Meble ogrodowe cieszą się dużą popularnością. W końcu lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza latem, gdy pogoda temu sprzyja. Meble takie wyplata się z popularnych roślin ekologicznych takich jak wiklina, rattan czy witki brzozowe. Wiklinowe meble są nie tylko piękne, ale również wykonane z naturalnego materiału i dobrze podkreślają miejsce oraz wnętrze, w których się znajdą.
Bardzo mocna i wytrzymała plecionka wiklinowa oprócz naturalnego koloru dostępna jest również w wersji barwionej. Witki barwi się metodą zatapiania ich w wannie z barwnikiem, dzięki czemu wnika on głęboko aż do łyka witki.
Po kilku latach użytkowania takiego mebla nie straci on koloru całkowicie, jednak intensywne użytkowanie przyczynia się do wycierania z niego farby. Mebel który stoi na zewnątrz narażony jest zdecydowanie bardziej, gdyż oddziałują na niego warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy promienie UV, przez to traci on swój blask.
Wyroby z wikliny Producent
Co zrobić z ulubionym fotelem, gdy utraci on swoją barwę i sparcieje?
Meble przetrzymywane na zewnątrz potrzebują odpowiedniej konserwacji. Jeżeli planuje się zakup mebli z plecionki w kolorze naturalnym, która ma służyć jako mebel ogrodowy na zewnątrz, warto pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Można to zrobić w prosty sposób, natryskując na nie lakier bezbarwny, np. w sprayu, który działa jak separator i nie pozwala drewnianej witce tak szybko się utlenić.
Najważniejsze to porządnie odkurzyć!
Przed przystąpieniem do pracy z meblami wiklinowymi pierwsze co należy uczynić, to dokładnie umyć oraz odkurzyć plecionkę. Czyszczenie rozpoczyna się od pozbycia się drobinek kurzu z mebla. Odkurzanie wykonujemy przy pomocy szczotki z miękkim włosiem, pędzlem lub suchą ścierką z mikrofibry. Następnym krokiem jest usunięcie nalotu, brudu oraz tłuszczy, które osiadły na patykach przez lata użytkowania. Wiklinę należy umyć za pomocą ściereczki maczanej w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń- ściereczka powinna być dobrze wyciskana tak, aby nie uszkodzić struktury mebla nadmiarem wody.
Wiklina to materiał odporny (na konserwację)
Konserwacja wikliny to dość skomplikowany proces. Po umyciu mebli należy nanieść na nie powłokę zabezpieczającą. Jest to o tyle trudne, iż różni producenci wykorzystują różne metody nanoszenia barwników na meble. Jeżeli jest to lakier bezbarwny, który z czasem się złuszczył, nie pozostaje nic innego, jak zeskrobać go za pomocą drobnego papieru ściernego. Stan mebla oraz to, jaką metodą został zaimpregnowany, widać gołym okiem. Jeżeli jest to gruba warstwa pełno kryjącej farby, najprawdopodobniej mebel został pomalowany pistoletem farbą olejną. Gdy zaś na witkach widać słoje oraz teksturę patyka, mebel został zamoczony w barwniku na bazie bejcy.
Czym pomalować meble wiklinowe?
Aby odmalować odczyszczony mebel, najlepiej jest pokryć go na nowo pełno kryjącą farbą emaliową. Jeżeli chodzi o gamę kolorów, jest ich niezliczona ilość. Cena farby jest dość niska i można ją zakupić w puszkach lub w postaci spray’u . Jednak aby dokładnie pokryć powierzchnię mebla nową powłoką, zaleca się użycie aerografu, potocznie zwanego pistoletem na sprężone powietrze. Dzięki takiemu urządzeniu, farba wyrzucana z dużą siłą i prędkością, trafi do najgłębszych zakamarków mebla. Użycie sprężarki, dzięki funkcji ustawienia strumienia farby, zminimalizuje także ryzyko utworzenia się zacieków na witkach.
Farbę można również nanieść na przedmiot za pomocą miękkiego pędzla. Jednak nie jest to zalecany sposób malowania mebli ogrodowych, ze względu na rażące niedoskonałości, które widoczne są bezpośrednio po nałożeniu warstwy farby.
Wybierając farbę należy zwrócić uwagę zarówno na jej rodzaj, jak i markę. Do mebli ogrodowych proponuje się powłoki z górnej półki– farby emaliowe lub akrylowe. Dobrze, gdy w ich składzie znajduje się teflon, który przyczyni się do przedłużenia żywych kolorów.
Przeźroczyste powłoki należy nanosić w podobny sposób jak emalie. Aby uzyskać efekt lakieru, należy wybrać przeźroczysty lakier na bazie rozpuszczalników z utwardzaczem. Dzięki takiej powłoce mebel nie straci swojego blasku i będzie służyć wiele lat.
Odnowiony mebel będzie jeszcze dłużej w dobrej kondycji, gdy zabezpieczymy go chociażby specjalnym, nieprzemakalnym pokrowcem lub schowamy podczas deszczu lub na zimę pod zadaszenie.