murowanie 1

Z czego budować dom? Przegląd popularnych materiałów

Budowa wymarzonego domu to nie tylko przyjemność urządzania, ale także szereg decyzji, które trzeba podjąć, a które rzutują na trwałość budynku. Jedną z kluczowych kwestii jest materiał, z jakiego ma być zbudowany dom. Co będzie lepsze – ceramika, keramzyt, gazobeton czy silikat?

Dlaczego materiał do budowy domu ma znaczenie?

Materiał, z którego wznosimy budynek ma znaczenie dla jego trwałości i wytrzymałości. Chodzi bowiem nie tylko o wytyczenie granic domu czy pomieszczeń wewnątrz, ale także o kwestię nieprzenoszenia obciążeń czy izolację termiczną i akustyczną. Różne materiały gwarantują różne efekty – jedne lepiej wytłumią dźwięki, inne będą lepsze w izolacji cieplnej. Poniżej prezentujemy przegląd popularnych materiałów do budowy domu.

Ceramika do budowy domu

Ceramika, nazywana także cegłą, to materiał, który składa się z gliny, piasku i wody. Dzięki temu jest przyjazny środowisku. Ma zdolność akumulacji ciepła i powolnego jego uwalniania, co gwarantuje dłuższe trzymanie ciepła w budynku zimą i barierę dla gorącego powietrza latem. Co ważne, ceramika jest materiałem niepalnym.

Na rynku dostępne są także bloczki ceramiki poryzowanej, która w strukturze zawiera puste niewielkie przestrzenie wypełnione powietrzem. Dzięki temu ułatwiają budowę, bo są lżejsze, lepiej oddychające i ekonomiczne. Wypełnienie bloczków wełną mineralną podniesie poziom izolacji cieplnej i akustycznej.

Keramzyt – do czego się nadaje?

Keramzyt to charakterystyczny materiał zbudowany z różnej wielkości granulek, które są porowate od środka i twarde od zewnątrz. To sprawia, że jest lekki i wytrzymały. Keramzyt nadaje się do budowy niemal każdego budynku. Dzięki temu, że bloczki keramzytowe są stosunkowo duże, szybko wznosi się budynek i zmniejsza jednocześnie ilość zaprawy potrzebnej na łączenia. Dzięki temu, że bloczki mają porowatą strukturę, są one łatwe w tynkowaniu. Materiał ten ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego jest polecany do budowy ścian fundamentowych.

Po dodaniu piasku i cementu do keramzytu, uzyskamy keramzytobeton, który jest materiałem lekkim i polecanym do budowy nie tylko fundamentów, ale całego domu. Jest paroprzepuszczalny i odporny na pleśń, grzyby, gryzonie czy szkodniki. Charakteryzuje się też wysoką izolacją cieplną, a więc finalnie pomaga zmniejszać koszty ogrzewania domu.

mur 2

Gazobeton – beton komórkowy

Gazobeton bywa też nazywany betonem komórkowym. Jest materiałem odpornym na grzyby, pleśnie czy bakterie, a także wytrzymałym na ściskanie. Poleca się go inwestorom, którym zależy na dobrej izolacji termicznej – odpowiedniej grubości bloczek zagwarantuje brak konieczności ocieplania budynku. To jednak materiał o nieco gorszej izolacji akustycznej.

Gazobeton, podobnie jak ceramika, posiada łączenie na pióro i wpust. Takie rozwiązanie ułatwia i przyspiesza proces budowy domu. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że gazobeton jest tańszy od pustaków ceramicznych.

Silikat do wznoszenia domu

Bloczki silikatowe składają się z wapnia, piasku i wody. Polecane są inwestorom, którym zależy na materiale wytrzymałym, a jednocześnie dobrze izolującym akustycznie. Trzeba wiedzieć, że silikat charakteryzuje się niską ciepłochłonnością. W praktyce oznacza to, że zimą mury dłużej się nagrzewają. Niezastąpiona jest tu więc dobra warstwa izolacji. Silikaty są materiałem twardym, co nieco utrudnia budowę, ale jednocześnie oznacza wytrzymałość w momencie mocowania do ścian ciężkich przedmiotów.

Z czego budować dom?

Jak więc widać, materiałów do budowy domu jest kilka, a każdy charakteryzuje się czymś innym. Jeśli zależy Ci na wytrzymałości konstrukcji, wybierz silikat lub keramzyt. Jeżeli najważniejsza jest dla Ciebie termoizolacja, wówczas lepiej postawić dom z keramzytu lub gazobetonu. Z kolei inwestorom, którym zależy na izolacji akustycznej, poleca się bloczki silikatowe. Budowę ułatwi natomiast lekki gazobeton, który jednocześnie jest łatwy w obróbce (w przeciwieństwie do silikatu).

Trudno zatem jednoznacznie rozstrzygnąć, jaki materiał jest najlepszy do budowy domu. Niemniej jednak trzeba odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, jakie cechy materiałów są dla nas najważniejsze. Wtedy łatwiej będzie zdecydować, czy chcemy budować dom z cegły, silikatu, keramzytu, czy gazobetonu.

Dodaj komentarz