Artykuł zaktualizowany 17 maja 2023
Coraz większa potrzeba wsparcia sektora OZE i korzystania z ekologicznych rozwiązań, przekłada się na inwestycję w nowoczesny system ogrzewnictwa – pompy ciepła. To energooszczędne i przyjazne środowisku rozwiązanie. Jednak dla prawidłowej pracy urządzenia niezbędny jest prawidłowy zakup i montaż instalacji. Jak zadbać o komfort cieplny i skuteczne działanie pompy ciepła? Przychodzimy z odpowiedzią!
Od czego zależy wybór instalacji grzewczej?
W pierwszej kolejności należy zorientować się w kryteriach wyboru urządzenia, które pozwolą dostosować go zarówno do potrzeb użytkowników, jak i zapotrzebowania cieplnego budynku. Zakup i montaż pompy ciepła to kolejny etap inwestowania w ekologiczny system grzewczy. O czym trzeba pamiętać, decydując się na taką inwestycję?
Przede wszystkim dobrze jest zastanowić się nad przeznaczeniem instalacji. Oprócz ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej można zaopatrzyć się w urządzenie z funkcją chłodzenia pomieszczeń. Oprócz tego należy uwzględnić dolne źródło ciepła – do działania pompa ciepła może pobierać energię z powietrza, ziemi lub wody. Istotny jest również właściwy dobór mocy, a także uwzględnienie podstawowych parametrów, jakimi są współczynniki SKOP i COP. Warto zastanowić się także, czy pompa ciepła potrzebuje inwertera, a także, z jakim ogrzewaniem najlepiej współpracuje.
Jak przebiega montaż pompy ciepła?
Montaż pompy ciepła przebiega w paru podstawowych krokach, których nie powinno się pomijać. W ten sposób inwestorzy zadbają o skuteczne działanie instalacji grzewczej niezależnie od pory roku.
- Właściwy projekt instalacji – prawidłowo zaprojektowana instalacja stanie się podstawą do tego, aby zadbać o efektywną pracę urządzenia. W ten sposób będzie można zoptymalizować zużycie prądu, zmniejszyć rachunki za prąd i zadbać o kondycję środowiska naturalnego.
- Wybór odpowiedniego urządzenia – kluczowe jest dopasowanie rodzaju instalacji i wybór właściwego urządzenia spośród dostępnych na rynku powietrznych, gruntowych lub wodnych pomp ciepła. Dodatkowo warto uwzględnić wspomniane wyżej czynniki, które decydują o doborze systemu w taki sposób, aby odpowiadał on potrzebom cieplnym budynku, jak i samego inwestora.
- Prawidłowe umiejscowienie – montaż pompy ciepła i towarzyszących jej urządzeń wymaga odpowiedniego ulokowania sprzętu. W przypadku umiejscowienia jednostki zewnętrznej należy mieć na uwadze m.in. odległość od ściany domu, czy podłoża. Podczas montażu wewnętrznej jednostki nie można natomiast pominąć umiejscowienia jej w pobliżu zewnętrznej jednostki, a także wybór suchego pomieszczenia o optymalnej temperaturze i wentylacji.
- Sprostanie formalnych wymogom – na rynku istnieją rodzaje pomp ciepła, w przypadku których wymaga się spełnienia określonych wymogów prawnych. Z tego względu przed wyborem instalacji należy uzupełnić niezbędne formalności, które pozwolą korzystać z nowoczesnego systemu grzewczego bez żadnych przeszkód.
- Montaż instalacji i urządzeń towarzyszących – to kluczowy i najbardziej czasochłonny etap, który wymaga zakupu potrzebnych elementów, które zostaną zamontowane razem z instalacją grzewczą. Po wybrania miejsca docelowego pompy ciepła będzie można połączyć ją także z innymi urządzeniami: zasobnikiem c.w.u., magazynem wody grzewczej, czy armaturą. Dopiero prawidłowe podłączenie komponentów instalacji umożliwi jej uruchomienie.
- Pierwsze uruchomienie systemu – pierwsza aktywacja systemu wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Dlatego też w tym celu dobrze jest skorzystać z pomocy np. fabrycznego serwisu, firmy specjalistycznej lub doświadczonego instalatora. Spełnienie procedur, wynikających z pierwszego uruchomienia instalacji, to warunek konieczny dla zapewnienia ekonomicznej i prawidłowej pracy pomp ciepła.