Jak dobrać materac do łóżeczka dla dziecka? Praktyczne porady

Artykuł zaktualizowany 25 sierpnia 2023

W pierwszych miesiącach życia dziecko spędza większość czasu w łóżeczku w pozycji leżącej na plecach. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o to, by zapewnić mu właściwe, bezpieczne warunki, zwłaszcza poprzez dobór dobrej jakości materaca do łóżeczka.

Jaki materac jest odpowiedni dla niemowlaka? Czym się kierować podczas poszukiwań? O tym przeczytacie w dzisiejszym tekście.

Dlaczego jakość materaca jest tak ważna?

Niemowlęta większą część doby spędzają w łóżeczkach. Z tego też względu wybór odpowiedniego materacyka wydaje się sprawą kluczową. To od niego bowiem zależy prawidłowe podparcie i ułożenie ciała malucha, a co za tym idzie właściwy rozwój kręgosłupa. Początkowo kręgosłup dziecka ma bowiem kształt litery C. Z czasem dopiero nabiera właściwych krzywizn – proces trwa do około 18. miesiąca życia.

Źle dobrany materac słabej jakości potrafi pogorszyć jakość snu, ale też doprowadzić do nieprawidłowości w rozwoju i późniejszych wad postawy.

Czym się kierować przy doborze materacyka?

Jak wybrać pierwszy materac dla dziecka? Przeglądając ofertę takich sklepów, jak na przykład Rucken, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Przede wszystkim materacyk musi mieć odpowiednią twardość, by pozwolić dziecku łatwo zmienić pozycję w łóżeczku, a także stanowić solidną podporę dla ciała. W dużej mierze odpowiada za to wypełnienie, zapewniające też właściwą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci z wnętrza materaca.

Na materacu powinna się znajdować zdejmowalna osłonka, najlepiej z zamkiem na całej długości boku, co ułatwia ściąganie jej i zakładanie po praniu. Materiał, z którego jest wykonana, musi być przyjemny w dotyku, a przy tym prosty do utrzymania w czystości. Stawiajmy na tkaniny naturalne lub syntetyczne najwyższej jakości, nie zawierające szkodliwych substancji ani nie podrażniające delikatnej skóry dziecka.

Pamiętajmy, że w łóżeczkach dla najmłodszych należy zrezygnować z poduszki, a jeśli pojawiają się wskazania medyczne do uniesienia główki dziecka, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego klina pod materacem.

Z czego może być wykonany materac dla niemowlaka?

Materace dla niemowlaków wykonuje się z różnych materiałów. Do najpopularniejszych zaliczają się produkty piankowe (pianka T lub pianka wysokoelastyczna HR). Jej gęstość nie powinna być mniejsza niż 25 kg/m3, co minimalizuje ryzyko trwałego odkształcania się pianki. Niekiedy stosuje się również pianki antybakteryjne, co zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych dla dziecka drobnoustrojów.

Do innych chętnie stosowanych rozwiązań zaliczają się materace lateksowe. Materiał ten ma właściwości ortopedyczne, nie zapewnia jednak dobrego przepływu powietrza. Produkuje się też materace z naturalnymi włóknami kokosowymi (dość twarda powierzchnia) oraz z wypełnieniem z łusek gryki, która nie należy jednak do najtrwalszych materiałów.

Bezpieczny sen i prawidłowy rozwój dziecięcego kręgosłupa

Materacyk w łóżeczku dziecięcym stanowi najważniejszy element, stanowiący o bezpieczeństwie i komforcie małego użytkownika. Dobrze dobrany podpiera kręgosłup, zapewnia stabilny rozwój niemowlaka i gwarantuje przyjemny, spokojny sen każdego dnia i nocy.

Dodaj komentarz