kobieta siedzi na pralce

Szukasz dobrej pralki? Przeczytaj o tym jak wybrać odpowiednią

Pralka to obowiązkowy element, którego nie może zabraknąć w mieszkaniu. Obecnie producenci oferują bardzo szeroki wybór urządzeń, od modeli prostych, po te z różnymi dodatkowymi funkcjami. Szukasz dobrej pralki? Przeczytaj o tym, jak wybrać odpowiednią. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby urządzenie spełniło Twoje oczekiwania.

Jaki typ pralki: wolnostojąca czy do zabudowy?

Zabudowa do łazienki, tak jak i do kuchni, cieszy się coraz większą popularnością. W związku z tym, sklepy oferują nie tylko pralki wolnostojące, ale również i do zabudowy. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się, który typ pralki wybierasz. Urządzenie wolnostojące posiada fabryczną obudowę, która posiada walory estetyczne i ładnie się prezentuje.

Ponadto w przypadku awarii czy wymiany na nową, nie ma problemu z jej odłączeniem. Możesz ją ustawić tam, gdzie Ci to najbardziej odpowiada. Masz również szeroki wybór w kwestii pojemności, gabarytów urządzenia, sposobu ładowania itd. Natomiast pralka do zabudowy nie posiada fabrycznej obudowy i jest jakby „goła”, ze względu na to, że wstawia się ją do zabudowy.

I choć wygląda to bardzo estetycznie, to niestety konstrukcja tego modelu ma jedną wadę. Narzuca z góry gabaryty pralki. Także sprzęt wybierasz nie według własnych potrzeb, a według wymiarów zabudowy.

Jaki sposób ładowania pralki: od przodu czy od góry?

Jednym z ważnych kryterium, decydującym o wyborze konkretnego modelu, jest sposób ładowania pralki. I choć mogłoby wydawać się, ze nie ma to dużego znaczenia, to jednak ma. Wyróżnia się dwa typy:

  • pralka ładowana od góry – ten model charakteryzuje się tym, że ubrania wrzucasz do pralki od góry. Pralki ładowane od góry są węższe, ale za to głębsze. Doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach, aby wypełnić wąskie wnęki np. między umywalką a kabiną prysznicową. Pamiętaj jednak, że w przypadku tego modelu, musisz pozostawić wolną przestrzeń z góry, aby umożliwić swobodne otwieranie klapy. Dlatego model ten nie sprawdzi się, jeżeli planujesz ustawić suszarkę na pralce.
  • pralka ładowana od przodu – pralki ładowane od frontu są najczęściej spotykane. Można je otwierać na lewo lub na prawo. Wyposażone są w okrągłe szklane drzwiczki, które umieszczono na przodzie urządzenia. Dedykowane są przede wszystkim do przestronnych pomieszczeń, gdzie nie będzie problemu ze schyleniem się do pralki i wrzucenia brudnych ubrań do środka. To również dobre rozwiązanie, jeżeli poza pralką, masz suszarkę i chcesz ustawić jeden sprzęt na drugim. Nie sprawdzi się natomiast w naprawdę małych łazienkach.

Jaką klasę energetyczną wybrać?

Klasa energetyczna stanowi jeden z najważniejszych czynników, które musisz uwzględnić podczas szukania dobrej pralki. Zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej, każdy sprzęt AGD musi posiadać informację o klasie energetycznej. To parametr, który wyraża roczne zużycie energii sprzętu i dzieli się na skalę siedmiostopniową, oznaczoną literami od A do G, kolorami oraz plusami. Najwięcej energii zużywaj urządzenia oznaczone literą G, a najmniej pralki oznaczone literą A. Dodatkowo, im więcej plusów, tym niższy pobór mocy. Dlatego najlepiej wybrać model o klasie energetycznej A+++ lub A++. Należy dodać, że takie pralki są droższe niż modele klas niższych. Jednakże zdecydowanie są lepszą opcją, ponieważ koszty szybko się zwrócą.

Jaką pojemność bębna wybrać?

Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na decyzję o wybraniu konkretnego modelu pralki, jest jej pojemność. Masz do wyboru kilka wersji pojemności bębna. Najmniejszy wsad prania wynosi zazwyczaj 4 kilogramy, a największy nawet i 10 kilogramów.

Którą pojemność najlepiej wybrać? Tak naprawdę decyzja zależy przede wszystkim od ilości domowników. Dla singli, którzy robią 2-3 prania w tygodniu, najlepiej sprawdzą się pralki o małej pojemności np. 4-5 kg. W przypadku rodzin trzy lub czteroosobowych najlepszym rozwiązaniem będą pralki między 5 a 7 kg.

Najpopularniejsze są te mieszczące do 6 kg. Jeżeli domowników jest więcej i prania są częstsze, warto zainwestować w urządzenie o pojemności co najmniej 8 kg.

Jaką prędkość wirowania powinna mieć pralka?

Kolejną kwestią, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jest prędkość wirowania. To nic innego jak liczbą obrotów bębna w ciągu odwirowywania wody z pralki. Wyrażona jest ona w obrotach na minutę. Najpopularniejsze są modele, które oferują prędkość od 600 do 1200 obrotów. Jednak niektóre z nich, mają nawet więcej obrotów na minutę.

Najlepszym rozwiązaniem są modele, które umożliwiają regulację prędkości wirowania. W ten sposób możesz dopasować liczbę obrotów do pranych materiałów. Niektóre ubrania, zwłaszcza te z delikatnych tkanin, mogą ulec kosmaceniu lub zniszczeniu przy dużych ubraniach.

Dlatego najwyższa prędkość, nie zawsze jest dobrym wyborem. przyjęło się, że optymalna wartość wynosi 600-800 obrotów na minutę. Wyższe wartości stosuje się zazwyczaj do tkanin bawełnianych, ścierek kuchennych, ręczników, a także pościeli oraz syntetycznych materiałów, odpornych na zagniecenia.

Dodaj komentarz