Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
We współczesnej kosmetyce stosowane są różnego rodzaju zjawiska fizyczne oraz zaawansowane technologie. Popularność takich rozwiązań wynika zaś z tego, że przy użyciu nowoczesnej aparatury zabiegowej można często osiągnąć znacznie lepsze efekty, niż np. samym działaniem manualnym. Potwierdza to m.in. terapia RF, polegająca na wykorzystaniu fal radiowych oraz wytwarzanego przez nie ciepła.
Fale radiowe w kosmetologii
Przeglądając oferty wielu dzisiejszych salonów urody, wśród dostępnych kuracji znajdziemy z pewnością zabiegi z falami radiowymi. Co ciekawe, mogą być one zaliczane zarówno do terapii ujędrniających wybrane partie ciała, jak i do metod odmładzających skórę. Innymi słowy, fale radiowe są wykorzystywane we współczesnej kosmetyce do niwelowania różnych niedoskonałości. I co najważniejsze, metoda ta wyróżnia się nie tylko wszechstronnością i skutecznością, ale też bezinwazyjnością.
Na czym polega terapia RF?
W terapii RF wykorzystuje się aparaturę zabiegową, która emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości (od 0,5 do 7 MHz). Ich działanie w obrębie skóry właściwej prowadzi do wytworzenia ciepła, a w rezultacie – do pobudzenia fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych m.in. za regenerację i produkcję włókien kolagenowych. Co więcej, fale radiowe stymulują układ limfatyczny i krwionośny w obszarze zabiegowym, jak również poprawiają funkcjonowanie metabolizmu komórkowego. To wszystko pozwala na znaczną poprawę kondycji skóry i skuteczne zniwelowanie wielu oznak starzenia, m.in. zmarszczek lub „chomiczków”.
Jeszcze inne działanie terapii RF wykorzystuje się w przypadku redukowania tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki. W takich okolicznościach kluczowe jest to, że fale radiowe pozwalają na rozbicie komórek tłuszczowych, które następnie są usuwane z organizmu (w ramach naturalnego procesu przemiany materii). Trzeba jednak pamiętać o tym, że omawiane zabiegi nie są sposobem na leczenie otyłości. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim przy redukowaniu miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej, np. w okolicach pośladków, ud czy ramion.
Przygotowania do kuracji w klinice urody
Zanim przystąpimy do terapii z falami radiowymi, powinniśmy się najpierw upewnić, że w naszym przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania takiej metody. Pomocna okaże się tutaj konsultacja z kosmetologiem, który wykonuje takie zabiegi. Dowiemy się wtedy, że przeszkodę do kuracji z falami radiowymi stanowią m.in. ciąża, okres karmienia piersią, nadciśnienie, epilepsja oraz stany bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry. Osobną kwestią są zaś przygotowania do terapii RF. Przed rozpoczęciem kuracji należy pamiętać m.in. o tym, aby skóra nie była opalona (na słońcu lub po wizycie w solarium). Ponadto, trzeba wtedy unikać podrażniania obszaru zabiegowego, czyli np. intensywnego złuszczania naskórka.
Efekty stosowania zabiegów z falami radiowymi
Przeprowadzenie serii zabiegów z falami radiowymi z pewnością pomoże w zredukowaniu wielu niedoskonałości skóry. Taka terapia sprawdza się zarówno przy zmniejszaniu widoczności zmarszczek oraz cieni pod oczami, jak i wtedy, gdy zależy nam na wymodelowaniu owalu twarzy. Ostateczne efekty całej kuracji będą jednak zależne od indywidualnego przypadku. Decydujące okazują się często czynniki niezwiązane bezpośrednio ze stosowaniem fal radiowych, czyli m.in. uwarunkowania genetyczne czy tryb życia osoby, która zdecyduje się na terapię RF.
W celu spotęgowania efektów takiej kuracji warto np. zacząć spożywać większe ilości produktów bogatych w witaminy oraz pamiętać o regularnej pielęgnacji skóry w warunkach domowych (najlepiej przy użyciu preparatów zaleconych przez kosmetologa). W niektórych przypadkach wskazane będzie również przeprowadzenie tzw. zabiegu przypominającego. Wykonuje się go zazwyczaj po upływie ok. miesiąca od zakończenia terapii z falami radiowymi.