Artykuł zaktualizowany 12 maja 2021
Wiele uwagi przykładamy do rozplanowania pokoju dziecięcego, funkcjonalnej kuchni czy komfortowej sypialni. W przypadku pokoju dziennego często stawiamy jednak nie na aspekt jego codziennego użytkowania, a raczej kwestię wygody ewentualnych gości. Tymczasem dobrze dopasowane komplety wypoczynkowe są czymś, w wybór czego warto zainwestować nieco więcej czasu i funduszy.
Wybierając meble do salonu kierujemy się ich wyglądem, trwałością, ilością oferowanego miejsca. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, jak będziemy je na co dzień użytkować, bo wydaje się, że pokój dzienny jest najbardziej „obcym” miejscem w całym domu. Tymczasem to w nim spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, ale również relaksujemy się w samotności. I pod tym kątem powinniśmy dobierać komplet wypoczynkowy.
Jak duży powinien być pokój dzienny?
To jest podstawowe pytanie, co aspekt ten zależy przede wszystkim do wielkości naszego pokoju dziennego. W przypadku małych mieszkań trudno jest mówić o rozległym, rozbudowanym komplecie wypoczynkowym, który prócz długiej sofy – często narożnej i z funkcją spania – obejmowałby również fotele. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest np. prosta wersalka z funkcją spania albo samodzielna sofa z dodatkowymi wąskimi fotelami. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zaoszczędzić miejsce, alternatywę stanowią taborety czy pufy, które możemy traktować jako podnóżki i schować np. pod stolikiem do kawy, gdy nie są używane.
Jeśli z kolei miejsce mamy nieograniczone, to możemy dowolnie przebierać w kompletach i ich objętości. Kanapa narożna zawsze jest ciekawym wyjściem, które daje sporo miejsca, ale jeszcze lepszy może być np. zestaw dwóch kanap trzyosobowych w zestawieniu z dwoma fotelami. Tak duży komplet wypoczynkowy sprawdzi się dobrze na otwartej przestrzeni, np. w salonie połączonym z jadalnią.
Funkcje i dodatki
Warto zwrócić uwagę również na funkcjonalność, którą oferują komplety wypoczynkowe. Część z nich ma m.in. wbudowane w boczne oparcia niewielkie biblioteczki, umożliwiające trzymanie ulubionych, akurat czytanych pozycji. Inne posiadają specjalne półeczki na gorące i zimne napoje, a nawet… lodówki ukryte pod górną częścią podłokietnika! Zanim jednak wpadniemy w nadmierny entuzjazm i będziemy wybierać opcje, które niekoniecznie się nam przydadzą – a stanowią dodatkowy koszt – zastanówmy się, czego faktycznie potrzebujemy. Ostrożnie warto też wybierać obicie kompletu wypoczynkowego. Ekoskóra, choć tańsza, może być mniej wytrzymała, zwłaszcza przy dzieciach. Z kolei przy kotach czy psach lepiej sprawdzi się kodura aniżeli inne, miękkie obicie.