Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Blizny mogą szpecić i mogą być powodem kompleksów. Można jednak się ich pozbyć dzięki nowoczesnym zabiegom dermatologii estetycznej. Blizną nazywa się zmianę skórną, która najczęściej jest następstwem uszkodzeń skóry właściwej. W miejscu uszkodzenia dochodzi wtedy do zastąpienia skóry tkanką łączną włóknistą.
W zależności od sposobu powstania blizna może mieć różną wielkość i kształt. Może mieć charakter przerostowy, gdy ilość tkanki włóknistej jest większa niż ilość tkanki zniszczonej, ale również może mieć charakter zanikowy, czyli tkanki tej może być mniej.
Jakie są rodzaje blizn?
- blizny pourazowe – powstają po oparzeniach, ranach powypadkowych, dużych skaleczeniach, na ogół są twarde i uwydatnione, mogą być także bolesne i mają skłonność do wysuszania się
- blizny pooperacyjne – są efektem operacji, mogą być miękkie, ale mogą również twardnieć i wychodzić poza powierzchnię skóry
- blizny potrądzikowe – nazywane też bliznami zanikowymi, powstają jako efekt zmian trądzikowych na twarzy
Nie można w pełni przewidzieć tego, jak ostatecznie będzie wyglądała blizna. Warto jednak pamiętać o tym, że w dużej mierze to właśnie od pacjenta zależy jej ostateczny wygląd. Właśnie dlatego lekarze zalecają odpowiednią pielęgnację blizn, na przykład specyfikami zawierającymi silikon, który pomaga w ochronie blizny, wspomaga jej gojenie i zmniejsza dyskomfort.
Co jednak zrobić wtedy, gdy blizna jest już uformowana, ale nie wygląda estetycznie?
Czy blizny można usunąć?
Dzięki nowoczesnym zabiegom dermatologii estetycznej możliwe jest skuteczne usuwanie blizn różnego pochodzenia – zarówno blizn niewielkich, jak również tych, które są bardziej rozległe.
W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia laserowe, które pozwalają na praktycznie całkowite usunięcie większości blizn lub też na znaczne zredukowanie ich wielkości oraz koloru dla lepszego efektu estetycznego. W efekcie skóra w obrębie blizny staje się jednolita i gładsza.
Do zabiegów stosuje się głównie lasery frakcyjne CO2, które powodują mikrouszkodzenia skóry w obszarze zabiegowym. Prowadzi to do odparowania oraz koagulacji tkanki, a tym samym do aktywacji procesów regeneracji skóry przez stymulację kolagenu. W rezultacie blizna przestaje być widoczna.
Emitowana przez laser wiązka dociera nawet do głębszych warstw skóry, a tym samym pozwala na usuwanie nawet tych głębokich i rozległych blizn.
Zalety zabiegów laserowych na blizny
- maksymalna skuteczność w usuwaniu różnych typów blizn
- skrócenie okresu gojenia się skóry
- eliminacja ryzyka infekcji
- brak bólu lub niewielki odczuwalny ból podczas zabiegu
- możliwość stosowania na wszystkich typach skóry
W wielu przypadkach wystarcza tylko jeden zabieg laserowy, aby doprowadzić do usunięcia blizny. Jeśli jednak efekt nie jest wystarczający, wówczas stosuje się pełną terapię, która składa się z serii 3 zabiegów przeprowadzanych co miesiąc. Liczba zabiegów może być większa w zależności od stanu skóry oraz indywidualnych predyspozycji.
Co przed zabiegiem laserowego usuwania blizn?
Pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty w zakresie dermatologii estetycznej, który zaleci odpowiednie przygotowanie do zabiegu w trakcie wizyty konsultacyjnej.
Zalecane jest unikanie opalania się i korzystania z solarium przed zabiegiem, a także na minimum miesiąc po zabiegu. Wskazane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF. Po zabiegu należy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne dla zregenerowania skóry oraz zachowania efektu.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania blizn?
- ciąża i okres karmienia piersią
- świeża opalenizna
- aktywne infekcje, na przykład opryszczka
- tendencje do powstawania keloidów – bliznowców
- zaburzenia krzepnięcia
- niektóre choroby przewlekłe, na przykład łuszczyca, fotodermatozy, cukrzyca, niektóre choroby autoimmunologiczne
- choroby serca, w tym wszczepiony rozrusznik serca
- choroby nowotworowe
- leczenie izotretynoiną – zabieg można wykonać po 6 miesiącach od zakończenia leczenia
Bardzo ważne, aby przed zabiegiem szczególnie zastosować się zaleceń lekarza oraz wyeliminować wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Dobry tekst godny uwagi.
na blizny po operacji pomogły mi plastry Sutricon. Blizna zjaśniała, stała się cieńsza, praktycznie niewidoczna, co ważne terapia trwała 3 miesiące, więc nie tak długo