nowoczesna elegancka kuchnia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Zakup lodówki wydaje się być bardzo prostą sprawą. Często jednak rzeczywistość ma się nijak do wyobrażeń. Stajemy przed wyborem kilkudziesięciu modeli o różnych cenach i bardzo trudno zdecydować się na ten jeden, odpowiedni do naszych potrzeb. Na co zwracać uwagę przy wyborze i gdzie szukać podpowiedzi.


Ekonomia i generowanie hałasu

Coraz więcej urządzeń AGD typu pralki czy lodówki ma wysoką klasę energetyczną. Zdarza się jednak, że przy zakupie nie zwraca się na tę kwestię uwagi. Lepiej wybrać pralkę ekonomiczną o klasie A  z trzema plusikami niż też z jednym, a kosztującą tylko 100 mniej.  W skali  roku, czy kilku lat  taka inwestycja zwraca się z  nawiązką. Mniejsze rachunki za prąd – o to naprawdę warto zawalczyć, choćby dorzucając parę groszy zaoszczędzonych na eksploatacji lodówki.

Jeśli chodzi o poziom generowanego hałasu, to najlepsze lodówki oznaczone symbolem 38 db pracują cicho. Najczęściej jednak dostępne są urządzenia, generujące hałas o wartości 45 db. Taka wartość również uznawana jest za odpowiednią, ale zawsze warto szukać tych, co hałasują jeszcze mniej.


Pojemność zamrażalnika i umiejscowienie

Zdarza się, że lodówki mają bardzo mały zamrażalnik. Nie zawsze zwraca się uwagę na ten element lodówki, ale dopiero po czasie okazuje się, że zakup był nieprzemyślany. W takim urządzeniu nie można zamrozić dużej ilości mięsa, przetworów i innych produktów, lodów, wymagających umieszczenia w niskiej temperaturze.

Zazwyczaj większe zamrażalki znajdują się na dole lodówki i mają kilka wydzielonych półek. To bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie,  pomagające dobrze zagospodarować wnętrze urządzenia. Zamrażalnik nie jest więc wbudowany w chłodziarkę, ale stanowi osobny moduł, co ułatwia korzystanie z niego i przechowywanie żywności.


Lodówka do zabudowy czy nie?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od metrażu kuchni. Oczywiście najlepiej, aby była to lodówka pod zabudowę, wtedy nie zajmuje dużo miejsca i jest elegancko zamaskowana. Takie modele kosztują jednak trochę drożej i trzeba je odpowiednio dopasować do rozmiarów szafek, ich kolorystyki. Lodówka pod zabudowę jest mniejsza gabarytowo, ale traci też  na pojemności, Nie każdy jednak szuka sprzętu o dużym wnętrzu, które wypełni po brzegi produktami dla kilkuosobowej rodziny. Przestrzeń w kuchni  będzie jednak bardziej estetyczna i perfekcyjne zagospodarowana, dlatego warto zastanowić się, który model lodówki będzie najlepszym wyborem.


Organizacja wnętrza i dodatkowe funkcje

Wiele osób szuka jednak lodówek o bogatym wyposażeniu wnętrza. Urządzenie według nich musi mieć dużo półek, uchwytów, pojemników, w które można włożyć poszczególne produkty i odpowiednio je posegregować. Nie może braknąć sporej ilości miejsca na jajka, butelki czy wędliny i owoce. Osoby ceniące sobie tego typu rozwiązania mogą zastanowić się nad zakupem lodówki side by side. To bardzo sprytne urządzenie otwierające się na zewnątrz i posiadające dwie pary drzwi. Jest bardzo pojemne i dobrze zorganizowane, po jednej stronie lodówki znajduje się zamrażalka, a po drugiej chłodziarka.

Oprócz bogatego wnętrza liczą się także dodatkowe funkcje lodówki, którymi może być np.  samo rozmrażanie, zamrażanie schładzanym powietrzem i usuwane wilgoci (funkcja no Frost). Niektóre urządzenia wyposażone są w kostkarkę lodu, system Multi-Airflow (wymuszony obieg powietrza) czy też funkcję delikatnego zamykania drzwi.


Ranking lodówek

Przed zakupem warto przeszukać Internet pod kątem różnych rankingów, aby sobie pomoc przed zakupem. Można poczytać o wielu różnych rozwiązaniach dotyczących tego typu sprzętu, porównać ceny, parametry techniczne i często zaznajomić się z opiniami innych ludzi. Takie porównywarki to świetny pomysł na pogłębienie swojej wiedzy na temat konkretnej lodówki. Ranking daje szansę na dobry wybór za rozsądną cenę.


 

One thought on “Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Dodaj komentarz