jak kawa wpływa na zdrowie

Jak kawa wpływa na zdrowie?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Kawa to główne źródło kofeiny oraz jedna z najpopularniejszych używek. Rynek kawowy pod względem obrotu jest drugim na ziemi zaraz po ropie naftowej. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy, która nie tylko zachęca nas do życia, ale pita w odpowiednich ilościach, zbawiennie wpływa na nasze zdrowie.

Jak trafnie uważano do tej pory, z kawą nie można przesadzić, tymczasem coraz więcej naukowców namawia nas do jej picia.


Czym tak naprawdę jest kawa?

Kawa jest fascynującym produktem, o którym powiedziano już dużo, jednak codziennie dowiadujemy się o niej czegoś nowego. Oczywistą wiedzą znaną pewnie każdemu jest to, że kawa działa na nas pobudzająco. Wypicie filiżanki kawy jest jedną z najlepszych metod na zwalczenie zmożenia i senności. Wszystko przez kofeinę, która jest zawarta w kawie.

Co więcej kawa działa świetnie na naszą psychikę. U osób pijących kawę, podnosi się poziom serotoniny i dopaminy, co wywołuje uczucie szczęścia. Ponadto kawosze są mniej narażeni na występowanie depresji.


Pozytywny wpływ kawy na zdrowie.

Kawa ma również właściwości, które mogą nas ochronić przed znacznie poważniejszymi chorobami. Przy spożyciu kawy w ilości 4 filiżanek dziennie zmniejsza się ryzyko postępu cukrzycy typu 2 nawet o 50% w porównaniu z kawowymi abstynentami. Kawa może nas uchronić przed niektórymi nowotworami. Okazuje się, że przy regularnym piciu kawy pomniejszamy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, piersi, prostaty i wątroby. Jest to zasługa polifenoli i antyoksydantów zawartych w ziarnach kawy.

Choroba Parkinsona to schorzenie, na które nie ma w dalszym ciągu lekarstwa. Cierpią na nią przede wszystkim osoby starsze. Jednak dzięki naukowcom wiemy, że zażywanie kofeiny, która jest zawarta w kawie, zmniejsza ryzyko zachorowania nawet o 60%.


Czytaj dalej – 5 zwyczajów zdrowych ludzi, które zechcesz wprowadzić w życie


Według japońskich naukowców picie kawy zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Wpływa to na poprawę naszej wydolności. Korzystne działanie kawy na naczynia krwionośne powoduje również, że mężczyźni mogą uniknąć zaburzeń erekcji. Wedle badań, osoby pijące 2-3 filiżanki kawy dziennie rzadziej miewają problemy z życiem seksualnym. Ponadto, jeśli staramy się o potomstwo, kawa może zdecydowanie pomóc.

Naukowcy z Sao Paulo twierdzą, że kawa zwiększa ruchliwość plemników, co dodatnio wpływa na płodność u mężczyzn. Jak wiadomo, picie kawy powoduje przebarwienia zębów. Jednak zmniejsza ona ryzyko występowania nowotworów jamy ustnej, a także chroni przed próchnicą.

Jeśli obecne argumenty nie przekonują Was do picia kawy, to następny niewątpliwie przemówi do każdego. Hiszpańscy naukowcy doszli do bardzo ciekawych wniosków, które poprzedziło 18 lat badań. Według nich picie 4 filiżanek kawy dziennie wydłuża nasze życie, a dokładniej zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 64% w porównaniu z osobami, które kawy nie piją.

Pijąc kawę, musimy jednak pamiętać, żeby robić to z umiarem. Kawa potrafi działać na nas bardzo pozytywnie, ale wyłącznie, gdy jest spożywana w adekwatnych ilościach.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *