sprzet apple

Jak odczytać numer seryjny iPada? Prosty sposób na poznanie informacji

Artykuł zaktualizowany 31 marca 2023

Numer seryjny iPhone’a nie jest oczywiście żadną tajemnicą. Można go sprawdzić na opakowaniu, jest też wskazany w ustawieniach urządzenia czy nawet na fakturze za zakup. Ale to coś więcej niż tylko unikalny znacznik produktu. Znajomość numeru seryjnego może pomóc w wielu sytuacjach.

Czy wiesz, ile jest wart Twój iPad?

Wykonaj ipad air serial number check, żeby mieć pewność co do terminu obowiązywania gwarancji albo autentyczności urządzenia. Jedno i drugie ma sporą wartość samo w sobie, ale jeśli chcesz sprzedać iPada, to te informacje pozwolą uzyskać uczciwą cenę, a jeśli kupić – będziesz mieć pewność, że nie przepłacasz.

Tutaj są dwie szkoły: jako sprzedający możesz sam sprawdzić numer i dołączyć jego analizę do ogłoszenia albo przynajmniej udostępnić numer seryjny, żeby inni mogli zrobić to samodzielnie.

Przed naprawą iPada – czego należy się dowiedzieć?

Apple ma dość rygorystyczną politykę serwisową, która jest tym bardziej skomplikowana, że nawet urządzenia tej samej generacji mogą się między sobą mniej lub bardziej różnić. Nie chodzi zresztą o specyfikację techniczną, ale o zmiany wynikające na przykład z różnic między liniami produkcyjnymi w różnych miejscach. iPad serial number check będzie więc pozwalał na przygotowanie przez serwis dokładniejszej wyceny i czasem warto go podać już w pierwszej wiadomości, żeby oszczędzić sobie wymiany korespondencji. Szybki ipad serial number check pozwoli też od razu rozejrzeć się w poszukiwaniu dopasowanych części i będzie można zweryfikować ich ceny.

Jak dobrać komponenty systemu do indywidualnych potrzeb?

Apple jest znane z tworzenia spójnego ekosystemu dla swoich użytkowników. Choć poziom kompatybilności poszczególnych urządzeń jest spory, to sprzętowo i programistycznie nie wszystkie udaje się spiąć w pełnym zakresie. Znając numery seryjne, można określić czy i w jakim stopniu poszczególne urządzenia będą ze sobą współpracowały. W przypadku iPada jest to o tyle istotne, że tu kolejne generacje dość istotnie się między sobą różniły możliwościami i konstrukcją, a zwykle jest to kluczowy element całego ekosystemu.

Oczywiście brak pełnej kompatybilności nie oznacza, że urządzenia w ogóle nie będą ze sobą współpracowały, ale jeśli diagnozuje się różne problemy, to warto zacząć właśnie od zweryfikowania, czy w ogóle mają one rangę problemów, czy wynikają po prostu z pewnych niezgodności.

Zgubiłeś swój sprzęt? Sprawdź te proste sposoby na jego odnalezienie

Numer seryjny jako trwały identyfikator jest wykorzystywany także do zdalnego wywołania pewnych poleceń. Oczywiście na co dzień nie myśli się o tym w ten sposób, ponieważ można sobie wybierać urządzenia z listy, jednak na wypadek kradzieży albo zgubienia sprzętu standardowe mechanizmu zabezpieczeń mogą nie wystarczyć. Kontaktując się wówczas ze wsparciem technicznym Apple, trzeba będzie podać między innymi numer seryjny.

W niektórych bazach danych takie urządzenie może później być oznaczone jako skradzione lub zgubione, co utrudnia obrót iPadami z nielegalnego źródła, a właścicielom często umożliwia odszukanie zguby nawet wtedy, kiedy zawiodą podstawowe metody zaimplementowane w programach.

Numer seryjny – co to jest i dlaczego jest ważny?

Numer seryjny jest jednym identyfikatorem, którego się nie da w żaden sposób zmienić i który będzie przypisany do sprzętu nawet, jeśli ten zmieni właściciela. I choć w przypadku iPadów nie ma oczywiście opcji prześledzenia ich dokładnej historii, to pewne ciekawe i przydatne informacje można z takiego numeru wydobyć. To jeden z tych powodów, dla których warto sobie numer seryjny gdzieś zapisać, a nie liczyć na to, że zawsze będzie go można sprawdzić w ustawieniach.

Dodaj komentarz