Artykuł zaktualizowany 31 sierpnia 2019
Sercem domu jest kuchnia. Z tego też względu przykładamy dużą uwagę do tego, żeby to miejsce było estetyczne, wygodne i funkcjonalne. Głównym urządzeniem w naszej kuchni, którego używamy na co dzień, jest oczywiście lodówka. Dlatego warto wkomponować ją w naszą aranżację kuchni.
Parametry naszego urządzenia pod zabudowę
W sklepach AGD znajdziemy kilkaset modeli lodówek pod zabudowę. Właściwie każde z nich można bez problemu wkomponować w linie zabudowy mebli kuchennych, bez szkody dla całej aranżacji. Niemniej jednak przy wyborze odpowiedniej chłodziarki warto zwrócić uwagę na następujące parametry:
- Miejsce lodówki w kuchni
- Pojemność i wielkość urządzenia
- Zamrażarka i jej ulokowanie
- Rozmieszczenie półek
- Termostaty w lodówce
- Klasa energetyczności
- Dodatkowe funkcje
- System no-Frost
Umiejscowienie lodówki w kuchni
Część pomieszczenia kuchennego przeznaczona na chłodziarkę musi być wyposażona w kratki wentylacyjne, które gwarantują odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz urządzenia. Lodówki pod zabudowę mają standardowe wymiary dostosowane do parametrów produkowanych szafek kuchennych (ok. 54-56 cm oraz głębokości ok. 57 cm). Na wyposażeniu każdej lodówki do zabudowy jest instrukcja montażu oraz niezbędne elementy do zamontowania drzwiczek frontowych.
Każdy model chłodziarki umożliwia zamontowanie drzwi z lewej lub z prawej strony. Z reguły fronty są osobnymi drzwiami wyposażonymi we własne zawiasy, które stanowią połączenie z drzwiami lodówki poprzez prowadnice. Fronty mogą być zamontowane bezpośrednio na drzwiach lodówki. Niemniej jednak to rozwiązanie jest rzadko stosowane.
Najmniejsze lodówki pod zabudowę są wysokości 82 cm i często montuje się je pod blatem kuchennym wzdłuż dolnych szafek kuchennych. Na rynku możemy także spotkać małe urządzenia, służące do zabudowy w słupku szafek w kuchni na danej wysokości.
Wielkość a pojemność urządzenia
Pojemność lodówki jest powiązana z jej wysokością. Dobór jej wielkości determinuje ilość mieszkańców w gospodarstwie domowym. I tak na przykład dla rodziny czteroosobowej najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie chłodnicze o pojemności ok. 220 litrów. Schemat obliczeniowy wygląda w ten sposób, że na pierwszą osobę przypada 120-130 litrów, a na każdą kolejną po 30 litrów. Przy wyborze pojemności lodówki pod zabudowę należy wziąć pod uwagę, że są one najczęściej węższe i płytsze od wolnostojących urządzeń, więc przy tej samej wysokości będą miały mniejszą pojemność.
Umiejscowienie zamrażalnika
Najbardziej popularne modele lodówek mają zazwyczaj wysokość 180 cm. W tych chłodziarkach zamrażalnik jest na dole. A zabudowa urządzenia chłodniczego zazwyczaj kończy się na wysokości wiszących szafek. W tych modelach zamrażalnik jest na dole i wpisuje się w linie zabudowy dolnych szafek, co w rezultacie prezentuje się estetycznie. Takie rozwiązanie umożliwia funkcjonalne użytkowanie chłodziarki i gwarantuje dużą pojemność urządzenia.
Liczba półek i ich rozmieszczenie
Rozmieszczenie i rodzaj półek w lodówce ma wpływ na jej komfort użytkowania. Najlepsze są szklane, gdyż takie urządzenie łatwo utrzymać w czystości. Półki szklane wykonuje się ze szkła hartowanego, które jest odporne na pęknięcia i zarysowania. Poza tym szkło hartowane może wytrzymać kilkukilogramowe obciążenia.
We współczesnych modelach lodówek można regulować ustawienia i wysokość półek, dostosowujące je do własnych potrzeb, co pozwala na łatwiejszą aranżację wnętrza. Szuflady w zamrażarce najlepiej, żeby były przezroczyste i wysuwane. Dzięki temu łatwiej odnajdziemy potrzebny produkt spożywczy. W zamrażarce mogą być dwie lub trzy szuflady.
Liczba termostatów
Standardowo lodówki jednodrzwiowe posiadają jedną sprężarkę i jeden termostat. W niektórych modelach można spotkać dwa agregaty z dwoma termostatami, które pracują niezależnie do siebie. Te urządzenia umożliwiają ustawienie indywidualnej temperatury dla chłodziarki i zamrażarki, a także w razie potrzeby jedną z tych części lodówki można wyłączyć. Jednak zużywają one więcej energii niż te z jednym agregatem.
Dlatego też producenci zamiast dwóch osobnych sprężarek, na ogół stosują jedną, wyposażoną w dwa termostaty. Opcja ta jest oszczędniejsza. W takich modelach chłodziarek można osobno ustawiać temperaturę dla części mrożącej i chłodzącej, ale nie można całkowicie wyłączyć jednej części urządzenia. Plusem dwóch termostatów jest to, że część mrożąca ma większą efektywność.
Klasa energetyczna chłodziarki
Urządzenie chłodnicze jest włączone 24 godziny na dobę. Dlatego ilość pobieranej przez nią energii elektrycznej nie jest bez znaczenia. Klasy energetyczne urządzeń określane są od G do A+++. Przy czym urządzenia w klasie A+++ są najbardziej energooszczędne, natomiast te w klasie G pobierają najwięcej energii elektrycznej. W sklepach AGD możemy spotkać urządzenia w klasie od A do A+++. Im wyższa klasa energooszczędności, tym cena urządzenia odpowiednio też jest wysoka. Ponadto znacznie się różni pomiędzy tymi samymi modelami w różnych klasach energooszczędności. Zazwyczaj model w wyższej klasie jest o jedną trzecia ceny droższy.
Dodatkowe funkcje urządzenia
System sterowania to funkcja, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze lodówki. Najlepiej wybierać urządzenia z elektronicznym systemem. W praktyce wygląda to tak, że możemy ustawić indywidualną temperaturę chłodzenia i mrożenia, a parametry ustawienia śledzić na elektronicznym wyświetlaczu.
Współczesne modele lodówek wyposażone są w tzw. system no Frost (bezszronowe). System ten automatycznie monitoruje poziom wilgotności w urządzeniu chłodniczym. Ponadto zapobiega osadzaniu się szronu, dzięki automatycznemu osuszaniu i wymianie powietrza. System ten sprawia, że urządzenie jest w pełni bezobsługowe.
Decydując się na lodówkę do zabudowy, należy zapewnić odpowiednie miejsce do jej postawienia. W tym wypadku musimy wziąć pod uwagę to, aby nasze urządzenie nie stało blisko źródła ciepła, bo to zmniejszy efektywność jego pracy, przy okazji zwiększając pobór prądu. Ponadto zadbajmy o to, aby miejsce pod lodówkę było wyposażone w gniazdko z uziemieniem.
Warto skorzystać z możliwości zrobienia takiej fajnej ankietki, która jest jednocześnie takim konfiguratorem sprzętu online. Wynik to sprzęty, które spełniają najtrafniej nasze oczekiwania. Wybór dzięki temu staje się szybki i prosty. Sama sprawdziłam, wiem, że warto. Tym bardziej, że jest on darmowy.
Ciekawy poradnikk dziękuję za rady i wiedzę. Mam dodatkowe pytanie do autora tekstu – czy warto kupić lodówkę side by side, jakie są jej wady i zalety, czy można ją jakoś sensownie zabudować? No i jakiej firmy kupić ten sprzet. Pozdrawiam serdecznie, Ula