zyrandol w salonie

Jakiej wielkości żyrandol do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Artykuł zaktualizowany 6 grudnia 2021


Lampa w salonie czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu to podstawa. Zazwyczaj wybieramy ją na podstawie stylu danego pomieszczenia i naszych preferencji. Zapominamy przy tym, że równie ważne jest przy wyborze oświetlenia zwrócenie uwagi na wielkość lampy i dostosować ją do wielkości pomieszczenia. Ma to znaczenie również w przypadku żyrandoli do salonu, które potrafią być bardzo okazałe albo i wręcz przeciwnie – urzekająco minimalistyczne. Jak odpowiednio wybrać? Sprawdziliśmy!


Wielkość żyrandola do salonu – czy ma znaczenie?

Zbyt duża albo zbyt mała lampa w pomieszczeniu potrafi zaburzyć całkowicie jego proporcje. Największy atut dużego wnętrza, jakim jest przestronność, może stać się jego wadą, jeśli tylko dobierzemy do niego nieodpowiedni żyrandol. Jeśli będzie on zbyt mały, to pomieszczenie będzie mogło stracić swoją przytulność i zamiast tego zacznie odstraszać gości wszechobecną pustką. Jeśli natomiast żyrandol będzie zdecydowanie za duży jak na metraż naszego salonu, to będziemy mogli mieć do czynienia z wizualnym zmniejszeniem całej przestrzeni. Wydawać się będzie ona mogła zagracona, ściśnięta i przytłaczająca.

Jak dobrać wielkość żyrandola do salonu?

Istnieją matematyczne sposoby, które pomagają nam dobrać odpowiednią wielkość lampy do naszego metrażu. Mianowicie chodzi o to, aby zmierzyć dokładnie wielkość naszego pomieszczenia. Będziemy więc potrzebować podanej jego zarówno szerokości, jak i długości. Następnie dodajemy te dwie liczby i otrzymaną wartość przemieniamy na centymetry i mnożymy przez 2,5. Uzyskany wynik to najodpowiedniejsza w tym konkretnym przypadku średnica lampy. Pamiętajmy również o zwróceniu uwagi na długość żyrandola do salonu. Niższe pomieszczenia naturalnie nie polubią się z długimi lampami. Wyższe będą wyglądały groteskowo z przykrótkim żyrandolem do salonu. Jeśli chodzi o przyjęte rozwiązania na podstawie liczb, to w tym przypadku mówi się o minimalnie 210 cm odległości między lampą a podłogą. Czy zatem warto kierować się takimi obliczeniami przy wyborze odpowiedniej lampy?

Jaki żyrandol do salonu będzie najlepszy?

Najważniejsze to kierować się własnymi preferencjami. Jeśli z obliczeń wynika, że nasz żyrandol do salonu powinien być większy, niż zakładaliśmy, to oczywiście nie musimy do tych wytycznych się stosować. Czasami mamy swój własny plan na dane pomieszczenie, który niekoniecznie obejmuje ustanowienie światła głównego jako jawnie najważniejszego źródła światła w salonie. Często wolimy, aby główna lampa nie rzucała się w oczy aż tak bardzo a żeby raczej komponowała się z resztą lamp rozmieszczonych w pomieszczeniu, tworząc jedną całość.

Bardzo często główną lampą, która gra pierwsze skrzypce w salonie jest żyrandol z kryształkami. Decydujemy się na niego najczęściej w aranżacjach klasycznych i glamour. Ze względu na swój ciekawy i przyciągający wzrok wygląd, stanowi on zdecydowanie centrum salonu. Podobnie sytuacja prezentuje się, jeśli chodzi o żyrandole świecznikowe. Te także potrafią wyjątkowo zachwycić nas swoim pięknem. Wpasują się idealnie w staroświeckie, tradycyjne aranżacje pełne antyków.

Artykuł napisany we współpracy z multilampy.pl

Dodaj komentarz