czy warto kupić ekspres do kawy

Czy warto kupić ekspres do kawy?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Ekspres do kawy długo był uważany jako pewien luksus, ale powoli staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko pozwala codziennie parzyć kawę rodem z ulubionej kawiarni, ale nierzadko jest urządzeniem, które rozszerza pasje i zamiłowanie do kawy. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem ekspresu do domu, ale nie masz pewności, który będzie dla Ciebie idealny, to z chęcią pomożemy Ci w wyborze.


Jakie są modele ekspresów do kawy?

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie zasadniczo różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a kolejny będzie w wielkiej części od Ciebie zależny. Jest wiele rodzajów ekspresów do kawy, a każdy posiada swoich zwolenników i krytyków. To, które urządzenie wybierzesz, zależy głównie od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dzisiaj przybliżę Ci je w szczegółach i przedstawię ich wady oraz zalety.


Czy warto wybrać automatyczny ekspres do kawy?

Ekspresy automatyczne są dedykowane dla osób, które lubią przede wszystkim wygodę i łatwość zrobienia kawy. Wiele z nich po wciśnięciu jednego guzika jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zajmuje im to kilkadziesiąt sekund, a Ty oprócz podstawienia filiżanki, w tym momencie nie robisz nic. Przeważnie automatyczne ekspresy mają wbudowany młynek. Umożliwia Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Właśnie wtedy kawa smakuje wyjątkowo.

Jeśli chodzi o rodzaje napojów, które możesz przygotować w ekspresie automatycznym, to wybór jest olbrzymi. Od tradycyjnego włoskiego espresso, przez aksamitne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy natomiast piją kawy z mlekiem, a utrzymanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego zaangażowania. Na szczęście istnieją ekspresy przeznaczone wyłącznie do wykonania kaw czarnych. Stanowi to znakomite wyjście dla osób, którym nie zależy na obszernym menu.

Nie możemy pominąć tematu higieny ekspresu do kawy. Po kilku zaparzonych kawach wiele przewodów w urządzeniu oczywiście ulega zabrudzeniu. Twoim zadaniem jest zachowanie urządzenia w czystości, co pozwoli wydłużyć jego żywotność i nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi płukać swój system indywidualnie. Dzieje się to głównie podczas uruchamiania i wyłączania urządzenia.


Ten artykuł może Ciebie zainteresować – Parzenie kawy w aeropressie


Na smak kawy wpływa również woda, której używasz do zaparzenia. Stanowi ona 98% finalnego naparu, zatem musi być ona jak najczystsza. Ogromną korzyścią ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich ma zbiornik na wodę z opcją zamontowania filtra, który dba o odpowiednią jakość Twojej wody.

Ekspresy automatyczne cechuje wysoka powtarzalność w tym, co robią. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a wyłącznie od maszyny. Pomimo tego, ekspresy automatyczne współcześnie są najczęstszym wyborem, jeżeli chodzi o urządzenia do domu. Zapewniają dużą wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo bezcennego czasu.


Kolbowy ekspres do kawy – jak działa?

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie większego zaangażowania we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które chcą przede wszystkim szybko zrobić kawy mleczne, jest to kłopotem. Jednak urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać świetną zabawę i nie myślą szablonowo. Jakość kawy będzie zależeć przeważnie od tego, jak sobie podołają z parzeniem. Mnóstwo operacji musisz wykonać ręcznie, dlatego satysfakcja z dobrej kawy będzie jeszcze większa.

Nabywając ekspres kolbowy możesz spotkać się z wielkimi rozbieżnościami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale również za kilka tysięcy złotych. Taka różnica zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz użytych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie stworzy tak udanej kawy, jak ten za np. 3000 zł.

Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka kluczowych aspektów. Jednym z nich jest wykorzystany system grzewczy. Często stosowany jest bojler, który podgrzewa większą ilość wody, natomiast robi to w dość długim czasie. W nowocześniejszych urządzeniach wykorzystuje się system termoblok, który działa na zasadzie podgrzewacza opływowego. Gwarantuje on szybsze podgrzanie wody i jest bardziej energooszczędny niż bojler.


Ten artykuł Ciebie zainteresuje – Jak kawa wpływa na zdrowie? Zobacz, dlaczego warto ją pić.


Jeżeli jesteś pasjonatem cappuccino czy cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj zasady, ponieważ idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są jednakowe. Mimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się nieco wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.

Wybierając właściwy ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeśli pragniesz wykonać bardzo powtarzalną kawę łatwo i w błyskawicznym tempie, to świetny będzie ekspres automatyczny. Natomiast gdy parzenie kawy daje Ci wiele przyjemności i to Ty pragniesz decydować o jej smaku, to koniecznie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.


 

Dodaj komentarz