezauważalne i nie budzą żadnych emocji.


Powrót do przeszłości

Może by tak, zamiast wystrajać swoje mieszkanie meblami z sieciówek, postawić na coś z historią? Coraz większą popularnością cieszą się stare meble, które odpowiednio wkomponowane w wystrój wnętrza, będą wyglądały bardzo dobrze i nadadzą nowy charakter wnętrzu.

Dodatkowym atutem takich mebli jest to, że jeśli nie są one imitacją, lecz realnie meblami z długą historią, to są one o wiele wytrzymalsze. Meble wykonane z prawdziwego drewna przeżyją o wiele dłużej niż te wykonane z płyty meblowej. Równie ważne jest to, że kiedyś meble były robione w taki sposób, aby mogły jak najdłużej wytrzymać, dziś niestety w wielu miejscach się o tym zapomina.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Najciekawsze muzea we Wrocławiu


Gdzie kupić stare meble?

Miejscem, w którym można obejrzeć przykładowe meble, a także się w nie zaopatrzyć może być przykładowo dom aukcyjny. W takich miejscach zazwyczaj można spotkać się z różnorodnością stylów i spotkamy przedstawicieli wielu różnych epok. Pracownicy takiego domu dbają o to, aby przedmioty przeznaczone na aukcje były dokładnie opisywane i aby potencjalny nabywca był w pełni świadom dokonanego zakupu.

Aukcje antyków mają wiele plusów. Przede wszystkim wiemy, że nabywamy coś wyjątkowego. Jeśli już jakiś mebel znajdzie się w takim miejscu, może się okazać, że jest to jedyny taki, który znajduje się na danym terenie. Dzięki temu wiemy, że w naszym mieszkaniu znajduje się coś, czego nie ma nikt inny.

Stare meble mają także swoją wspaniałą historię. Jest to wielka wartość dla nabywcy, gdy może poznać jakąś wyjątkową opowieść, związaną z właśnie nabytą szafą, biurkiem, sekretarzykiem, czy innym meblem. Może się okazać, że dany przedmiot należał do jakiejś wyjątkowej osoby, dzięki czemu z roku na rok będzie zyskiwał na wartości.

Cechą charakterystyczną takich mebli są także różnego rodzaju skrytki. Stoliki czy biurka miały pewne ukryte szufladki i tak dalej. Miejsca, do których nie każdy miał dostęp, a mogły zawierać naprawdę wiele cennych przedmiotów lub informacji. Jeśli uzyskamy informacje o możliwości znajdowania się takiej skryteczki w tym, co nabyliśmy, to warto zbadać każdą szczelinę, aby upewnić się, że niczego nie przeoczyliśmy.


Zastosuj eklektyzm epok

Mając możliwość połączenia mebli z różnych epok, wykorzystaj to, aby stworzyć z Twojego mieszkania naprawdę coś wyjątkowego. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać. Zbytni przepych może gryźć się ze stylem całego mieszkania. Możesz sam umiejętnie połączyć style, jeśli się na tym znasz, lub możesz poprosić o pomoc specjalistę z dziedziny aranżacji wnętrz.

Wykorzystaj dwa trzy meble z jednej epoki, aby połączyć je z inną epoką najbliższą im pod względem wyglądu. Pamiętaj jednako pewnych zasadach danej epoki, niektóre z mebli będą lepiej wyglądały w przepychu i nasyceniu kolorów, a inne będą lepiej zgrane ze sobą w minimalizmie i stonowanych kolorach.

Niech Twoje mieszkanie będzie wyjątkowe, postaraj się o jak najlepszy efekt zaskoczenia, wśród znajomych. Wystrój wnętrze tak, abyś czuł się w nim bardzo dobrze, a jednocześnie by budziło podziw i świadczyło o Tobie jak najlepiej.


 

Dodaj komentarz