oświetlenie we wnętrzu

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie dla swojego domu?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


Wszyscy doskonale wiemy, że najlepszym oświetleniem dla ludzkiego organizmu jest to emitowane przez promienie słoneczne. Niestety nie wszędzie da się je doprowadzić, a w dodatku istnieje bardzo wiele pomieszczeń, z których korzystamy również po zmroku. Na całe szczęście jest oświetlenie sztuczne, które dzisiaj pełni funkcję nie tylko użytkową, ale również dekoracyjną.

Na rynku można znaleźć bardzo wiele form modnego oświetlenia dla domu. Będą to lampy sufitowe, kinkiety, lampy stojące, lampki nocne oraz szeroka gama nowoczesnego oświetlenia LEDowego, które w ostatnim czasie staje się bardzo popularne.


Montuj lampy odpowiednie dla Twoich pomieszczeń!

Zacznijmy od początku. To, na jakie oświetlenie dla domu się zdecydujemy, powinno być uzależnione w głównej mierze od intencji domowników czy właściciela, aczkolwiek nie można również zapominać o przystosowaniu budynku. Nie w każdym pomieszczeniu uda się zamontować wszystkie systemy oświetleniowe. To właśnie dlatego warto się nad tym faktem głęboko zastanowić lub skonsultować decyzję z osobą doświadczoną, posiadająca na ten temat wiedzę.


Dostosuj styl oświetlenia do rodzaju wnętrza!

Druga kwestia to sprawa wystroju wnętrza. Jak wiemy, ten powinien być stosunkowo spójny i tworzyć pewną całość. To właśnie dlatego designerskie lampy LEDowe montuje się raczej w nowoczesnym budownictwie, a bufiaste klosze i pozłacane żyrandole są częścią bardziej tradycyjnych aranżacji. Warto zaznaczyć, że na rynku znajdą się lampy zarówno z jednego, jak i drugiego krańca kontinuum, a nawet coś do pomieszczeń nieco bardziej uniwersalnych, gdzie warto zastosować wersję pośrednią.

Z dobieraniem oświetlenia pod względem wizualnym należy być ostrożnym również w kwestii przesady. Bardzo łatwo stworzyć przepełnione i kiczowate wnętrze, które bardzo szybko okaże się po pierwsze nieładne, a po drugie niezdatne do funkcjonowania na co dzień.


Doświetl wszystkie miejsca, które tego wymagają!

Ostatni, a może najważniejszy motyw, którym powinny kierować się osoby planujące systemy oświetleniowe do swoich domów i mieszkań to kwestia dostosowania go do roli, jaką ma pełnić. Przykładowo w pokojach dziecięcych, gdzie bardzo często najmłodsi oddają się zabawie lub odrabiają lekcje, warto zastosować (np. przy biurku) silną lampę, która pozwoli na wymienione wyżej czynności i przede wszystkim nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie i wzrok użytkownika.

Podobnie sprawa się ma w gabinetach, kuchni, a nawet jadalni, gdzie nad stołem warto zawiesić solidną lampę, która doskonale oświetli wszystko to, co się na nim znajduje. Tekst powstał we współpracy z: sklep z żarówkami i świetlówkami NeoLED


 

Dodaj komentarz