narzedzia do ogrodu

Glebogryzarka – niezastąpiona maszyna w ogrodzie

Artykuł zaktualizowany 3 października 2021

Glebogryzarka separacyjna – zalety pracy w ogrodzie

Glebogryzarka to maszyna rolnicza zapewne znana wszystkim ogrodnikom. Dzięki jej nieocenionym zaletom jest ona bardzo chętnie wykorzystywana podczas wielu prac, między innymi:

  • zakładanie terenów zielonych, w tym trawników z siewu lub z rolki;
  • przygotowywanie gleby pod różnego rodzaju zasiew i uprawy roślin;
  • mechaniczne rozdrabnianie, spulchnianie i separowanie gruntu;
  • wszelkie prace modernizacyjne zaniedbanych działek i ogrodów.

Jednym z rodzajów glebogryzarek jest glebogryzarka separacyjna, którą podłącza się do ciągnika, czyli jest ona napędzana siłą traktora. Jej główne zadania to: rozpulchnianie i napowietrzanie gleby, a także jej separacja i wyrównywanie gruntu.

Sam proces separacji natomiast polega na oddzieleniu wszelkiego rodzaju niepożądanych kruszyw, gałązek, czy też elementów starej darni od gleby właściwej. Maszyna ta doskonale sprawdza się zarówno w działalności firm ogrodniczych jak również jest powszechnie wykorzystywana przez osoby prywatne prowadzące swoje mniejsze lub większe gospodarstwa.

Potrzebna glebogryzarka! Kupić czy wynająć?

Osoby prowadzące coroczne i regularne prace ogrodnicze zapewne zainwestowały w ten niezwykle pożyteczny sprzęt ogrodniczy i mogą się cieszyć zdecydowanie łatwiejszą odtąd pracą. Natomiast w sytuacji takiej jak np. zakładanie trawnika przy nowo wybudowanym domu zakup maszyny raczej mija się z celem. Niemniej glebogryzarka wydaje się podczas tej czynności jakże niezastąpiona. Co wówczas zrobić?

Warto wiedzieć, iż istnieją firmy zajmujące się wypożyczaniem sprzętu zarówno budowlanego, jaki i ogrodniczego. Przykładowo na hasło: wynajem glebogryzarki Rzeszów z pomocą przyjdzie nam działająca na Podkarpaciu wypożyczalnia specjalistycznego sprzętu https://wypozycz-mnie.com/. Jest to idealne rozwiązanie dla bardzo wielu ogrodników i innych właścicieli gruntów, którzy wykonują okazjonalne prace lub nie po drodze im z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych na własny sprzęt.

Zakładanie trawnika – odpowiednie przygotowanie terenu

Jedną z bardzo popularnych obecnie prac ogrodowych jest zakładanie trawnika. I oczywiście tego rodzaju czynności znacznie ułatwi nam użycie między innymi glebogryzarki, ponieważ jednym z podstawowych etapów jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Co to znaczy odpowiednie przygotowanie? Po pierwsze grunt musi zostać oczyszczony z wszelkiego rodzaju gruzu, śmieci, chwastów, patyków czy korzeni, które z pewnością będą utrudniać prawidłowy wzrost zasianych traw.

Oczyszczenie gruntu, jak również jego przekopanie, spulchnienie i wymieszanie np. z kompostem najsprawniej nam pójdzie, jeżeli użyjemy glebogryzarki. A z pewnością w ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu i sił. Natomiast wałując tak przygotowaną glebę ciężkim wałem uzyskamy pożądaną równą powierzchnię. Pamiętajmy także o sprawdzeniu pH podłoża, mając na uwadze, iż dla traw odpowiednia kwasowość gleby powinna zawierać się w granicach 5,5-7,0.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *