Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
W twoim domu zaczyna pojawiać się wilgoć? Co może być jej przyczyną? Jak zapobiec jej powstawaniu? O czym należy pamiętać? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji oraz porad.
Dlaczego warto pozbyć się wilgoci?
Problem z wilgocią pojawia się bardzo często i stanowi dosyć duży problem, szczególnie jeśli rozprzestrzeni się na dużą powierzchnię. Dlatego bardzo istotne jest by nie zwlekać z usunięciem wilgoci ze ścian. Niestety wraz z pojawieniem się wilgoci powstaje nieprzyjemny zapach. Czynników powstawania może być kilka. Często wynika to z nieodpowiedniej wentylacji, jednak to nie jedyny powód.
Rozwój wilgoci na ścianach prowadzi do powstawania grzyba, a przy tym do nieprzyjemnego zapachu. Zbyt duża ilość wilgoci może wpływać na stan naszego zdrowia. To szczególnie istotne dla osób, które są alergikami. Nie należy neutralizować tego problemu i jak najszybciej pozbyć się wilgoci ze ścian.
Przyczyny powstawania wilgoci
Przyczyn pojawiania się wilgoci w naszym mieszkaniu może być kilka. Najczęstszą z nich jest nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń. Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Jednak kratki wentylacyjne odpowiadają za właściwy przepływ powietrza w naszym domu. Powinny być regularnie czyszczone i udrożniane. Niezbędne są w kuchni oraz w łazience, gdzie pojawia się najwięcej wilgoci.
Wilgoć może powstawać również w związku z materiałem budowlanym, który został użyty do wykończenia ścian oraz sufitu. Bardzo często możemy tego w ogóle nie zauważać, ponieważ wilgoć ukryta jest pod tapetą, którą wyłożone są ściany. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany na ścianie powinniśmy od razu zacząć przeciwdziałać.
Sposoby na pozbycie się wilgoci
Wilgoć na ścianach nie jest łatwa do usunięcia, jednak istnieją sposoby, które w pewnym stopniu mogą sobie z tym poradzić. Jednym z domowych rozwiązań jest roztwór wody oraz octu. Zmieszane w odpowiednich proporcjach stanowią naturalny środek do czyszczenia tego rodzaju zabrudzeń. Należy odpowiednio spryskać miejsce, w którym wystąpi wilgoć, a następnie spróbować zetrzeć zabrudzenia ściereczką. Jeśli chcemy zneutralizować zapach octu możemy zastosować odświeżacz powietrza lub dodać do roztworu kilka kropel olejku eterycznego.
Niezastąpionym produktem, który może poradzić sobie z wilgocią jest soda oczyszczona. Należy wetrzeć ją w miejsce, w którym występuje wilgoć. Posiada ona właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Zostawmy nałożoną sodę na kilka godzin a następnie wyszorujmy zabrudzenia szczoteczką.
Przeciwdziałanie wilgoci
Zamiast pozbywać się problemu warto do niego nie dopuszczać. Aby uniknąć wilgoci w swoim mieszkaniu warto zastosować kilka prostych zasad. Przede wszystkim konieczne jest właściwe wietrzenie całego mieszkania. Zarówno zimą, jak i latem powinniśmy otwierać okna na kilka godzin dziennie. Zimą oczywiście krócej, jednak również należy to robić. Odpowiednia cyrkulacja powietrza z pewnością zminimalizuje powstawanie wilgoci na ścianach. Powinniśmy również unikać suszenia ubrań wewnątrz – to również może prowadzić do powstawania wilgoci. Jeśli nie mamy innej możliwości – suszmy ubrania blisko okna.