skladany telefon

Składany smartfon – czy warto go mieć?

Artykuł zaktualizowany 11 lutego 2023

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie codzienność bez smartfona. Nowoczesne telefony są już nie tylko narzędziem komunikacji ale również źródłem informacji czy rozrywki. Producenci telefonów dokładają wszelkich starań, by urządzenia były coraz bardziej wydajne i funkcjonalne. Na rynku pojawiają się nowości takie jak składane telefony. Czy jednak zakup składanego smartfona to dobry pomysł? Jakie zalety ma ten telefon? Czy smartfony tego typu mają jakieś wady? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Czym właściwie jest składany smartfon?

Zanim odpowiemy na pytanie zadane w tytule a więc czy warto zainwestować w składany smartfon warto przybliżyć czym właściwie jest to urządzenie. Mówiąc najprościej składany smartfon to telefon komórkowy, który posiada ekran składany w połowie, co pozwala na jego zmianę z kompaktowego urządzenia w tablet o większym ekranie. Ekrany składanych smartfonów najczęściej wykonywane są z cienkich, elastycznych materiałów takich jak polimer organiczny (OPP) lub polimer poliakrylowy (PPA). Te elastyczne materiały pozwalają na zginanie ekranu bez uszkadzania go. W niektórych przypadkach ekrany składanych telefonów mogą być również wykonane z innych materiałów takich jak szkło lub metal, w zależności od producenta i modelu. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość i trwałość ekranu, ponieważ jest to jedna z kluczowych części składanego telefonu.

Wady i zalety składanych smartfonów

Jak każde urządzenie elektroniczne, tak również składany smartfon ma swoje zalety jak i wady, które warto znać zanim podejmiemy decyzję o wyborze takiego właśnie modelu. Wśród niewątpliwych atutów tego urządzenia możemy wymienić nowoczesny design oraz fakt, że telefon ten zajmuje znacznie mniej miejsca w kieszeni lub torebce niż tradycyjny telefon dotykowy o podobnych rozmiarach. To jednak nie wszystko, składane telefony komórkowe oferują większy ekran i bardziej elastyczne możliwości użycia. Niestety, urządzenia te nie są również wolne od wad. Wśród nich wymienić możemy z całą pewnością znacznie wyższą cenę niż w przypadku tradycyjnych telefonów. Co więcej, za ceną tą nie zawsze idą znakomite parametry techniczne. Wciąż trzeba liczyć się również z tym, że wytrzymałość takich urządzeń jest niższa niż smartfonów z tradycyjnym ekranem

Jaki smartfon ze składanym ekranem wybrać? Czym się sugerować?.

Wybór składanego smartfona zależy od wielu czynników, takich jak potrzeby, preferencje i budżet użytkownika. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Ekran: jakość i trwałość ekranu są kluczowe dla składanego telefonu, dlatego ważne jest, aby wybrać urządzenie z dobrym ekranem o wysokiej rozdzielczości.
  • Wydajność: ważne jest, aby wybrać urządzenie z dobrym procesorem, dużą ilością pamięci RAM i wydajnym układem graficznym, aby móc w pełni korzystać z funkcji składanego ekranu.
  • Bateria: składane telefony zazwyczaj posiadają większe ekrany, co oznacza, że mogą mieć większe zapotrzebowanie na energię. Ważne jest, aby wybrać urządzenie z wystarczająco dużą baterią i szybkim ładowaniem.
  • Aparat: jeśli użytkownik planuje korzystać z aparatu w swoim telefonie, ważne jest, aby wybrać urządzenie z dobrym aparatem z wysoką rozdzielczością i funkcjami takimi jak stabilizacja obrazu i tryb nocny.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że decydując się na ten typ urządzenia możemy wybrać jedynie smartfon z Androidem. Marka Apple wciąż nie zdecydowała się bowiem na wypuszczenie na rynek telefonu ze składanym wyświetlaczem a informacje na ten temat głoszą, że urządzenie takie pojawi się w sprzedaży nie wcześniej niż w 2024 roku.

Modele składanych smartfonów warte uwagi

Obecnie na rynku możemy znaleźć naprawdę szeroką ofertę składanych smartfonów. Wśród producentów, którzy oferują ich najwięcej króluje marka Samsung. Warto mieć jednak świadomość, że nie tylko ona oferuje tego typu urządzenia. Oto kilka modeli składanych smartfonów, które warto rozważyć:

  • Samsung Galaxy Z Fold 4: to czwarta generacja składanego smartfona od Samsunga i oferuje ulepszoną konstrukcję, bardziej wytrzymały ekran, lepszą wydajność i nowe funkcje w porównaniu z poprzednimi modelami.
  • Motorola Razr 5G: jest to nowy składany telefon z opcją 5G, który posiada 6,2-calowy wyświetlacz i wiele przydatnych funkcji, takich jak stylus i długą żywotność baterii.
  • Huawei Mate X2: jest to składany smartfon z elastycznym ekranem, który posiada wiele innowacyjnych funkcji, w tym wydajny procesor i potężną baterię.
  • Samsung Galaxy Z Flip: jest to składany telefon z klapką, który posiada 6,7-calowy wyświetlacz i jest znacznie mniejszy i bardziej poręczny niż tradycyjne składane telefony.

 

Podsumowując, wiele modeli składanych smartfonów jest dostępnych na rynku, a każdy z nich oferuje unikalne cechy i funkcje, dlatego ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i preferencje, aby wybrać

Dodaj komentarz