Artykuł zaktualizowany 26 czerwca 2023
Ochrona twarzy przed słońcem powinna stanowić jeden z podstawowych kroków w pielęgnacji skóry. Promieniowanie słoneczne działa bowiem destrukcyjnie, prowadząc do jej przedwczesnego starzenia się, poparzeń, a nawet nowotworów. O dobrym produkcie z filtrem należy pamiętać zarówno latem, jak i jesienią. Na jakie kosmetyki do fotoprotekcji twarzy warto postawić?
Ochrona przeciwsłoneczna twarzy – podstawa pielęgnacji
Ekspozycja na słońce jest niezbędna, by zachować dobry nastrój, energię życiową i podtrzymywać odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Nie oznacza to jednak, że należy wystawiać się na słońce bez zabezpieczenia i bez ograniczenia czasowego. Skutki promieniowania słonecznego mogą być bowiem bardzo poważne. Do najczęściej wymienianych należą:
- oparzenia słoneczne,
- niszczenie kolagenu i elastyny w skórze, które prowadzi do utraty jędrności skóry,
- rozwój nowotworów.
Umiar w korzystaniu ze słońca i odpowiednie kosmetyki ochronne mogą sprawić, że wakacyjne opalanie czy codzienna ekspozycja na promienie UV nie będą tak szkodliwe.
Wpływ słońca na starzenie się skóry
Choć słońce jest niezbędne do właściwego funkcjonowania, jego wpływ na skórę jest niestety bardzo niekorzystny. Specjaliści twierdzą, że ekspozycja na słońce odpowiada za 80% starzenia się skóry twarzy![1] Starzenie to, nazywane heliodermią, objawia się:
- głębokimi zmarszczkami,
- przebarwieniami,
- teleangiektazjami, czyli widocznym rozszerzeniem niewielkich naczyń krwionośnych pod skórą.
Przewlekła ekspozycja na słońce może skutkować również przedwczesnym starzeniem się skóry, nazywanym inflammagingiem.
Czym dokładnie jest inflammaging?
Inflammaging, czyli przedwczesne starzenie się skóry wywoływane jest przewlekłym stanem zapalnym o niskim nasileniu. Nie objawia się on złym samopoczuciem czy gorączką, dlatego niełatwo jest go zaobserwować. Powoduje natomiast zwiększoną wrażliwość skóry, która będąc pod wpływem stanu zapalnego, szybciej zaczyna wykazywać oznaki starzenia.
Jaki związek ma ekspozycja skóry twarzy na słońce z inflammagingiem? Okazuje się, że ogromny! Do pojawienia się stanu zapalnego doprowadza ekspozycja skóry na konkretne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Jednym z kluczowych jest właśnie promieniowanie UV! Wniosek jest więc prosty: ekspozycja na słońce może prowadzić do uwrażliwienia się skóry twarzy, a w konsekwencji do jej przedwczesnego starzenia się.
Jak się bronić przed inflammagingiem?
Dobra wiadomość jest taka, że przed inflammagingiem można się bronić. Przede wszystkim należy zrezygnować z długotrwałego przebywania na słońcu w najbardziej gorących porach dniach, a także postawić na noszenie odpowiednich ubrań. Aby chronić twarz i dekolt, warto wziąć na plażę kapelusz z większym rondem, chustę czy pareo, dzięki którym skutecznie uda się ochronić najbardziej wrażliwe partie ciała.
Skuteczna ochrona przed inflammagingiem obejmuje także pielęgnację odpowiednimi kosmetykami. Bioderma opracowała technologię, na bazie której powstała linia Sensibio, pomagająca skórze uporać się z inflammagingiem.
Kompleksowa pielęgnacja składa się z 3 etapów:
- oczyszczania przy pomocy wody micelarnej Sensibio H2O, która oczyszcza i koi skórę,
- sedna pielęgnacji w postaci Sensibio Defensive Serum, które hamuje nadreaktywność skóry i pomaga zachować jej młodość,
- zakończenia pielęgnacji, czyli kremu Sensibio Defensive albo Sensibio Defensive Rich, które domykają cały rytuał i potęgują działanie serum.
Do tego należy obowiązkowo dołączyć odpowiedni do potrzeb skóry kosmetyk z filtrem UV.
Fotoprotekcja dobrana do potrzeb skóry
Każda cera ma swoje potrzeby w zakresie pielęgnacji. Dotyczą one zarówno oczyszczania, nawilżania, jak i ochrony przeciwsłonecznej. Jak wybrać odpowiedni kosmetyk z filtrem? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że ochrona twarzy nie powinna być niższa niż 30 SPF.
- SPF 50 rekomenduje się, jeśli masz jasną karnację, twoja skóra jest wrażliwa, skłonna do zaczerwienień lub oparzeń, a także wtedy, gdy dopiero zaczynasz sezon na opalanie. Tak wysoka ochrona jest niezbędna również przy wyjeździe w egzotyczne kierunki, gdzie promieniowanie i indeks UV są znacznie wyższe niż w naszej szerokości geograficznej. Dotyczy to również osób z ciemniejszą karnacją, czyli o fototypie ponad 3.
- SPF 30 mogą stosować osoby z ciemniejszą karnacją, łatwo się opalające i raczej niemające skłonności do oparzeń (w naszej szerokości geograficznej). Podczas wyjazdów w egzotyczne miejsca, należy stosować wyższą ochronę, niezależnie od fototypu skóry.
Wybierając kosmetyk ochronny, kieruj się także potrzebami swojej skóry. Skóra tłusta, mieszana, wrażliwa czy z oznakami starzenia potrzebują odmiennej pielęgnacji – również w zakresie kosmetyków z fotoprotekcją.
Bioderma ma w swojej ofercie szeroką gamę dermokosmetyków ochronnych z technologią SUN ACTIV DEFENSE SUN, które nie tylko wzmacniają działanie obronne skóry, ale też zawierają filtry UV zapewniające bezpośrednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym. W linii Photoderm znajdują się spraye, kremy, mgiełki, a także fluidy z filtrami UV o różnych poziomach ochrony.
Dbanie o skórę twarzy to nie tylko dokładne oczyszczanie i stosowanie kremów ze skutecznymi składnikami aktywnymi. To także – a może przede wszystkim – ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wśród których jednym z najbardziej szkodliwych jest promieniowanie słoneczne.
[1] Gilchrest B A et al, Effect of chronologic aging and photoaging: an overview., J Am Acad Dermatol, 1989; 21(3 Pt 2): 610-3