sprzed agd w kuchniu

Jak dobrać sprzęt AGD do kuchni?

Artykuł zaktualizowany 15 listopada 2021


Urządzamy nasze nowe mieszkanie lub dom. Zastanawiamy się nad doborem mebli, firan, zasłon i wielu innych przedmiotów, które będą tworzyły całą aranżację przestrzeni naszego domu. Kuchnia i jej zabudowa to jedno z pomieszczeń, na które potrzebujemy zwrócić szczególną uwagę.

Projekty nowoczesnych wnętrz zazwyczaj wyznaczają strefy w kuchni w postaci wydzielonego miejsca w pokoju dziennym lub salonie. Obecnie modne aneksy kuchenne, praktycznie wyparły osobne pomieszczenia kuchenne, ze względów ekonomicznych i funkcjonalnych. Takie rozwiązania projektowe mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.


Niemniej jednak w takich aranżacjach kuchnia nabiera jeszcze większego znaczenie, ponieważ staje się częścią salonu czy pokoju dziennego, do którego zapraszamy naszych gości. Dlatego cała jej aranżacja nie może być przypadkowa, a wpisywać się w jego stylizację. Dotyczy to zarówno zabudowy kuchni, jak i sprzętu AGD.

Sprzęt AGD do kuchni a stylizacja wnętrza

Pod względem estetycznym sprzęt AGD do kuchni obecnie zaczyna wychodzić ponad swoją standardową formę białych i kanciastych wielkogabarytowych prostych klamotów, które kiedyś były potrzebne ze względów funkcjonalnych, ale nie koniecznie miały cokolwiek wspólnego z aranżacją wnętrza.

Producenci obecnie bardzo dbają nie tylko o jakość i parametry sprzętu, ale też o jego wygląd zewnętrzny, tak aby wpisywał się w nowoczesne aranżacje wnętrz bez jego ukrywania.
To, co kiedyś było koniecznością, dziś jest jednym z elementów dekoracji, który nadaje ton wnętrzu.

Współczesne piekarniki, kuchenki, zmywarki czy lodówki możemy nabyć w dużo atrakcyjniejszych designach i kolorach, które mogą ciekawie komponować się z zabudową mebli w funkcjonalnej kuchni. Oprócz samej bieli do wyboru mamy stal nierdzewną, lakierowaną czerń, czy możliwość dobory indywidualnego designu np. lodówki, dzięki obecnie trendy naklejkom na urządzenia AGD.

Każda funkcjonalna kuchnia urządzona w nowoczesnym stylu z elegancją i swoją oryginalnością współgra z innowacyjnym designem sprzętów AGD, które już nie muszą być zabudowane, aby tworzyć swoisty ład aranżacyjny we wnętrzu. Zatem tworząc klimat awangardowego wnętrza, nie musimy już decydować się tylko na sprzęt AGD do zabudowy.

AGD do zabudowy a wolnostojące

Ergonomia w kuchni to funkcjonalne wykorzystanie powierzchni i jej zagospodarowanie, które również przejawia się w doborze odpowiednich parametrów sprzętu AGD do kuchni.

Sprzęt AGD do zabudowy ma tę cechę, że można go dopasować do każdej aranżacji wnętrza kuchni, dzięki odpowiednio dobranym frontom, dopasowanym do całości, tworzącym estetyczną i spójną strukturę. Ponadto jest bezpieczny dla dzieci i łatwy w czyszczeniu. Jednak pod względem ergonomicznym on ustępuje urządzeniom wolnostojącym.

Pralki, lodówki, piekarniki czy zmywarki do zabudowy mają mniejszą pojemność, niż ich wolnostojące odpowiedniki, co przy dużej rodzinie ma duże znaczenie. Jeżeli codzienne posiłki przygotowujemy w domu dla całej rodziny, to chcemy mieć np. odpowiednio duży blat kuchenny i piekarnik oraz zmywarkę, która pomieści brudne naczynia z całego dnia.

Duża rodzina to też duże zakupy spożywcze w markecie, co wiąże się również z lodówką o odpowiedniej pojemności. Urządzenia AGD do zabudowy są droższe od ich wolnostojących odpowiedników, a przy tym mniejszą wewnętrzną powierzchnię użytkową.

Poza tym, czy chcemy mieć tylko monotonię ciągu szafek w naszej kuchni? Dlatego czasem warto pomyśleć o sprzęcie AGD do kuchni wolnostojącym, który swoim nowoczesnym designem podkreśli jej charakter.

Sprzęt AGD w jednej stylistyce

Wybierając sprzęt AGD do kuchni, zadbajmy o to, aby był on np. jednego producenta lub w podobnym designu. Dlaczego? Otóż producenci urządzeń AGD tworzą na przykład całe serie lub linie urządzeń w jednej stylistyce, która swoim charakterem całościowo będzie pasowała do naszej kuchni.

Fatalnie to wygląda, jak widzę stalową kuchenkę i białą lodówkę w kuchni. Jedno nijak nie pasuje do drugiego, a przy okazji się gryzie ze sobą. Jeżeli dobieramy poszczególne urządzenia osobno, czyli różnych producentów, to zwrócimy uwagę, aby ich stylizacja pasowała do siebie.

Parametry techniczne urządzeń AGD

Parametry techniczne urządzeń AGD to dziś nie problem. Producenci AGD, tworząc całe serie kuchenek, piekarników, lodówek, zmywarek itp. Proponują w jednej serii kilka urządzeń jednego rodzaju (np. lodówka) o różnych parametrach technicznych i funkcjonalnych, z których możemy sobie wybrać te, spełniające nasze oczekiwania.

Jakimi zatem zasadami powinniśmy się kierować przy wyborze urządzeń AGD pod względem technicznym. Po pierwsze wysoka cena urządzeń, nie zawsze jest gwarancją wysokiej jakości. Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Przy tym nie ma sprawdzonych firm i czasem urządzenia tańsze mogą okazać się bardzo dobre jakościowo.

Po drugie parametry techniczne, które potrzebujemy wykorzystywać w naszych urządzeniach AGD. Producenci często mamią nas całą listą funkcji i możliwościami w swoim sprzęcie, których czasami nawet nie rozumiemy, a już nie mówię o ich wykorzystywaniu. Na przykład ja mam piekarnik z termoobiegiem, który ma dziewięć funkcji, a wykorzystuję zaledwie dwie.

Dlatego wybierajmy mądrze. Zastanówmy się jakie funkcje są nam niezbędne i będą potrzebne dla naszej wygody i komfortu użytkowania tego sprzętu. Pamiętajmy, że im więcej funkcji tym większe prawdopodobieństwo awaryjności takiego sprzętu, a przy okazji i wyższa cena.

To, co naszpikowane jest elektroniką i możliwościami nie zawsze bywa dobre, czasem proste rozwiązania i funkcjonalne czynności gwarantują niezawodność, długowieczność i dobrą sprawność naszych urządzeń AGD.

Dodaj komentarz