glebokosc otworow

Jak zmierzyć głębokość otworu, podcięcia czy odsadzenia?

Artykuł zaktualizowany 21 maja 2021


Wśród specjalistycznych narzędzi pomiarowych znajdziemy wiele rodzajów suwmiarek o różnorodnym przeznaczeniu. Jednym z charakterystycznych rodzajów tego typu sprzętu są głębokościomierze, które wykorzystuje się do precyzyjnego pomiaru głębokości różnego rodzaju szczelin. To sprzęt wykorzystywany w wielu warsztatach i zakładach produkcyjnych, gdzie wymagane jest precyzyjne określenie głębokości otworów w celach technologicznych oraz kontrolnych.


Rodzaje urządzeń do pomiaru otworów

Podstawowym rodzajem głębokościomierza do mierzenia różnego rodzaju szczelin jest urządzenie suwmiarkowe. To sprzęt dość prosty w obsłudze, wyposażony w precyzyjną podziałkę, która pełni funkcję prowadnicy oraz w szczęki uzupełnione śrubą dokręcającą, dzięki której możemy zachować odczyt pomiaru. W sprzedaży znajdziemy dwa typy tego tupu urządzeń – z hakiem i bez haka. Pierwsze z nich wykorzystuje się do mierzenia otworów. Drugie przydają się przy dokonywaniu pomiarów głębokości podcięć i odsadzeń. Na rynku znajdziemy także głębokościomierze mikrometryczne. To sprzęt równie precyzyjny, ale o nieco węższym zastosowaniu. Ze względu na specyfikację techniczną tego typu urządzeń pozwalają one mierzyć jedynie głębokość kieszeni (otworów) płaskich, ewentualnie schodków, do których musimy mieć łatwy dostęp.

Jakie są praktyczne zastosowania głębokościomierzy?

Sprzęt przeznaczony do precyzyjnego pomiaru głębokości kieszeni, występów lub podebrań (odsadzeń) wykorzystywany jest przy produkcji oraz naprawach różnego rodzaju elementów mechanicznych czy konstrukcyjnych. Głębokościomierze suwmiarkowe stosowane są w wielu warsztatach, a także w zakładach przemysłowych. W tych ostatnich często stosowane są jako przyrząd kontrolny pomagający w ocenie jakości wykonania produktów finalnych. Ze względu na dużą precyzję pomiarów, stosowanie głębokościomierzy suwmiarkowych lub mikrometrycznych pozwala utrzymywać wysoki standard wyrobów, a także określać stopień zużycia badanych elementów. To specjalistyczne narzędzia pomiarowe, które ułatwiają pracę w wielu warsztatach, znacząco podnosząc jej jakość.

Zmierzenie głębokości wąskiej kieszeni lub niewielkiego otworu bez zastosowania specjalistycznego sprzętu jest bardzo trudne. W celu zwiększenia komfortu pracy, a także dla osiągnięcia wiarygodnych wartości pomiarowych, w warsztatach i zakładach przemysłowych stosuje się specjalistyczne modele suwmiarek. Głębokościomierz, w zależności od zastosowanej konstrukcji narzędzia, może pozwolić zmierzyć nie tylko głębokość otworu, ale także głębokość podcięcia czy odsadzenia.

Dodaj komentarz