kobieta-ziewa-siedzi-na-kanapie-przy-laptopie.

Cienie i opuchlizna pod oczami – jakie mogą być przyczyny?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Cienie oraz opuchlizna, czyli tzw. worki pod oczami mogą być oznaką zmęczenia, lecz nie zawsze. Czasem są oznaką choroby lub po prostu starzenia się skóry. Pewne jest, że cienie i worki pod oczami wyglądają nieładnie i każda kobieta chciałaby się ich pozbyć.


Jak rozpoznać przyczynę cieni i worków pod oczami?

Aby sprawdzić, czy cienie są efektem zmęczenia i niewyspania, trzeba po prostu się wyspać. Nie wystarczy jedna przespana noc, aby zniwelować oznaki zmęczenia. Najlepiej wprowadzić w życie zdrowe nawyki i dbać o odpowiednią długość i jakość snu. Jeżeli sen jest prawidłowy, a uczucie zmęczenia ani worki pod oczami nie zniknęły, warto poszukać przyczyny. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania. Przyczyna może tkwić w tarczycy, niedokrwistości, czynności pracy nerek, czy wątroby, a także w alergii.


Skóra zaczyna się starzeć od oczu

Skóra pod oczami jest cienka i delikatna, bardzo często podczas procesu starzenia się skóry, staje się brzydka, szara i mało elastyczna. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem spada ilość produkowanego kolagenu w skórze, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.

Często pod oczami zbiera się warstwa tłuszczu, która powoduje nieestetyczny wygląd. Proces starzenia się skóry ma własne tempo, u każdej osoby indywidualnie. Worki i cienie pod oczami często występują rodzinnie. Nie pomaga działanie grawitacji oraz nieprawidłowa dieta. Brak elastyczności skóry pod oczami ma również związek z osłabieniem napięcia mięśnia okrężnego oka.


Co można zrobić, aby poprawić wygląd skóry pod oczami?

Przede wszystkim należy stosować kremy nawilżające skierowane specjalnie do skóry pod oczami. Mogą to być kosmetyki marki np. Strivectin, La Roche- Posay, Lierac. Poza tym pomocne mogą okazać się regularne masaże twarzy i ćwiczenia mięśni twarzy, które zapobiegają tworzeniu się worków pod oczami. Warto stosować także maski hydrożelowe pod oczy lub domowe maseczki, np. z zielonego ogórka.

Jeśli tradycyjne metody nie poprawiają stanu skóry pod oczami, można zasięgnąć porady lekarza medycyny estetycznej. Lekarz dobierze odpowiedni zabieg indywidualnie do pacjentki. Czasem skuteczne okażą się zabiegi mezoterapii, które polegają na dostarczaniu głęboko do skóry substancji regenerujących i stymulujących odżywienie skóry. W przypadku gromadzącego się tłuszczu pod oczami konieczne może okazać się wykonanie zabiegu operacyjnego powiek. Jeśli mamy do czynienia z zanikiem tłuszczu i mięśni pod oczami, można wypełnić tę przestrzeń kwasem hialuronowym.


 

Dodaj komentarz