uscisk reki

Co to jest kontrakt różnicy cenowej?

Artykuł zaktualizowany 8 marca 2024

Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie. Rzecz jasna każda inwestycja wymaga odpowiedniej strategii, która może zwiększać szansę zysków. Jednak nie ma czegoś takiego jak pewne inwestycje. Wszystkie obciążone są ryzykiem. Dziś skupimy się na tym, czym są kontrakty CFD.

CFD – co warto wiedzieć?

CFD są to instrumenty finansowe, które szczególnie często wykorzystują traderzy szukający krótkoterminowych inwestycji. Trzeba tutaj wiedzieć, że handel CFD jest to handel oparty na kontraktach różnic kursowych. Zdobywa on coraz większą popularność na całym świecie, pomimo że ryzyko jak w przypadku każdej inwestycji jest duże. W przypadku CFD inwestor przede wszystkim nie jest właścicielem instrumentu, a to oznacza, że nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie zobowiązania. Można spekulować na rynku złota i miedzi, a przy tym nie posiadać żadnych fizycznych aktywów. Rozwój technologii pozwala na handel CFD z każdego miejsca na świecie i co istotne możliwa jest krótka sprzedaż, co oznacza, że można czerpać zyski, nawet gdy dojdzie do spadku cen danego aktywa. Takie instrumenty finansowe można wykorzystywać na rynku Forex, ale i indeksach giełdowych. W każdym przypadku wykorzystuje się dźwignię finansową, gdyż to pozwala na zwiększenie stosunku zysku do ryzyka.

Jak działa handel CFD?

Należy wiedzieć, że CFD to skrót od angielskich słów Contract for Difference, co można tłumaczyć jako Kontrakt na Różnicę Kursową. Każdy trader wybiera sobie dany instrument bazowy. Jednak w tym przypadku nie staje się jego właścicielem, lecz właścicielem kontraktu na różnicę w jego cenie. Jeżeli więc handlujecie CFD, spekulujecie ruch ceny wybranego przez Was instrumentu. Aby zyskać, musicie dobrze przewidzieć, czy jego wartość będzie rosła czy malała. Musicie też zdawać sobie sprawę, że wykorzystując dźwignię finansową możecie wykupić większą ilość kontraktów niż przy wykorzystaniu swoich rzeczywistych aktywów. Oczywiście oznacza to też, że zarówno zyski, jak i straty zostaną właściwie pomnożone. Rynek szybko się zmienia, a ceny instrumentów mogą ciągle poruszać się w górę, ale też w dół. Tutaj można skorzystać z broker i np. postawić na spadki wykorzystując przycisk „sell”. Przy wyborze metody i strategii należy jeszcze analizować wskaźniki techniczne i dokonywać pełnej analizy rynkowej, co niewątpliwie może ułatwić podejmowanie decyzji.

Czym jest krótka sprzedaż?

Warto jeszcze dowiedzieć się, czym jest krótka sprzedaż. W tym przypadku zajmujecie pozycję sprzedaży, licząc na to, że dojdzie do spadku centy danego aktywa. Wykorzystując krótką sprzedaż możecie prognozować spadek cen, np. akcji czy walut i zarabiać właśnie na tych prognozach. Zazwyczaj jest tak, że traderzy tracą pieniądze gdy ceny spadają, jednak handel CFD umożliwia inwestowanie nawet w trakcie trendu spadkowego. Trzeba jeszcze wiedzieć, że termin krótka sprzedaż odnosi się do zachowania samej ceny. Spadki bywają bardziej dynamiczne i trwają najczęściej krócej niż trend wzrostowy, który określany jest rynkiem byka. Można zarobić również na nagłych spadkach cen, wykorzystując też tzw. indeks strachu. Śledzi on zmienność indeksu. Gdy zmienność wzrasta, to pogarszają się nastroje inwestorów, co powoduje sprzedaż aktywów. Wiele osób zastanawia się, czy podczas inwestycji zdecydować się na zlecenie stop loss. Wykorzystanie go zapobiega większym stratom.

Dodaj komentarz