Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021
Nowoczesna stomatologia ma wiele propozycji dla osób chcących uzupełnić braki zębowe. Wśród nich popularne są implanty i mostki. Co wybrać?
Czasy, w których osoby z brakami zębowymi mogły korzystać tylko z ruchomych protez zębowych, już minęły. Teraz w gabinetach stomatologicznych można korzystać z szeregu nowoczesnych zabiegów pozwalających na szybkie i estetyczne uzupełnienie ubytków zarówno w dolnym, jak i w górnym łuku zębowym
Osoby, którym zależy na najlepszych efektach, najczęściej wybierają pomiędzy dwoma rozwiązaniami – implantami stomatologicznymi oraz mostkami porcelanowymi. Czym dokładnie różnią się pomiędzy sobą te dwa typy uzupełnień i na co warto się zdecydować?
Mosty protetyczne
Most protetyczny wziął swoją nazwę od specyficznej budowy, ponieważ stanowi on rodzaju „mostu” nad brakiem zębowym, który osadzony jest na dwóch okolicznych zębach.
Prawidłowo wykonany most protetyczny nie różni się znacząco swoją strukturą oraz funkcją od naturalnych zębów. Jest to uzupełnienie stałe, które może być używane przez wiele lat bez konieczności jego wymiany na nowe.
Rodzaje mostów protetycznych:
- mosty kompozytowe
- mosty porcelanowe na podbudowie metalowej
- mosty pełnoceramiczne
Zdecydowanie najlepszym wyborem są mosty pełnoceramiczne, które wykonane są w całości z wysokiej jakości ceramiki. Są jednak najdroższe. Tańsze są mosty na podbudowie metalowej, która może jednak prześwitywać pod światło. Najmniej zapłaci się za mosty kompozytowe, niemniej jednak nie są one tak trwałe jak te wykonane z ceramiki.
Aby zamocować most protetyczny, konieczne jest przygotowanie tak zwanych zębów filarowych, czyli dwóch okolicznych zębów nad brakiem zębowym – jednym, dwoma albo nawet trzema zębami. Zęby filarowe muszą być odpowiednio oszlifowane i bardzo często leczone są także kanałowo, aby nie doszło do sytuacji, gdy ze względu na infekcję miazgi trzeba będzie usunąć most. To jedna z głównych wad mostów, ponieważ konieczne jest oszlifowanie zębów, które mogą być zdrowe, aby osadzić na nich końcówki mostu.
Za most protetyczny trzeba będzie zapłacić od około 1000 do nawet 2000 złotych w zależności od jego typu oraz wielkości.r
Implanty stomatologiczne
Druga opcja to implanty stomatologiczne, które składają się z dwóch elementów – implantu, czyli wszczepu umieszczanego w kości, a także osadzonej na nim korony, która najczęściej wykonana jest z porcelany.
W porównaniu z mostkami protetycznymi implanty stomatologiczne są lepszym wyborem, ponieważ nie wymagają oszlifowania okolicznych zębów. Implant wszczepiany jest w kość, dlatego jest on w stanie służyć tak samo jak naturalny korzeń zębowy. Na implancie lub na dwóch czy większej liczbie implantów można osadzić następnie koronę albo większą protezę stałą, która pozwala na estetyczne uzupełnienie braków zębowych.
Implanty stomatologiczne są jednak droższe od mostków protetycznych. Trzeba liczyć się z kosztem około 3500 złotych za wykonanie uzupełnienia tego rodzaju. Na cenę składają się wówczas niezbędne badania przed przystąpieniem do implantacji, sam implant, a także korona.
Również na pełen efekt trzeba będzie zaczekać dłużej niż w przypadku mostu. Implant musi odpowiednio osadzić się w kości, a okoliczne tkanki zagoić, co na ogół trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie pacjent nosi koronę tymczasową, dlatego może nadal normalnie funkcjonować. Po tym czasie możliwe jest już osadzenie właściwej korony. Prawidłowo wykonany implant jest w stanie także służyć na wiele lat.
Im szybciej, tym lepiej
Niezależnie od tego, jaka metoda uzupełnienia braku zębowego zostanie wybrana, nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa. Brak podjęcia leczenia może doprowadzić do poważnych konsekwencji, które mogą utrudnić skorzystanie z wybranej opcji.
Wynika to przede wszystkim z faktu, że brak uzupełnienia ubytku zębowego po ekstrakcji, czyli wyrwaniu może powodować przesuwanie się i nachylanie okolicznych zębów. Również może dojść do zaniku kości w danym miejscu. W takich przypadkach zabieg będzie pociągał za sobą szereg dodatkowych kosztów.