basen stelażowy do ogrodu

Basen stelażowy do ogrodu – co to jest i kiedy warto kupić?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Baseny ogrodowe służą przede wszystkim relaksowi, zabawie i schłodzeniu ciała w upalne dni. Kojarzone są z reguły z pompowanymi lub rozporowymi wariantami wrażliwymi na czynniki mechaniczne. Basen na stelażu łączy w sobie przyjemność zabawy, stabilną konstrukcję i możliwość pływania.


Co to jest basen na stelażu?

Basen na stelażu nie zawiera elementów pompowanych oraz rozporowych, które złożą się po znaczącym ubytku wody. Stabilna konstrukcja stelażu zapewnia niezmienną pozycję basenu. W przypadku basenu pompowanego wystarczy chwila nieuwagi, aby przeciąć ostrym narzędziem kołnierz. Podczas zabawy w basenie rozporowym przy pośliźnięciu się lub próbie podparcia się o giętką ściankę łokciem można spowodować wypłynięcie znaczącej ilości wody. Stalowa konstrukcja stelażu jest szczególnie przydatna wtedy, gdy udział w zabawie czy kąpieli chce wziąć więcej osób – basen nie przewróci się przy nadmiernym obciążeniu ściany. Stabilna i wysoka konstrukcja wymaga także dodatkowego wyposażenia, którym często jest drabinka umożliwiająca bezpieczne wejście do basenu.


Więcej pracy, ale także więcej zabawy

Baseny ogrodowe stelażowe wymagają rozłożenia stalowej konstrukcji, której montaż powinien zająć od 30 do 40 minut (źródło: http://womanadvice.pl/jaki-basen-lepiej-wybrac-dmuchany-lub-stelazowy-czyli-zalety-i-wady-basenow-ogrodowych). Należy także przygotować stabilne, oczyszczone i równe podłoże, aby konstrukcja się nie chwiała. Wiąże się to z większym nakładem pracy niż w przypadku innego typu basenów ogrodowych. O sposób składania elementów można zawsze zapytać sprzedawcę w renomowanym punkcie sprzedaży, np. w Leroy Merlin. Jednak trud włożony w stawianie konstrukcji ma swoje niepodważalne plusy. Duża, stabilna konstrukcja oraz dołączone do zestawu filtry czy przykrycie sprawiają, że wysiłek włożony w przygotowanie basenu jest jednorazowy. Znika konieczność wymiany wody co kilka dni z powodu silnego zanieczyszczenia. Baseny stelażowe są zazwyczaj większe od wersji pompowanych i ogrodowych. Przybierają kształty prostokątne i okrągłe. Stabilność zależy od stalowej konstrukcji stelażu, która pozwala na stosowanie imponujących gabarytów basenu – długość może sięgać nawet 7 metrów, szerokość – 3,5 metra, a wysokość – 1,2 m. To sprawia, że można w nim swobodnie pływać. Cecha ta jest bardzo istotna podczas nauki pływania, nurkowania lub zabawy, w której wziąć udział może co najmniej kilka osób (źródło: https://www.leroymerlin.pl/relaks-w-ogrodzie/baseny-i-akcesoria/baseny-ogrodowe-brodziki-jacuzzi/basen-ogrodowy-power-steel-56475-732x366x132cm-bestway,p393978,l1917.html).


Wariant rodzinny

Basen na stelażu do ogrodu warto zakupić z kilku powodów. Dzięki niemu w zabawie może brać udział więcej niż jedna czy dwie osoby, bez obawy o zniszczenie konstrukcji zbyt dużą liczbą użytkowników. Dzięki gabarytom oraz prostokątnej formie można rozpocząć naukę pływania lub nawet nurkowania dzieci i osób dorosłych. Zdecydowanie większy basen daje ogromne możliwości aktywnego spędzania czasu w wodzie. Dodatkowe wyposażenie takie jak pompa filtrująca, filtr piaskowy, drabinka, mata pod basen czy przykrycie sprawiają, że całą konstrukcję można wypełnić wodą raz i tak pozostawić na dłużej, bez konieczności zmiany wody co kilka dni.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *