ekspres jura

Czy wysokiej klasy ekspres do kawy odmieni Twoje życie?

Artykuł zaktualizowany 29 marca 2021


Od razu na początek odpowiedzmy, że tak: wysokiej klasy ekspres odmieni Twoje życie! Co potwierdzi chyba każdy kawosz, który wstawił doskonałej jakości ekspres do kawy do swojej kuchni. Po takim zakupie wielu zaczyna rozumieć, jak kawa powinna smakować, a dotąd z powodu niewłaściwego ekspresu do kawy, nie wiedzieli, co tracą. Nigdy nie jest za późno, żeby dzięki ekspresowi kolbowemu lub automatycznemu odkryć, ile różnorodnych aromatów drzemie w kawie. Ale, jak już powiedzieliśmy, musi to być ekspres najwyższej próby.


Poszukiwania ekspresu zaczynają się oczywiście od mniej lub bardziej wnikliwych lektur przeróżnych – najczęściej dość przypadkowych – poradników i zestawień różnego typu ekspresów. Co przecież wynika stąd, że nie wiemy, na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności. Jest również oczywistym, że znakomita większość poradników i rankingów jest sponsorowana, zatem znajdziemy w nich akurat wyłącznie ekspresy, na których sprzedaży w danym momencie zależy sponsorującemu artykuł. Czym innym są różne unboxingi lub testy wykonane przez influencerów, którzy dzisiaj są specjalistami w kwestii najlepszego kremu pod oczy, a jutro są znawcami ekspresów do kawy.

W takim wypadku możemy więc liczyć na ładne zdjęcia, mnóstwo tekstu, ale niestety, po takiej lekturze nadal bardzo trudno skłonić się ku konkretnemu wyborowi. Co w takim razie może okazać się pomocne? Paradoksem jest to, że fachowa obsługa sklepu z ekspresami do kawy może być obiektywna w dopasowaniu ekspresu do naszych rzeczywistych potrzeb. Nie należy oczywiście oczekiwać, że będzie nam polecać ekspresy spoza swojego asortymentu, ale bardzo łatwo i bardzo szybko możemy się przekonać podczas kontaktu z taką obsługą, czy mamy do czynienia ze sprzedawcami, którzy starają się dociec, jaki ekspres do kawy rzeczywiście będzie dla nas najlepszy.

Na co zwrócić uwagę? Jeśli w trakcie rozmowy znacznie więcej miejsca sprzedawca lub doradza klienta poświęca na zadawanie nam pytań niż na omawianie wszystkich ekspresów, wówczas wiemy, że stara się poznać nasze realne zapotrzebowanie. Może również się zdarzyć, że odwiedzie nas od droższego urządzenia, bo wie, że nie będziemy wykorzystywać w pełni jego możliwości. W takim wypadku możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z rzetelną obsługą, nastawioną na to, by klienci do nich wracali.

Producent ekspresów do kawy – jaki?

Wspomnieliśmy, że nie łatwo jest znaleźć ekspres do kawy dla siebie i dlatego nierzadko warto zdać się na fachową pomoc obsługi sklepu. Ale jak wybrać w pierwszej kolejności taki sklep? Polecamy szczególną uwagę zwrócić na te sklepy, których specjalnością od wielu lat jest nie tylko dobór maszyn do kawy, ale przede wszystkim kawa i jej odpowiedni dobór. Ogrom wiedz na temat kaw jest najczęściej oznaką tego, że taki sklep posiada tak dobrane ekspresy, by zaparzana w nich kawa smakowała doskonale na tyle, by klienci chcieli do takiego sklepu wracać.

Ekspres do kawy – czy musi być drogi?

Co sprawia, że powiemy o jakimś ekspresie do kawy, że jest najwyższej klasy? Czy wysoka cena od razu na to wskazuje? Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć, skoro wysoka cena za ekspres do kawy dla każdego znaczy coś innego i też niekoniecznie ze względu na zasobność portfela. O wiele częściej gotowość do poniesienia określonego wydatku za możliwość zaparzenia prawie doskonałej kawy najsilniej wpływa na ocenę, czy jakiś ekspres uznamy za drogi. Obiektywnie 4000 zł za ekspres to oczywiście więcej niż 2000 zł, ale jeśli droższe urządzenie gwarantuje nam świetny smak i długoletnie użytkowanie, to z perspektywy czasu może się okazać, że większy wydatek był lepszym wyborem. Warto tu jednak dodać, że nawet jeśli wysoka cena jeszcze nie gwarantuje jakości, to na ogół ekspres ciśnieniowy do kawy za 2000zł, jeśli wziąć pod uwagę złożoność komponentów i czas ich zużycia, może nas mocno z czasem rozczarować.

Co po kupnie ekspresu?

Gdy ekspres do kawy stanie już na honorowym miejscu, to powstaje pytanie: co dalej? Którą kawę najpierw wybrać? Jeśli już ponieśliśmy spory wydatek na ekspres, to należy w nim zaparzać kawę, która będzie świeżo mielona. Warto zatem zawsze w przypadku zakupu automatycznego ekspresu do kawy wybierać ten z wbudowanym młynkiem. I dzięki temu już zawsze będziemy cieszyć się naparem przyrządzonym na bazie kawy ziarnistej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *