telewizory qled samsung technologia

Jakie parametry powinien mieć dobry telewizor?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Planujesz zakup telewizora? W ofercie czołowych producentów znajdziesz wiele modeli, które oferują Smart TV oraz obraz doskonałej jakości. Przed wyborem najlepszego odbiornika warto zastanowić się jednak nad własnymi potrzebami i sprawdzić, czy wybrany model faktycznie je spełni.

Producenci telewizorów konkurują ze sobą nie tylko pod względem wykorzystanych technologii i jakości obrazu (telewizory QLED vs OLED), ale także i designu oraz dodatkowych funkcji. Sprawdź, jakie parametry powinien mieć telewizor kupowany w 2018 roku.


Obraz doskonałej jakości

Niezależnie od tego, czy skłaniasz się ku technologii OLED, czy też QLED – jeśli zakup telewizora traktujesz jako inwestycję na kilka lat, powinieneś zatroszczyć się o to, aby odbiornik obsługiwał technologie takie, jak: HDR lub HDR 10+, a także wyświetlał obraz w rozdzielczości 4k UHD. To ważne, gdyż co roku producenci zaskakują zastosowaniem coraz to nowszej technologią.

Kupując odbiornik mający posłużyć przez kilka lat warto zabezpieczyć się przed ewentualnością, że technologia w której sprzęt działa zestarzeje się w ciągu jednego sezonu. Telewizory QLED posługują się technologią kwantowej kropki, zaś OLED – organicznej diody elektroluminescencyjnej. Choć ta druga technologia jest nowocześniejsza, to w obecnej chwili telewizory QLED i OLED emitują obraz bardzo zbliżonej jakości.


Okablowanie i montaż

Kupując telewizor, który ma ci posłużyć przez kilka następnych lat warto zwrócić uwagę na jego design. Przede wszystkim powinien wyglądać nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami, być łatwy w montażu i oferować rozwiązania, które pozwolą sprawnie zapanować nad okablowaniem. Przykładowo, telewizory Samsung QLED oferują złącze optyczne One Connect, które zastępuje plątaninę kabli.

Telewizory Sony z kolei zamykają kable pod elegancką osłoną na panelu. Jeśli często lubisz zmieniać aranżacje wnętrz w swoim mieszkaniu lub przewidujesz możliwość przeprowadzki, najlepiej zainwestuj w taki model telewizora, który można zarówno postawić na szafce RTV lub na wolnostojącym stojaku, jak i powiesić na ścianie. Takie rozwiązania oferują na przykład telewizory QLED Samsunga – producent udostępnia zarówno opcję zawieszenia odbiornika na specjalnym wieszaku No Gap, jak i ustawienia telewizora na dwóch rodzajach stojaków – Studio lub Tower.


Dodatkowe funkcje telewizora

Jesteś graczem i masz zamiar używać telewizora jako dużego ekranu podłączanego do komputera lub konsoli? Koniecznie sprawdź input lag wybranego modelu. To wartość oznaczająca opóźnienie wyświetlanego obrazu w stosunku do czasu sygnału. Wymagający użytkownicy powinni szukać telewizorów, których input lag mieści się w przedziale 0- 20 ms. Kolejną istotną funkcją telewizora jest Smart TV oraz możliwość oglądania serwisów streamingowych takich jak Netflix czy HBO GO. Warto przed zakupem sprawdzić, czy wybrany odbiornik spełnia te warunki.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *