zloto sztabki

Jakie metale szlachetne można kupić online?

Artykuł zaktualizowany 16 lutego 2023

Poszukując atrakcyjnych opcji inwestowania wolnych środków, coraz więcej osób skłania się do zakupu cennych kruszców o historycznie stabilnej wartości. Doskonałym przykładem takiej inwestycji jest zakup złotych monet lub sztabek złota. W praktyce inwestować można również w inne rodzaje metali szlachetnych. Wykonane z nich sztabki można nabywać w wyspecjalizowanych zakładach jubilerskich, bankach i firmach inwestycyjnych. Tego typu wyroby, można zamawiać również online.

Co to są metale szlachetne?

Zwykle utożsamiane ze złotem i srebrem, tzw. metale szlachetne są szerszą grupą metali nieżelaznych ciężkich, do której zaliczają się nie tylko popularne miedziowce (złoto i srebro), ale także, a może przede wszystkim, różnego rodzaju platynowce. Przykładem tych ostatnich jest platyna powszechnie wykorzystywana do produkcji cennej biżuterii. Co warte podkreślenia, metale szlachetne praktycznie nie wchodzą w reakcję z innymi pierwiastkami, w związku z czym charakteryzują się dużą odpornością na korozję. Nie są rozpuszczalne w większości kwasów, również w silnym kwasie solnym i innych kwasach beztlenowych. Mogą ulegać jedynie działaniu kwasów utleniających, na przykład wody królewskiej.

W jakie metale szlachetne można inwestować?

Najpopularniejszym rodzajem inwestycji w kruszce jest kupno złotych lub srebrnych monet, ewentualnie większych sztabek wykonanych z czystego kruszcu określonego rodzaju. Złoto jest najczęściej wybieranym rodzajem metalu inwestycyjnego, ale w wielu mennicach online, chociażby w internetowej mennicy https://sklep.mennicametale.com.pl nabyć można również sztabki wykonane z innych metali szlachetnych. Przykładem są sztabki platynowe, wykonane z palladu, irydu i rodu. To mniej popularne metale szlachetne, ale w wielu przypadkach równie cenne jak złoto. Zaletą tego typu inwestycji, zwłaszcza w platynę, jest możliwość zakupu mniejszej sztabki o wartości tożsamej większej sztabce złota. Mniejszą sztabkę jest łatwiej ukryć i w razie potrzeby, w bezpieczny sposób przenosić z miejsce na miejsce.

Dzięki rosnącej popularności inwestycji w metale szlachetne na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów zajmujących się dystrybucją wykonanych z nich monet i sztabek o różnej masie. Z ich pomocą każdy, kto dysponuje wolnymi środkami, może zamówić dla siebie lub na prezent sztabkę wykonaną ze złota lub ze zdecydowanie bardziej egzotycznego rodu czy irydu. W charakterze okolicznościowych prezentów szczególnie dobrze sprawdzają się ozdobne monety wykonane z czystego kruszcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *