artykuly do sprzatania

Jak wybrać firmę sprzątającą w czasie pandemii?

Artykuł zaktualizowany 10 marca 2021


Firmy sprzątające cieszą się coraz większą popularnością i nie czarujmy się, popyt rodzi podaż. Zatem duże zainteresowanie powoduje, że ta forma działalności jest bardzo opłacalna. Dlatego firmy oferujące usługi sprzątające powstają jak grzyby po deszczu.


Tym bardziej że dla wielu osób utrzymanie czystości wydaje się prostą pracą, która nie wymaga specjalnych kwalifikacji oraz skomplikowanych narzędzi i nadzoru. Generalnie jak ktoś umie wysprzątać swoje mieszkanie to uważa, że poradzi sobie ze sprzątaniem hal produkcyjnych, gdzie mamy toksyczne odpady, galerii handlowych, gdzie spotykają się tysiące ludzi itp.

Nic bardziej błędnego. Dlatego kryterium wyboru firmy będzie rzutowało nie tylko na samym wyglądzie powierzchni sprzątających, ale również w obecnych czasach właściwej i skutecznej dezynfekcji.

Każdy pracodawca jest odpowiedzialny za zdrowie swojego personelu w miejscu pracy. Zatem jakość wykonywanych usług ma znaczenie nie tylko ogólno-wizualne, ale też wpływa na nasze zdrowie. Zatem jak wybrać odpowiednią firmę sprzątającą.

Przeszkolony personel sprzątający

W dzisiejszych czasach wiedza i kompetencje są kluczem do sukcesu, ale też do wykonywania danej pracy. Od firmy należy wymagać potwierdzenia odbycia odpowiedniego szkolenia przez osoby, które będą realizować prace w danym obiekcie. Przy okazji należy wymagać również znajomości obsługi sprzętu sprzątającego.

Kiedy usługa wykracza poza standardowe czyszczenie, wtedy mówimy o konieczności zastosowania środków specjalistycznych. Firma sprzątającą powinna odpowiednio przechowywać te środki zgodnie z wymogami prawa, oraz zapewnić maksymalną wydajność tych materiałów.

– Przy bardziej wymagających usługach czystości firmy oczekują, że będą one realizowane przez zespoły z odpowiednim doświadczeniem, najlepiej popartym właściwym dokumentem – mówi Andrzej Chodacz, Prezes Zarządu Serwis Konsalnet Cleaning.

Dobór właściwych narzędzi i środków

Praktycznie każde pomieszczenie wymaga znajomości technik sprzątania. W tym celu ważny jest dobór odpowiednich środków czystości, narzędzi i właściwe postępowanie z daną powierzchnią.

Takie obiektach jak supermarkety, galerie handlowe lub magazyny mogą być miejscem przechowywania substancji niebezpiecznych. Zatem firma sprzątająca musi wykazać się znajomością właściwych technologii i zastosowania odpowiedniego sprzętu.

Znajomość i wiedza o danym obiekcie

Wybierając ofertę firmy sprzątającej, warto zwrócić uwagę, jak podchodzi ona do wykonania zadania. Czy ma swój pomysł na wdrożenie i wykonywanie usługi oraz posiada wiedzę na temat obiektu, który ma sprzątać.

Czy zwróciła na coś uwagę i czy ma dodatkowe pytania. Przy tym czy sami właściciele kompetentnie odpowiadają na pytania ? Tutaj nie ma miejsca na slogany i hasła typu: „będzie dobrze, proszę się nie martwić”. To jest sygnał alarmowy, że coś będzie nie tak.

Własne procedury bezpieczeństwa

Profesjonalna firma sprzątającą powinna mieć wdrożone własne procedury bezpieczeństwa. Tym bardziej że podlega w tym zakresie kodeksowi pracy i przepisom BHP. Przy wyborze firmy należy ją prześwietlić pod kątem, jak w niej funkcjonują w praktyce procedury norm BHP. W obecnej sytuacji, kiedy to mamy do czynienia z zagrożeniem epidemicznym jest to szczególnie ważne, ale i nie tylko.

Posiadanie własnych procedur bezpieczeństwa jest też istotne przy pracach z zagrożeniem biologicznym, na wysokości, czy przy czyszczeniu pomieszczeń, gdzie przechowywane są substancje niebezpieczne lub wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt lub technologie.  

Monitoring wykonanej pracy i rozliczenia

To dość temat drażliwy. Tym bardziej że często dochodzi do nadużyć. Firmy sprzątające mogą rzadziej sprzątać niż, to jest zadeklarowane w umowie. Nie wywiązywać się do końca z niektórych punktów umowy. Przy tym stosować gorsze i tańsze środki czystości, które nie gwarantują jakości wykonywanej usługi.

Ponadto dane pomieszczenie może być posprzątane profesjonalnie lub powierzchownie. Dlatego w tym wypadku monitoring i kontrola pracy personelu sprzątającego jest szczególnie ważna tak jak jasny i przejrzysty sposób rozliczania takiej firmy.

Dodaj komentarz