Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Niestety nie każdy może pochwalić się równymi i białymi zębami. A przecież przez pryzmat wyglądu jesteśmy postrzegani, dlatego warto zdecydować się na licówki stomatologiczne.
Licówki stomatologiczne- o historii kilka zdań
Licówki były już wykonywane w latach 50 tych, u największych amerykańskich aktorów. Ich prekursorem był doktor Pincus. Ówcześnie mocowane były na kleju do protez. Miały też inne wady. Bardzo szybko ścierały się, a także miały dużą skłonność do przebarwień. Jednak pomimo tego wiele gwiazd kina decydowało się na ich założenie. Jednak w latach 80 tych nastąpiła duża rewolucja i zaczęto wykonywać licówki porcelanowe.
Licówki – kiedy można je stosować?
Licówki są wargowymi koronami częściowymi, które przewyższają jakością zwykłe korony. Zatem polecane są przez specjalistów z zakresu stomatologi. Mają szerokie spektrum zastosowania. Pozwalają na poprawę stanu uzębienia. Redukują bruzdy, a także pozwalają pozbyć się przebarwień. Sprawdzą się także u osób z krzywymi zębami, bez konieczności noszenia aparatu ortodontycznego. Wybierając licówki można poprawić wygląd jednego zęba, jak i stan całego uzębienia. Można szybko pozbyć się przebarwień, a co również ważne odbudować zęba, a także całkowicie zmienić jego kształt. Można także zniwelować diastemę, bruzdy, czy ukruszenia. Przy czym licówki są niezwykle trwałe i odporne na przebarwienia.
Licówki – zakładanie
Licówki nie niszczą zębów, gdyż obejmują tylko ich wargową część. Są trwalsze, ale mniej inwazyjne niż korony, a przy tym efekt jest zdecydowanie lepszy. Zazwyczaj zakłada się je na przednie zęby, maksymalnie do trójki. Na ich powierzchni nie pojawia się także próchnica. Decydując się na licówki już po kilku wizytach można mieć uśmiech niczym amerykańska gwiazda kina. Wystarczą tylko 2 do 4 wizyt. Przed założeniem licówek należy wyleczyć zęby oraz je wybielić. Założenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest poprzedzone wykonaniem próbnego modelu. Na zęby nakładany jest specjalny cement, następnie przyklejane są nakładki. Całość utwardzana jest specjalną lampą. Teraz pozostaje już tylko wypolerowanie licówek, aby były one gładkie i równe.
Bo materiał ma znaczenie
Cena licówek zależy od rodzaju materiału, który został użyty. Licówki akrylowe są najtańsze. Ich koszt waha się od 70 do 300 zł. Są one grubsze, ale i cięższe. Zazwyczaj ich trwałość ocenia się na 2 lata. Licówki kompozytowe są droższe, ale i nieporównywalnie trwalsze. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, jedyną ich wadą jest to, że bardzo łatwo ulegają przebarwieniom. Ich cena to maksymalnie 900 złotych. Bardzo trwałe są licówki ceramiczne, wytrzymują nawet 15 lat. Nie tylko wyglądają naturalnie, ale również są odporne na uszkodzenia i przebarwienia, niestety ich cena jest bardzo wysoka. Za jeden ząb trzeba zapłacić od 1000 do 2000 złotych. Najlepszy efekt dają licówki pełnoceramiczne. Składają się one z warstwy szkliwa i zębiny porcelanowej. Nie obciążają, ani nie niszczą też zębów, jednak cena jest powalająca. Za jedną ultracienką licówkę trzeba zapłacić około 3000 złotych.