listwa spadkowa

Czy listwa spadkowa jest konieczna w łazience?

Artykuł zaktualizowany 26 października 2021


Któż z nas nie marzy o pięknej łazience urządzonej w pełni pod nasze potrzeby? Zazwyczaj poświęcamy niemało czasu, snując plany i realizując je, aby to szczególne pomieszczenie w domu było spełnieniem naszych marzeń. Coraz więcej osób rezygnuje z posiadania wanny na rzecz prysznica. I tutaj pojawia się bardzo ważne pytanie – czy listwa spadkowa rzeczywiście jest nam niezbędna? Przy jakich prysznicach powinna być zastosowana?


Czym jest listwa prysznicowa spadkowa?

Listwa krawędziowa spadkowa to rozwiązanie charakterystyczne dla prysznica typu walk-in. Nie mamy tutaj wysokiego brodzika, który będzie zabezpieczał nas przed ucieczką wody. W takim przypadku listwa spadkowa brodzikowa będzie zabezpieczała wgłębienie w podłodze, które pełni dokładnie taką samą funkcję. Montując prysznic typu walk-in, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że woda musi mieć swoje ujście, a odpływ powinien znajdować się w odpowiednim miejscu. Spadek jest kluczowy, ponieważ w ten sposób wilgoć nie będzie stale obecna w pomieszczeniu. Woda będzie bez przeszkód trafiała do odpływu.

Listwa brodzikowa krawędziowa spadkowa nie jest więc tylko elementem, który ma ładnie wyglądać. Nie zapominajmy o tym, że estetyka też ma tutaj znaczenie i wiele osób zwraca uwagę na to, jak urządzone jest mieszkanie lub dom. Instalowana na podłodze listwa spadkowa do odpływu liniowego zabezpieczy kafle przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą się przecież zdarzyć. Dodatkowo sprawi, że wilgoć nie będzie dostawała się głębiej pod materiały, takie jak choćby glazura.

Listwa spadkowa – czarna, złota czy miedziana?

Jeżeli zależy nam na estetyce, to na pewno zadbamy o to, aby łazienka prezentowała się możliwie jak najlepiej. Spójność odgrywa w takim przypadku kluczową rolę. Listwa spadkowa do brodzików może być kolorystycznie dopasowana do samej kabiny albo też zastosowanej w łazience glazury czy innych elementów wykończeniowych. Dlaczego jest to możliwe?

Otóż listwa spadkowa krawędziowa wykonana z takiego materiału jak stal nierdzewna często dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych. Może być to złoto, czerń czy nawet miedź. Ale to wciąż nie wszystko. Do wyboru mamy także rodzaj wykończenia. Szczególnie często wybierana jest listwa spadkowa prysznicowa czarna, ale matowa. W ostatnim czasie chętnie kupowane są baterie prysznicowe właśnie w takim odcieniu.

Profil spadkowy brodzikowy znajdziesz między innymi na stronie https://listwy.online/listwy-spadkowe/. Wybieraj spośród różnych wariantów kolorystycznych oraz wykończeń.

Prysznic w łazience – czy warto?

Na początku dobrze jest zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście prysznic w łazience to coś, czego potrzebujemy. W końcu chcemy zamienić długie, gorące kąpiele na szybką, poranną lub wieczorną toaletę, która nie daje nam zbyt wiele możliwości na to, aby delektować się leżeniem w wannie. Tymczasem nowoczesne prysznice (zwłaszcza te z deszczownicą) sprawiają, że również mamy szansę na błogi relaks. Co jednak bardzo ważne – w przypadku wanny niekoniecznie obawiamy się wody, która może rozlać się po całej łazience. Drożny odpływ to wystarczające minimum.

Tymczasem prysznic może spłatać nam psikusa, jeżeli zostanie nieodpowiednio zamontowany lub jeżeli zapomnimy o takich elementach, jak choćby listwa brodzikowa spadkowa. Mimo wszystko wciąż jest to opcja, którą warto rozważyć, ale tylko wtedy, gdy zadbamy o najmniejsze szczegóły związane z montażem. A co w momencie, gdy nie posiadamy brodzika? O czym powinniśmy pamiętać?

Dodaj komentarz