trawnik-z-rolki

Trawnik z rolki – doskonały wybór na wiosnę

Artykuł zaktualizowany 2 sierpnia 2023


Piękny trawnik to ozdoba nie tylko ogrodów, ale również terenów miejskich czy otoczenia budynków biurowych. Jednak wysianie go wymaga kilku miesięcy systematycznej pracy – nie zawsze jest na to czas. Na szczęście jest sposób na to, by piękną zieloną murawą cieszy się znacznie szybciej. Trawnik z rolki to rozwiązanie coraz popularniejsze. Czym się charakteryzuje i czy warto z niego skorzystać? Podpowiadamy!


Trawnik z rolki – gdzie się sprawdzi?

Trawa z rolki sprawdzi się w miejscach, gdzie zależy nam na uzyskaniu pięknego trawnika możliwie szybko. Może to być zarówno otoczenie nowo wybudowanego biurowca, jak i nasz własny ogród – wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Największe zalety trawnika z rolki to przede wszystkim:

  • Wygoda – na początkowym etapie nie ma potrzeby nieustannego podlewania, dosiewania czy nawożenia ziemi. Od razu uzyskujemy piękną zieloną murawę.
  • Łatwość instalacji – wystarczy rozwinąć rolki i w odpowiedni sposób je ułożyć. Takich działań może podjąć się każdy właściciel ogrodu.
  • Brak problemów z wysiewaniem w różnych miesiącach – trawę z rolki można zakładać niemal przez cały rok. Wyjątkiem są miesiące, kiedy ziemia jest zamarznięta.
  • Jednolita murawa – nie ma ryzyka, że w którymś miejscu trawa będzie przerzedzonaczy też w ogóle nie wyrośnie. Murawa jest równa i gęsta.

Jak powstaje trawa z rolki?

Trawnik z rolki powstaje na specjalnie do tego przeznaczonych farmach. Trawa jest wysiewana do ziemi lub na cienką warstwę gleby umieszczoną na folii. Firmy produkujące murawę w rolce używają specjalnej mieszanki nasion, która gwarantuje jej trwałość i piękny wygląd. Po roku lub dwóch trawa zostaje zwinięta w rolki razem z warstwą ziemi i przetransportowana do klienta.


Ile kosztuje trawa z rolki?

Trawa z rolki na pierwszy rzut oka może wydawać się droższym rozwiązaniem. Jednak porównując koszty, pod uwagę należy wziąć również kwestie takie jak dosiewanie (które przy tradycyjnym trawniku zdarza się bardzo często) czy też czas poświęcony na pracę. Trawnik z rolki gwarantuje niemal natychmiastowy efekt przy minimalnym nakładzie pracy.


Kiedy zakładać trawnik z rolki?

Trawnik z rolki można zakładać niemal przez cały rok, jednak wiosna to wyjątkowo korzystny czas na takie przedsięwzięcie. Pielęgnacja trawnika na wiosnę oraz jesienią jest ułatwiona – nie panują jeszcze wówczas upały, dodatkowo częściej pada, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko przesuszenia darni.


Ja zakładać trawę z rolki?

Układanie trawy z rolki zaczynamy od przygotowania podłoża – wyrównania go i usunięcia zeszłorocznych liści czy chwastów. Zasypujemy dołki i spulchniamy ziemię. Najlepiej proces ten wykonać dzień przed planowanym zakładaniem trawy.

A jak rozłożyć samą trawę? To całkiem proste – zaczynamy od wytyczenia terenu. Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, by uważnie sprawdzać, czy boki poszczególnych pasów ściśle do siebie przylegają. Dzięki temu nie powstaną pomiędzy nimi dziury. Brzegi darni dokładnie dociskajmy do podłoża, a te fragmenty, które wystają poza planowany teren, obetnijmy nożem. Zadbajmy również o to, by rozwijać wszystkie rolki w jedną stronę – dzięki temu darń będzie wyglądała bardziej naturalnie.

A jak dbać o trawnik z rolki? Pamiętajmy o regularnym podlewaniu. Zacznijmy też od obfitego podlania zaraz po rozłożeniu murawy. Przez pierwsze 2-3 tygodnie powinniśmy ponadto unikać chodzenia po trawniku – dopiero po tym czasie trawa dobrze się ukorzeni. Wówczas możemy ją skosić po raz pierwszy, a także zasilić nawozami do trawy.

Piękny trawnik w kilka tygodni? To możliwe!  Wystarczy, że zdecydujesz się na trawnik z rolki. Zamówienie i założenie go zajmie niewiele czasu, a już po kilku tygodniach będziesz mógł cieszyć się w pełni ukorzenioną, bujną zieloną murawą, która na stałe tchnie wiosnę w otoczenie!


 

Dodaj komentarz