Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Zmarszczki to problem pojawiający się na twarzy każdej kobiety już po osiągnięciu 30 roku życia, z którym walka nie należy niestety do najłatwiejszych. Wprawdzie na początku można stosować skuteczne kremy oraz sera, które pomagają zmniejszyć ich widoczność, jednak wraz z upływem czasu produkcja kolagenu zostaje zahamowana, przez co zmarszczki zaczynają się pogłębiać.
W takim przypadku warto sięgnąć po botoks, którego wstrzyknięcie daje niezwykle dobre efekty. Co jednak warto wiedzieć o tej substancji oraz o zabiegu wstrzyknięcia botoksu?
Czym jest botoks?
Botoks nazywany również toksyną botulinową to substancja, która w naturalny sposób powstaje w zepsutych konserwach i wędlinach, przez co stanowi dla naszego zdrowia bardzo silną truciznę (jeśli zostanie spożyta), jednak jakiś czas temu zaczęto z powodzeniem stosować ją w medycynie estetycznej do walki ze zmarszczkami. Botoks, który wstrzykiwany jest w niewielkich ilościach w skórę, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, jednak w skuteczny sposób pomaga walczyć z niektórymi zmarszczkami oraz problemem z nadmierną potliwością.
Wskazania do stosowania botoksu
Botoks to substancja, dzięki której można w bardzo skuteczny sposób walczyć z takimi problemami, jak nadmierna potliwość stóp, pach oraz rąk, a także ze zmarszczkami zlokalizowanymi na czole (w szczególności pomiędzy łukami brwiowymi), kurzymi łapkami, zmarszczkami znajdującymi się nad górną wargą i szyi oraz tymi, które obecne są na dolnej powiece oka.
Kiedy warto zdecydować się na wstrzyknięcie botoksu?
Zabieg polegający na wstrzyknięciu w skórę botoksu przeznaczony jest dla wszystkich tych kobiet, które chciałyby w skuteczny sposób pozbyć się problemu nadpotliwości lub też zlikwidować widoczne na skórze zmarszczki i to niezależnie od wieku. Oczywiście młode dziewczyny nie powinny decydować się na taki zabieg, gdyż z tymi problemami można w tym wieku poradzić sobie przy pomocy innych środków, jednak po upływie 30 roku życia zabieg przy zastosowaniu toksyny botulinowej jest jak najbardziej wskazany.
Jak należy przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem wstrzyknięcia botoksu nie jest konieczne wykonywanie żadnych badań, jednak wskazane jest przeprowadzenie przez lekarza krótkiego wywiadu, dzięki któremu specjalista może upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wstrzyknięcia botoksu. Podczas takiego wywiadu lekarz dodatkowo musi sprawdzić stan skóry, ponieważ w sytuacji, gdy będzie na niej obecny jakiś stan zapalny, to przeprowadzenie zabiegu nie będzie raczej możliwe.
Jeśli chodzi natomiast o inne przeciwwskazania do wstrzyknięcia botoksu, to można wśród nich wymienić w szczególności okres ciąży i karmienia piersią, przyjmowanie leków rozrzedzających krew, a także zmaganie się z chorobami neurologicznymi.
Jak wygląda zabieg wstrzyknięcia botoksu?
Przed wstrzyknięciem botoksu konieczne jest dokładne odtłuszczenie oraz zdezynfekowanie skóry. Kobiety, które nie najlepiej znoszą ból, mogą zdecydować się na zastosowanie znieczulenia w postaci specjalnego kremu, jednak najlepiej w tym przypadku sprawdzą się kostki lodu, gdyż samo wstrzyknięcie toksyny botulinowej nie jest zbyt bolesne.
Gdy skóra zostanie już w odpowiedni sposób przygotowana, dochodzi do właściwego zabiegu, czyli wstrzyknięcia botoksu w określone partie twarzy przy odpowiedniej ilości preparatu. Skóra tuż po zabiegu może być obrzęknięta, dlatego też lekarz powinien schłodzić ją lodem oraz zastosować krem z witaminą K. Przez kilka godzin po zabiegu nie należy masować twarzy, uprawiać aktywności fizycznej oraz się schylać.
Botoks powoduje zablokowanie mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy, dzięki czemu zmarszczki przestają pojawiać się na skórze a te, które do tej pory były na niej widoczne w wyraźny sposób ulegają spłyceniu. Efekty zabiegu utrzymują się zazwyczaj przez około 6 miesięcy, a po tym czasie konieczne może się okazać ponowne przeprowadzenie zabiegu.
Bardzo ciekawy i merytoryczny wpis. Przydatny dla osób które rozważają zabieg botoksem.
Chyba najważneijsze w tym wszystkim jest to żeby zabieg wstrzykiwania botoksu był wykonywany przez doświadczonego specjalistę