ogród

Jak urządzić ogród na wiosnę?

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Pierwsze promyki wiosennego słońca zwiastują sezon dla fanów ogrodnictwa. Przydomowy ogród to całe mnóstwo ciężkich, ale przyjemnych i dających  dużo satysfakcji obowiązków. Jak urządzić wiosenny ogród? Co koniecznie należy zrobić w ogrodzie? Przedstawiamy 5 praktycznych rad, jak urządzić ogród na wiosnę!

Architekci krajobrazu to artyści, a ogrodowy design to zdecydowanie sztuka. Odpowiednie zaplanowanie, zapewnienie właściwych materiałów i realizacja projektu wymaga nie lada umiejętności i ogromnej wiedzy. Zastosowanie profesjonalnych, ale prostych rozwiązań w Twoim ogrodzie, pozwoli na zachowanie spójnej struktury i pięknego wyglądu całego przydomowego ogrodu.


Jak oddzielić rabaty od trawnika?

Tutaj z pomocą przychodzą obrzeża trawnikowe, które przydadzą się wszędzie tam, gdzie rabaty graniczą z trawnikiem. Ich zastosowanie pozwoli na zachowanie struktury i kształtu każdej rabaty, przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed przerastaniem trawnika w ich wnętrze. Wysokiej jakości obrzeża trawnikowe są odporne na wszelkie, niekorzystne warunki pogodowe i swoją budową zabezpieczają rabaty. Doskonałym rozwiązaniem są obrzeża wykonane z giętkiego materiału. Dzięki temu możemy nadać im dowolny kształt i tworzyć ogrodowe rabaty z pełną dowolnością.


Zadbaj o glebę

Wiosenne nawożenie pomoże ziemie odżywić się po ciężkiej zimie. Zadbajcie o wysokiej jakości nawóz, który w swoim składzie zawiera składniki mineralne, takie jak magnez, potas, fosfor i wapń. Zachowajcie jednak ostrożność, wiosenne nawożenie powinno zacząć się na 2-3 tygodnie przed siewem. Naniesienie zbyt dużej ilości nawozu może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Bezpośrednio przed wiosennymi siewami, skorzystajcie z naturalnego kompostu lub dobrego obornika.


Przycinanie roślin

Prześwietlanie koron drzew owocowych to jeden z niezbędnych, wiosennych zabiegów. Skrócenie i usunięcie nadmiernie zagęszczonych pędów drzew, zbawiennie wpłynie na ich rozrost i kondycję. Musimy zwrócić szczególną uwagę na usunięcie zaschniętych pędów, które są pokłosiem chorób lub działalności szkodników.

Przycięcia mogą wymagać również krzewy ozdobne, jednak w tym przypadku przycinamy tylko te krzewy, które kwitną latem.


Czas sadzenia

Po zimowych roztopach następuje wiosna, to doskonała pora na sadzenie drzew i krzewów. Gdy gleba rozmarznie możemy przystąpić do sadzenia drzew i krzewów. Wybierając rośliny do sadzenia, zwróćcie szczególną uwagę czy korzenie nie są przesuszone. Po przewiezieniu do ogrodu, powinny być natychmiast posadzone. Jeżeli potrzebujemy chwili, przysypmy ich korzenie wilgotną ziemią.


Wodny świat w ogrodzie

Trudno sobie wyobrazić coś przyjemniejszego, niż wieczorny kieliszek wina nad własnym stawem. Staw to ozdoba i dopełnienie każdego pięknego ogrodu. Piękna wizja? Zanim się spełni, musimy włożyć w nią trochę pracy i odpowiedzieć sobie na jedno z wielu praktycznych pytań

  • Jak zabezpieczyć brzegi stawu przed osuwaniem?

Każda skarpa czy nasyp, w bezpośrednim sąsiedztwie stawu musi zostać zabezpieczona. Wystarczy niewielki deszcz, żeby spowodować osunięcie się jej do stawu. Sposobem na pozbycie się problemu, jest wyłożenie jej odpowiednią kratką. Zadbajmy o to, żeby kupiona kratka miała duże oczka, dzięki temu będziemy mogli zasiać w jej wnętrzu trawę i niemal całkowicie ją pod nią ukryć.


 

 

Dodaj komentarz