dziecko z pluszowym misiem

Jaki nebulizator dla dziecka warto wybrać?

Artykuł zaktualizowany 13 czerwca 2023

Układ oddechowy dziecka jest wyjątkowo wrażliwy i podatny na różnego rodzaju infekcje. Katar, kaszel oraz inne dolegliwości mogą utrudnić najmłodszym normalne funkcjonowanie. Coraz więcej rodziców decyduje się więc na zakup nebulizatora, który umożliwia podawanie leku w formie aerozolu. Jednak jaki nebulizator dla dziecka warto wybrać?

Jakiej wielkości cząsteczki powinien wytwarzać nebulizator dla dzieci?

Nebulizator dla dzieci powinien być przystosowany do anatomii ich układu oddechowego i umożliwić podawanie leku aż do pęcherzyków płucnych. Kluczowym aspektem podczas wyboru odpowiedniego urządzenia dla dzieci jest więc wielkość cząsteczek, jakie może ono wytworzyć. Dzięki temu lek zostanie dostarczony w odpowiednie miejsce w układzie oddechowym, a sama nebulizacja przyniesie oczekiwane rezultaty.

Teoretycznie cząsteczki wytwarzane przez nebulizator dla dzieci nie powinny być ani zbyt małe, ani także zbyt duże. Jeśli ich rozmiar będzie wynosił około 1 μm, wówczas istnieje duże ryzyko, że maluch będzie je wydychał i nie trafią one do układu oddechowego. Idealną wielkością cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator dla dzieci jest od 3 μm do nawet 10 μm. Pod uwagę należy jednak wziąć rodzaj schorzenia.

Jak głośno powinien pracować nebulizator dla dzieci?

Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem jest głośność pracy nebulizatora dla dzieci. Najmłodsi mogą bać się donośnego i agresywnego dźwięku, a w ten sposób proces nebulizacji nie będzie ani przyjemny, ani także efektywny. Nebulizator może emitować różne poziomy dźwięku. Jednak sprzęt dla dzieci nie powinien przekraczać 30 – 40 decybeli.

Oczywiście przed pierwszą nebulizacją warto dać dziecku czas na to, by mogło się ono z nebulizatorem zapoznać. Rodzice mogą w prostych słowach wytłumaczyć zasadę działania czy nawet przymierzyć maskę. Dodatkowo warto maluchowi uzmysłowić, że dźwięk, jaki wydaje nebulizator, nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia.

Jakie dodatkowe akcesoria powinien posiadać nebulizator dla dzieci?

Nebulizator dla dzieci powinien posiadać także dodatkowe akcesoria, które powinny znacznie ułatwić cały proces nebulizacji. Najważniejszym dodatkiem jest maska, która powinna wręcz idealnie przylegać do twarzy dziecka. Dzięki temu aerozol nie będzie wydobywał się na zewnątrz, a precyzyjnie trafi prosto do dróg oddechowych.

Warto również zwrócić uwagę, czy nebulizator posiada odpowiedniej wielkości pojemnik na lek oraz dodatkową torbę. Często dziecko będzie wymagało nebulizacji np. w podróży. W tym celu warto wybrać urządzenie zasilane bateriami, które nie wymaga stałego podłączenia do prądu. Wówczas będzie go można z łatwością używać np. w samochodzie lub w innym miejscu.

Nebulizator dla dzieci powinien być urządzeniem dopasowanym do ich anatomii, a także rodzaju schorzenia, jakie mają być przy jego pomocy leczone. Warto także uwzględnić dodatkowe akcesoria, które mogą znacznie zwiększyć funkcjonalność nebulizatora. Wpłynie to korzystnie na cały proces nebulizacji i efektywność leczenia.

Dodaj komentarz