jak wybrać automatyczny ekspres do kawy?

Automatyczny ekspres do kawy – jaki wybrać?

Artykuł zaktualizowany 22 kwietnia 2022


Ekspres do kawy coraz szybciej staje się obowiązkowym gadżetem w polskich domach. Umożliwia codzienne przygotowanie różnych specjałów kawowych rodem z drogiej kawiarni. Jednak na rynku możemy znaleźć wiele ekspresów automatycznych w różnych cenach, a gdy chcemy dokonać zakupu, to pojawiają się trudne pytania.

Dzisiaj przybliżymy Ci najważniejsze zalety automatycznych ekspresów do kawy, które pomogą  Ci wybrać idealne urządzenie dla siebie.


Jaki automatyczny ekspres do kawy?

Na samym początku musisz zadać sobie pytanie, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Jeżeli stawiasz na wygodę i szybkość przygotowywanej kawy, to automatyczne urządzenie jest dla Ciebie odpowiednie. W odróżnieniu od ekspresów kolbowych, nie wymagają od Ciebie zbyt dużo zaangażowania, a niektóre z nich posiadają funkcję One Touch i potrafią zaparzyć każdą kawę za dotknięciem jednego przycisku. Jest to z pewnością świetna wiadomość szczególnie dla osób, którym bardzo zależy na czasie.  

Musisz wiedzieć, do jakich kaw potrzebujesz ekspresu. Jeżeli nie pijesz kawy z mlekiem, to urządzenia wyposażone w spieniacz nie będą dobrym rozwiązaniem. Istnieje wiele ekspresów automatycznych, które przygotowują wyłącznie kawy czarne takie jak espresso, czy americano. Jeżeli jednak Ty i Twoja rodzina nie wyobrażacie sobie dnia bez aksamitnego cappuccino, to zwróć uwagę na ekspresy, które posiadają wbudowany spieniacz do mleka. Urządzenie może być wyposażone w dyszę automatyczną, która wykonuje całą pracę za Ciebie lub dyszę manualną i w tym przypadku, aby spienić mleko, musisz się odrobinę wysilić.


Użytkowanie i konserwacja

Kupując ekspres do kawy, musisz wiedzieć, że należy dbać o jego higienę i czystość. Każdy ekspres wymaga regularnej konserwacji, co pozwala wydłużyć jego żywotność, ogranicza konieczność częstego serwisowania i przede wszystkim poprawia smak przyrządzanej kawy. Aktualnie większość ekspresów automatycznych posiada tryb automatycznego czyszczenia. Urządzenie samo czyści swoje przewody zaraz po włączeniu i tuż przed wyłączeniem. Jednak należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu wnętrza ekspresu do kawy.

Jeżeli urządzenie jest wyposażone w wyjmowaną jednostkę zaparzającą, to zmusza Cię do czyszczenia jej przynajmniej raz w tygodniu. Ekspresy automatyczne Jura wyróżniają się w tej kwestii i nie umożliwiają nam dostępu do modułu zaparzającego, co jest dla nich wielkim plusem. Zupełnie nowa konstrukcja wnętrza ekspresu sprawia, że nie musimy co tydzień go czyścić.


Zaparzona kawa składa się w 98% z wody, dlatego bardzo ważne jest to, aby była ona jak najlepszej jakości. Pomóc Ci w tym może ekspres z możliwością zamontowania wkładu filtrującego wodę. Taki filtr wystarczy jedynie zamontować w zbiorniku na wodę i nie musimy się martwić o to, że woda popsuje smak naszej kawy lub zakamieni ekspres.

Osoby posiadające w domu małe dzieci zawsze dokładają wszelkich starań, aby nie zbudzić swoich pociech, kiedy już uda się je utulić do spania. Wtedy nadchodzi idealna chwila na wyśmienitą kawę. Jednak problem z przebudzeniem dzieci może powstać, gdy nasz ekspres działa zbyt głośno. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, jak głośno przebiega proces mielenia kawy w młynku, który zazwyczaj jest najgłośniejszym momentem podczas parzenia kawy w ekspresie.

Decydując się na zakup automatycznego ekspresu do kawy, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz od urządzenia. Następnie zwrócić uwagę na wymienione kwestie, co pomoże Ci wybrać odpowiedni automatyczny ekspres do kawy.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *