implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne – budowa, zalety, zastosowanie

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Utrata zęba wcale nie musi oznaczać konieczności stosowania protezy zębowej. Dzisiaj coraz więcej pacjentów decyduje się na implanty stomatologiczne. Nowoczesna stomatologia pozwala na uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu nawet w bardzo skomplikowanych przypadkach. Dzięki specjalistycznym zabiegom można sprawić, że nawet poważne ubytki nie będą szpeciły twarzy pacjenta. Najlepszym wyborem w tym przypadku są implanty stomatologiczne.

Czym dokładnie są implanty? Jak są zbudowane? Jakie są zalety ich stosowania, a jakie wady? Kiedy warto się na nie zdecydować?


Implant stomatologiczny – co to jest?

Implantem stomatologicznym czy też implantem zębowym określa się sztuczny korzeń, który wykonany jest z mocnego, biozgodnego tytanu. Wszczep ten ma na celu zastąpienie naturalnego korzenia zęba, który uległ uszkodzeniu mechanicznemu albo był objęty zaawansowaną próchnicą.

W przypadku jednostkowego ubytku stosuje się jeden wszczep, natomiast wtedy, gdy ubytki są większe i obejmują kilka zębów po kolei, można wykonać implantację kilkupunktową i oprzeć na niej większą liczbę brakujących zębów.


Korona – sztuczny ząb na implancie

Na implancie stomatologicznym, czyli na wszczepie umieszcza się koronę protetyczną. Stanowi ona widoczną część zęba.

Wobec tego nazwa „implant” stosowana do całego zęba jest wtedy błędna, ponieważ tak naprawdę składa się on z dwóch połączonych ze sobą elementów – implantu pełniącego rolę korzenia oraz korony, która jest na nim osadzona.

Korony wykonuje się z różnych materiałów, co wpływa na ich wygląd oraz na ich trwałość.

Najczęściej spotykamy się z takimi rodzajami koron jak:

  • korona ceramiczna – wykonana z porcelany, która bardzo dobrze imituje wygląd zęba, jest bardzo estetyczna oraz trwała, ale ma wysoką cenę
  • korona metalowa licowana porcelaną – jest tańsza od kolony ceramicznej, ponieważ zawiera mniej porcelany, od wewnątrz wykończona jest metalem
  • korona cyrkonowa – wyróżnia się wysoką estetyką ze względu na dobrą przenikalność światła, jest także trwała

Dlaczego warto wybrać implanty stomatologiczne?

Implanty stanowią obecnie najbardziej zaawansowany sposób uzupełniania ubytków zębowych. Dzięki nim można uzyskać najlepsze rezultaty, ponieważ implant wraz z koroną pozwala na skuteczne imitowanie naturalnych zębów.

Dzięki implantom stomatologicznym pacjent może zachować estetykę twarzy oraz funkcję żucia, która może być zaburzona w przypadku zwykłych protez zębowych. Wszczepy znacząco poprawiają komfort życia, ponieważ umieszczane są w jamie ustnej na stałe i tym samym pacjent nie musi stosować wtedy ruchomych protez. Warto też pamiętać o tym, że zwykłe protezy mogą przyczyniać się do powstania deformacji twarzy.

Na uwagę zasługuje również trwałość tego rodzaju uzupełnienia. Wysokiej jakości implanty stomatologiczne są w stanie posłużyć nawet przez więcej niż 20 lat, dlatego też są najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na maksymalnym komforcie i estetyce nawet po utracie wielu zębów.

Głównym minusem implantów jest ich dość wysoka cena, ponieważ za jeden trzeba zapłacić średnio od około 3 000 do nawet 5 000 złotych. W przypadku większych uzupełnień ceny mogą wynosić nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pacjent wybierający implanty musi ponieść często także dodatkowe koszty, między innymi związane z wykonaniem zdjęć RTG, zabiegów dodatkowych jak odbudowa kości.


Jak wygląda wszczepienie implantu zębowego?

Podczas pierwszej wizyty stomatolog przeprowadza z pacjentem wywiad, wykonuje zdjęcia RTG oraz sprawdza jego stan uzębienia. Na tej podstawie wykonuje się odpowiedni plan leczenia.

Wszczepienie implantu zębowego nie jest bolesne, ponieważ odbywa się w znieczuleniu. Po wprowadzeniu implantu w kość należy zaczekać na zagojenie się rany oraz na wytworzenie wokół implantu tkanki kostnej w celu uzyskania stałego połączenia. Trwa to od 3 do 6 miesięcy.

Dopiero na kolejnym etapie leczenia odsłania się implant, zakłada się łącznik i przygotowuje koronę protetyczną.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Implantologiczno-Stomatologiczną Ziętek Clinic z Krakowa.


 

Dodaj komentarz