mężczyzna-wierci-w-desce-położonej-na-podłodze

Kleje strukturalne – do czego służą?

Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021


Podobno nie ma narzędzi wielozadaniowych, które doskonale poradzą sobie z wszystkimi tworzywami. Jest to w pewien sposób prawda, lecz można także powiedzieć, że istnieją komponenty, dzięki którym możemy zrobić o wiele więcej, niż w przypadku pozostałych przedmiotów. Jednym z takich przykładów są popularne kleje strukturalne.

Doskonale radzą sobie one z problemem wielu konstruktorów i montażystów, potrzebujących szybkiego i trwałego sposobu zamocowania, uszczelnienia lub naprawy konkretnego układu lub elementu. Kleje strukturalne powinny więc znaleźć się na wyposażeniu każdego majsterkowicza i specjalisty od budowy lub remontu nieruchomości.


Jakie kleje strukturalne można znaleźć w ofercie sklepów?

Inną nazwą na takie produkty jest między innymi żywica epoksydowa. Prawdopodobnie teraz większość osób stwierdzi, że gdzieś tę nazwę już słyszała. Spotykamy się z nią codziennie, nie wiedząc nawet o tym. Kleje strukturalne wykorzystywane są do łączenia metali lub tworzyw sztucznych, więc można wybierać je podczas prac mechanicznych w swoich warsztatach, sztuki, modelarstwa, a nawet prac naprawczych.

Rozróżniając wiele produktów, spotkać można w sklepach przykładowo żywicę epoksydową odporną na ścieranie lub wysokie temperatury. Oznacza to, że doskonale sprawdzi się w przypadku połączeń silnikowych lub piekarnikach. Oczywiście chcąc dopasować odpowiedni produkt do swoich indywidualnych potrzeb, koniecznie należy zapoznać się z instrukcją i informacjami oferowanymi przez producenta.


Jak go używać?

Wszystko zależy od wybranej opcji. Na rynku dostępne są specjalnie przygotowane pistolety do kleju lub w ofercie do tuby dołączane są dozowniki. Często można spotkać jednak kleje strukturalne w puszkach. Należy wtedy nakładać je przy pomocy pędzla. Jest to odpowiednie rozwiązanie w sytuacjach, gdy przykładowo łączone ze są ze sobą dwa duże elementy.

Każdy producent udostępnia klientom instrukcję obsługi na etykiecie. Koniecznie trzeba się z nią zapoznać, by wiedzieć jak stosowania dany preparat – niezależnie, czy chce wykorzystać kleje strukturalne, czy inne opcje. Sięgajcie także po sprawdzone marki, które cieszą się naprawdę dużą ilością pozytywnych opinii zadowolonych klientów. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że produkt, w który zainwestowaliście swoje środki, sprawdzi się w sposób doskonały i będzie dla Was maksymalnie satysfakcjonujący. Nie oznacza to wcale, że będziecie musieli wydać dużo pieniędzy – wystarczy sięgnąć po oferty profesjonalnych sklepów z chemią budowlaną.


Dodaj komentarz