Artykuł zaktualizowany 9 kwietnia 2024
Choć po ostatnich obniżkach stóp procentowych kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą, to wciąż raty kredytów są wysokie. Czy w 2024 r. jest szansa na obniżenie stóp procentowych? Eksperci przewidują, że raty kredytów hipotecznych mogą spaść nawet o kilkanaście procent do końca roku. Jednak pierwsze obniżki stóp procentowych są spodziewane nie wcześniej niż na wiosnę. W marcu poznamy bowiem najnowszą projekcję inflacji i PKB. Wtedy też nowy rząd przedstawi założenia dotyczące polityki fiskalnej i regulacyjnej. Rada Polityki Pieniężnej (RPP), nie mając pełnego obrazu sytuacji, wstrzymuje się z decyzją o obniżce stóp procentowych
Jakie są przewidywania rynku?
Eksperci przewidują, że koszt pieniądza w Polsce będzie spadał. Spodziewana jest zatem kontynuacja trendu z ostatnich miesięcy. Od listopada 2022 r. raty kredytów mieszkaniowych spadły już o ok. 10-15%. Wpływ na to miały decyzje RPP, która najpierw utrzymywała stopy na niezmienionym poziomie, a następnie zaczęła je obniżać.
Nie jest to jednak dobra wiadomość dla tych osób, które trzymają swoje pieniądze w bankach. Wraz z obniżką stóp procentowych spada bowiem oprocentowanie lokat terminowych i rachunków oszczędnościowych.
Trudno spodziewać się jakichkolwiek decyzji o zmianie stóp procentowych w pierwszych dwóch miesiącach tego roku. Członkowie RPP czekają bowiem na założenia rządu związane z kierunkami polityki gospodarczej.
Jaka może być skala obniżek stóp procentowych?
Warto podkreślić, że zdania dotyczące skali obniżek stóp procentowych są podzielone. Eksperci bankowi podchodzą do tego tematu z większym dystansem i oczekują obniżek stóp procentowych dopiero w drugiej połowie roku. Innego zdania są gracze rynkowi, a ich przewidywania mają odzwierciedlenie w kontraktach terminowych na stopę procentową. Zgodnie z tymi przewidywaniami RPP może obniżyć stopy procentowe już w marcu.
Eksperci prognozują, że stopy procentowe spadną w tym roku maksymalnie o 50-75 bp. Natomiast spadek kontraktów terminowych wyceniają na 100-150 bp. Oznacza to, że stopa referencyjna może wynosić na koniec roku od 4,25% do 4,75%. Przypomnijmy, że obecnie wynosi ona 5,75%. W efekcie raty kredytów hipotecznych mogą spaść o 10‑15%. Również w roku 2025 spodziewane są kolejne obniżki stóp procentowych.
Są to jednak tylko przewidywania i prognozy. Dużo zależy od polityki nowego rządu i podejścia do działań osłonowych w zakresie cen żywności i energii. Obecnie przyjęto rozwiązania na pierwszą połowę 2024 r. Może to spowodować, że nawet jeżeli inflacja spadnie w tym okresie, to w drugim półroczu może wzrosnąć.
Kolejna kwestia to nieprzewidziane zmiany w geopolityce lub na rynkach finansowych. Dlatego kredytobiorcy powinni przygotować się na każdy scenariusz.
Podsumowanie:
- Eksperci zgodnie przewidują, że w tym roku należy spodziewać się kolejnych obniżek stóp procentowych.
- Pierwsza obniżka jest spodziewana najwcześniej w marcu.
- Różnią się natomiast prognozy dotyczące skali podwyżek. Eksperci bankowi przewidują obniżkę o 50-75 punktów bazowych. Gracze rynkowi wskazują na spadek nawet o 100-150 bp.
- W związku z prognozowanymi obniżkami stóp procentowych raty kredytów mieszkaniowych mogą spaść nawet o 10-15%.
- Decyzja, jaką ostatecznie podejmie RPP na posiedzeniu marcowym, zależy od projekcji inflacji czy kierunku polityki gospodarczej rządu.
Więcej dowiesz się na https://bankiwpolsce.pl/
Artykuł partnera.