Jak wybielić zęby aby efekt był długotrwały?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Każdemu zależy na tym, aby mieć piękny, biały uśmiech. Niestety, nawet najstaranniejsza higiena jamy ustnej nie zawsze pozwala pozbyć się uporczywych przebarwień. Wybielanie zębów domowymi metodami nie zawsze jest jednak skuteczne i bezpieczne. Nie daje również długotrwałych efektów. Jeśli więc zależy nam na nich, udajmy się do stomatologa.


Wybielanie zębów nakładkami – co warto wiedzieć?

Jednym ze sposobów wybielania zębów u stomatologa jest wybielanie z użyciem nakładek. Na pierwszej wizycie lekarz dentysta sprawdzi stan naszej jamy ustnej. Wszelkie ubytki oraz stany zapalne stanowią bowiem przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu wybielania. Jeśli więc mamy próchnicę, trzeba ją wyleczyć.

Po wyleczeniu zębów lekarz dentysta wykona odlew naszych łuków zębowych. Podczas następnej wizyty będziemy mogli przymierzyć przygotowane dzięki odlewowi nakładki. Naszym zadaniem będzie noszenie nakładek przez około pięć godzin dziennie każdego dnia.

Zanim nałożymy nakładki na zęby, konieczne jest posmarowanie ich żelem wybielającym. Przeważnie będziemy nosić je na zębach przez okres około trzech tygodni. Po tym czasie możemy przestać używać nakładek. Przez około dwa tygodnie należy jednak stosować tak zwaną „białą dietę”. Unikajmy więc kolorowych napojów oraz pokarmów. Niedopuszczalne jest również palenie papierosów czy spożywanie alkoholu, zwłaszcza czerwonego, słodkiego wina. Kolorowe pokarmy oraz napoje powodują bowiem przebarwienia. Trzeba zaś pamiętać o tym, że po zabiegu wybielania zęby są bardziej podatne na powstanie wspomnianych przebarwień.

Warto wiedzieć, że dzięki wybielaniu przy użyciu nakładek możliwe jest wybielenie zębów nawet o sześć odcieni. Efekt jest trwały, jeżeli przestrzegamy zaleceń stomatologa po zabiegu. Możemy liczyć na to, że nasze zęby zachowają pożądany przez nas odcień przez okres około dwóch lat. Po tym czasie może okazać się konieczne powtórzenie zabiegu wybielania.


Dla kogo wybielanie zębów lampą?

Alternatywą dla wybielania zębów nakładkami jest wybielanie zębów przy użyciu lampy. Nie ulega wątpliwości, że jest to idealna opcja dla osób niemających cierpliwości do wybielania przy użyciu nakładek.

Po upewnieniu się, że zęby są zdrowe, lekarz dentysta nakłada na zęby pacjenta żel wybielający. Następnie zęby są naświetlane lampą. Przed promieniowaniem chronione są usta oraz dziąsła pacjenta. Naświetlanie zębów lampą powtarza się trzykrotnie. Sam zabieg wybielania trwa stosunkowo niedługo, bo około sześćdziesiąt minut.

Po zabiegu, przez okres około dwóch tygodni należy przestrzegać białej diety. Sięgajmy więc po białe warzywa takie jak seler czy pietruszka. Z owoców wybierzmy banany oraz białe śliwki. Unikajmy również alkoholu oraz palenia papierosów. Efektem wybielania zębów lampą są zęby bielsze nawet o kilkanaście odcieni. Efekt utrzymuje się nawet do dwóch lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieją pewne przeciwwskazania do wybielania zębów przy użyciu lampy. Przede wszystkim mowa tu o takich chorobach jak: choroba nowotworowa, cukrzyca czy epilepsja.


 

Dodaj komentarz