Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Większości osób systemy alarmowe kojarzą się z bogatymi willami, w których pożar czy zalanie może spowodować ogromne straty finansowe. Czy wyłącznie w tego rodzaju domach warto stosować systemy alarmowe? Odpowiedź jest prosta: nie! W poniższym artykule przedstawimy Państwu komplet informacji dotyczący tego, dlaczego warto wyposażyć dom w system alarmowy oraz opiszemy rodzaje najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w tym zakresie. Zapraszamy do lektury!
Zalety systemów alarmowych
Systemy alarmowe mają wiele zalet. Odpowiadają one nie tylko za ochronę przed włamaniem. Oprócz tego potrafią również powiadomić właściciela domu o wszelkich niepokojących wydarzeniach. Mowa tutaj między innymi o pożarze czy włamaniu i innych sytuacjach. Dom warto wyposażyć w centralę alarmową oraz czujki w trakcie dużego remontu. Można również zdecydować się na alarm bezprzewodowy, który nie wymaga zakładania kabli. Możliwości jest mnóstwo.
Ochrona domu to podstawa
Odpowiedniej jakości zamki oraz drzwi antywłamaniowe są niezwykle ważnym elementem, który odpowiada za ochronę domu. W sytuacji, gdy nasz dom znajduje się na uboczu, włamywacz może próbować szukać rozwiązań, które pomogą mu w sforsowaniu drzwi. Może również zdecydować się na wejście przez okno. Aby mu to utrudnić, warto wyposażyć dom w instalację alarmową. Na niektórych włamywaczy sama informacja o tym, że dom jest chroniony wisząca na budynku działa bardzo skutecznie.
System SSWiN – co to takiego?
System Sygnalizacji Włamani i Napadu to zespół urządzeń, dzięki którym możliwe jest wykrywanie oraz sygnalizowanie wejścia na nasz teren bądź próby osoby, która nie ma do tego żadnych uprawnień. Jak wynika z rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, system alarmowy godny zaufania to taki, który zapewniał będzie trzeci stopień zabezpieczenia. Wykrywa on bowiem:
- atak na urządzenia bądź miejsca, które są zagrożone w sposób szczególny,
- jakiekolwiek poruszanie się we wskazanym obszarze,
- penetrację okien oraz drzwi bez ich otwierania,
- otwarci okien, drzwi oraz innych zamknięć w obszarze chronionym
Wszyscy instalatorzy systemów alarmowych starają się stosować do powyższych wytycznych.
System alarmowy zwykły
Zwykły system alarmowy zawiera szereg kilkudziesięciu elementów. Mowa tu o centrali alarmowej, czujkach, detektorach, sygnalizatorach i manipulatorach. Je wszystkie trzeba połączyć. Służą do tego przewody, które muszą przechodzić przez prawie wszystkie znajdujące się w domu pomieszczenia. Ta cecha charakterystyczna wpływa na to, że z montażem tego rodzaju systemu alarmowego wiąże się wiele kłopotów. Wszystkie przewody użyte do instalacji trzeba bowiem ukrywać, co jest pracą czasochłonną.
Systemy bezprzewodowe
Istnieje również możliwość zaopatrzenia się w systemy alarmowe bezprzewodowe. Cechują się one tym, że ich montaż nie wymaga instalowania kilometrów kabli. Do wad z kolei zalicza się fakt, że urządzenia tego systemu, których komunikacja ma charakter radiowy, są drogie, a dodatkowo ich funkcjonowanie jest łatwe do zakłócenia.