balkon

Taras, balkon czy ogródek? Co wybrać, kupując mieszkanie w bloku?

Artykuł zaktualizowany 3 sierpnia 2023


Dodatkowe przestrzenie zewnętrzne przynależne do mieszkań – balkony, tarasy czy ogródki są od zawsze doceniane przez osoby szukające nowego mieszkania. W czasie pandemii przestrzenie te jeszcze bardziej zyskały na znaczeniu. Przez pewien okres dla wielu osób, a zwłaszcza seniorów, stanowiły one jedyną możliwość bezpiecznego przebywania na świeżym powietrzu. Również podczas pracy zdalnej korzystaliśmy z tych miejsc, aby odpocząć czy nawet urządzić sobie tam tymczasowe biuro.


W czasie pandemii wzmocniony został trend zakupu mieszkań przynajmniej 2-pokojowych oraz posiadających dodatkową przestrzenią zewnętrzną. Coraz chętniej przesiadywaliśmy na balkonach, a w ogródkach czy na trasach mogliśmy porozmawiać z sąsiadami z zachowaniem bezpiecznych odległości. Wiele osób po zniesieniu obostrzeń wciąż zachowało nawyki częstszego korzystania z tych miejsc. Dla sporego grona była to również motywacja, aby odpowiednio zadbać o ich wyposażenie i komfortowe urządzenie.

– Zauważamy wzrost zainteresowania dodatkową powierzchnią zewnętrzną. W naszych inwestycjach do każdego mieszkania na piętrze przynależą balkony. Według danych pracowni projektowej Murapol Architects Drive, wielkość standardowego balkonu projektowanego w naszych inwestycjach to 4,5 mkw. Z kolei na parterach naszych budynków klienci mogą liczyć na ogródek lub taras – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży Murapol SA. – Na znaczeniu zyskały też otwarte przestrzenie wspólne na osiedlach. Coraz częściej stają się one miejscami spotkań, spacerów czy nawiązywania relacji między mieszkańcami, a dla deweloperów stanowią wyróżnik poszczególnych ofert rynkowych. Na naszych nowych osiedlach można spotkać również otwarte przestrzenie na najwyższych piętrach np. siłownie na dachach– dodaje.

Mieszkanie z ogródkiem lub tarasem. Czy to rozwiązanie dla nas?

Nowe mieszkania z tarasem lub ogródkiem są bardzo atrakcyjnym produktem na rynku nieruchomości, na które nie brakuje chętnych. Warto zadać sobie pytanie, czy ogródek lub taras to na pewno coś, czego szukamy. Niewątpliwe dzięki niemu nasze mieszkanie zyska przestrzeń, w której będziemy mogli urządzić własną zieloną oazę. Otrzymamy miejsce idealne do odpoczynku czy spotkań ze znajomymi. W ogródku możemy pozwolić sobie na posadzenie roślin, krzewów czy urządzenia kącika do zabawy dla dzieci. Z kolei taras może stać się letnią jadalnią lub miejscem popołudniowego relaksu na powietrzu. Należy jednak pamiętać, że przestrzenie te potrzebują czasu, który włożymy w ich konserwację i opiekę. Zielony trawnik wymaga regularnego koszenia, a podczas upałów podlewania i nawożenia. Meble tarasowe powinny być chowane na zimę, a miękkie tkaniny, koce i poduszki każdorazowo uprzątnięte i ochronione przed deszczem czy silnym wiatrem.

A może warto postawić na balkon?

Balkon w mieszkaniu nie pełni już funkcji schowka na rzadko używane przedmioty. Coraz częściej na tych przestrzeniach projektuje się niezwykłe miejsca, odpowiednie do relaksu i odpoczynku. Z łatwością możemy zaaranżować zielony balkon, pełen ziół czy kwitnących kwiatów, na którym zamontujemy wygodny hamak czy znajdziemy miejsce na stolik i krzesła dla dwóch osób. Warto jednak pamiętać, że ma on ograniczone możliwości. Tutaj również warto pamiętać o zabezpieczeniu przed wiatrem, śniegiem czy deszczem.

Niewątpliwie dodatkowa przestrzeń zewnętrzna podnosi komfort życia w mieście. Aktualnie dostępne rozwiązania pozwalają wykorzystać nawet niewielką powierzchnię w sposób efektywny i stworzyć miejsce, w którym będziemy mogli odpocząć czy spędzić czas ze znajomymi. Warto jednak zastanowić się, które rozwiązanie spełnia nasze potrzeby i wybrać to, dopasowane to naszych oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *