Artykuł zaktualizowany 20 marca 2023
Mały ogród stwarza niewielkie możliwości aranżacyjne, co wcale nie oznacza, że nie ma w nim potencjału. Warto zagospodarować dostępną przestrzeń co do centymetra, by stworzyć przytulny kącik do wypoczynku i cieszyć oko barwnymi roślinami. Co najlepiej sprawdza się w małym ogrodzie i jak stworzyć udaną kompozycję?
Podstawowe zasady kompozycji
Elementarną zasadą udanej aranżacji jest dopasowanie roślin do warunków środowiska. Warto sprawdzić wymagania krzewów, drzew czy kwiatów, i upewnić się, że na działce są odpowiednia gleba i wilgotność, które będą sprzyjać ich rozwojowi. Mniejsze byliny i krzewy warto sadzić w grupach, ponieważ w taki sposób prezentują się najbardziej efektownie. Większe krzewy, na przykład róże parkowe długo kwitnące można sadzić pojedynczo. Wyróżniają się mocnym wzrostem wzwyż i wszerz, zapewniając wyjątkową dla oka aranżację.
Rośliny w układzie piętrowym
Niewielki ogród można wizualnie powiększyć, decydując się na piętrowy układ roślin. Najniższe z nich należy zasadzić od frontu, wydzielając kolejną przestrzeń na coraz większe rośliny. Warto przy okazji pamiętać, że kupowane okazy są młode i zaprezentują się w całej okazałości dopiero za kilka miesięcy lub lat. Należy zapoznać się z rozstawą sadzenia poszczególnych gatunków, by nie było konieczności ich przesadzenia za jakiś czas.
Różany ogród
Te słodko pachnące krzewy od wieków zdobią zarówno okazałe ogrody, jak i przydomowe działki, dostarczając niezwykłych wrażeń wizualnych. Posadzenie róż to znakomity pomysł na zaaranżowanie małego ogrodu – ich mocny wzrost sprawi, że krzewy te będą znakomitą ochroną przed palącym słońcem, a w dodatku mogą zasłonić brzydkie widoki.
Róże parkowe długo kwitnące to współczesna odmiana tradycyjnych krzewów. Są łatwe w uprawie i odporne na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nawet początkujący ogrodnicy poradzą sobie z ich pielęgnacją. Krzewy te można posadzić pojedynczo lub w grupach, tworząc efektowny żywopłot. Jeśli w ogrodzie nie ma zbyt wiele miejsca, pojedynczy krzew można równie dobrze posadzić w donicy.
Rabaty podwyższone
Niewielki ogród można urozmaicić poprzez sadzenie roślin na podwyższonych rabatach. Takie działania znacznie wpłyną na ukształtowanie terenu i urozmaicą jednolitą przestrzeń. Tego typu rozwiązanie ma wiele zalet – murki oporowe hamują rośliny przed nadmiernym rozrostem, co pomaga w ich kontrolowaniu.
Krzewy szczepione na pniu
Krzewy pienne są pięknym urozmaiceniem ogrodowej kompozycji. Ich korona wznosi się wysoko ponad poziom podłoża, zajmując niewiele miejsca, a przy okazji stanowiąc ciekawy okaz. Krzew, który osiągnął swoją maksymalną wysokość, zaczyna rozrastać się wszerz, jednak można formować jego kształt poprzez przycinanie. Wśród odmian szczepowych nie brakuje odmian róż, są także azalie oraz bzy.
Podczas aranżacji małego ogrodu warto pamiętać, by zachować estetykę. Sadzenie zbyt wielu gatunków roślin, w tym krzewów i bylin, wprowadzi niepotrzebny chaos i sprawi, że uzyskany efekt będzie przeciwny do zamierzonego.