uśmiechnięta kobieta

Czym zajmuje się ortodonta?

Artykuł zaktualizowany 28 lutego 2023

Większości osób lekarz ortodonta kojarzy się z zakładaniem aparatu ortodontycznego. Jednak to nie jedyny powód, który może skłonić pacjenta do wizyty w jego gabinecie. Kim jest ortodonta i czym zajmuje się na co dzień?

Kim jest ortodonta?

Ortodonta to lekarz stomatolog, którego specjalizacją jest prawidłowy wzrost i rozwój zębów. Zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu, a także wad szczękowo-twarzowych. Pomaga odkrywać przyczyny problemów, a także – skutecznie je eliminować. Zakres obowiązków ortodonty dotyczy nie tylko pojedynczych zębów, ale również całej szczęki.

Jakie schorzenia można wyleczyć u ortodonty?

Ortodonta Gliwice zajmuje się wszystkimi możliwymi wadami zgryzu, a także korekcją nieprawidłowości zachodzących w obszarze uzębienia bądź też dolnej osi twarzy. Na co dzień zajmuje się:

kontrolą rozwoju zgryzu, korygowaniem i leczeniem wad zgryzu, leczeniem wad szczękowo-twarzowych, zakładaniem aparatów nazębnych i ich zdejmowaniem, prostowaniem zębów, leczeniem ubytków.

Usługi ortodonty mogą okazać się także pomocne w przypadku zbyt dużej bądź też za małej ilości zębów w jamie ustnej.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wady zgryzu w bardzo dużym stopniu mogą wpływać na komfort życia pacjenta. Nieprawidłowo ustawione zęby mogą stać się przyczyną problemów z prawidłową wymową, a nawet rozwoju próchnicy.

Leczenie ortodontyczne pozwala zapobiegać chorobom przyzębia, schorzeniem stawu skroniowo-żuchwowego, a także rozwojowi próchnicy. Wszystko dlatego, że zęby nadmiernie stłoczone w jamie ustnej mogą wzajemnie uszkadzać się poprzez zbyt duży nacisk, mają także zwiększoną podatność na próchnicę. Leczenie ortodontyczne wpływa na poprawę jakości życia, a także – prawidłowej wymowy. Stanowi także przygotowanie do rozpoczęcia leczenia protetycznego.

Kto może zgłosić się do ortodonty?

Do ortodonty pacjenci zgłaszają się nie tylko z przyczyn medycznych, ale także – estetycznych. Dla wielu ludzi krzywe bądź też nieprawidłowo ustawione zęby są przyczyną ogromnych kompleksów, których pragną pozbyć się raz na zawsze. Duże stłoczenia, szpary, nierówno rozłożone zęby, wada wymowy – te wszystkie problemy mogą być wskazaniem do rejestracji wizyty w gabinecie.

Najlepsze efekty leczenia ortodontycznego notuje się w grupie pacjentów pomiędzy 7 a 30 rokiem życia, jednak także i starsze osoby mogą zgłosić się do ortodonty. Leczenie w ich przypadku może być co prawda nieco dłuższe, ale również skuteczne.

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że w przypadku dzieci po trzecim roku życia do ortodonty warto wybrać się profilaktycznie. Specjalista będzie mógł ocenić rozwój aparatu żucia i mowy, a także sprawdzić czy w obszarze rosnących zębów występują jakiekolwiek alarmujące nieprawidłowości. Im wcześniej zostaną wykryte ewentualne wady, tym łatwiej można je wyeliminować. Kolejna wizyta profilaktyczna polecana jest w momencie, kiedy u dziecka pojawiają się zęby stałe – to jest po 8 roku życia.

Dodaj komentarz