Oszczędzanie wody – prostsze niż myślisz

Artykuł zaktualizowany 4 lutego 2021


Oszczędzanie wody to coś, o czym mówi się wam zapewne bardzo często. W dobie nacisku na dbanie o środowisko, ogłoszenia społeczne sugerujące recykling, oszczędzanie wody, prądu itd. pojawiają się praktycznie codziennie. Może to być na dłuższą metę męczące.

Jednak czy braliście pod uwagę to, że oszczędzanie wody, to również spora korzyść dla waszego portfela? To z pewnością wzbudza zainteresowanie. A jednocześnie samo oszczędzanie wody nie jest trudne. Oto kilka prostych kroków, które możecie zastosować w tej materii.


Pojemnik na deszczówkę – darmowa woda do różnych rzeczy

Jak do tej pory jeszcze rząd nie wpadł na to, żeby opodatkować wodę deszczową. Dlaczego więc jej nie wykorzystać do spełnienia naszych podstawowych potrzeb? Pojemnik na deszczówkę nie jest drogi, a jednocześnie to bardzo przydatna rzecz. W szczególności, że Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym, więc jest u nas sporo deszczowych dni, zwłaszcza w lipcu. Zbiorniki na deszczówkę dają także większe możliwości w oszczędzaniu wody, wodę deszczową możemy potem wykorzystać na dziesiątki różnych sposobów. Pierwsze co zapewne przychodzi wam do głowy to wykorzystanie jej do podlewania roślin czy nawet jako woda do basenu.

Dzięki temu nie będziecie musieli wykorzystywać wody z kranu do tego, żeby dbać o swój ogródek. Samą deszczówkę możecie, przechowywać przez bardzo długi czas. Taka woda psuje się relatywnie powoli, a po drugie ogródek nie wymaga przecież wody wysokiej jakości. A oszczędność z tego tytułu jest naprawdę duża.


Filtry do wody pitnej – woda prosto z kranu

Dobrym pomysłem, aby jeszcze bardziej zwiększyć oszczędność, jest inwestycja w filtry do wody pitnej. Taki filtr do wody pitnej kosztuje od około 200 złotych aż do nawet paru tysięcy (w zależności od tego, na jaki rodzaj filtra się decydujemy). Filtr ten przeznaczony prosto do montażu bezpośredniego na ujęciu wody (w tym przypadku, kranu). Taki filtr zwiększa jakość wody do tego stopnia, że będziemy mogli ją pić bezpośrednio z danego ujęcia. Filtr do wody pitnej mimo swojej ceny to wydatek, który zwróci się wam bardzo szybko. Dlatego, że zamiast kupować wodę butelkowaną (która bardzo często jest niskiej jakości) możemy pić wodę bezpośrednio z naszego kranu. Dzięki temu nie będziemy musieli w ogóle męczyć się z kupowaniem wody butelkowanej.

Jak widać oszczędzanie na wodzie, nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy zakup pojemnika na deszczówkę czy filtra do wody. Nie jest to duży wydatek, a zwróci się wam bardzo szybko. Czego można chcieć więcej, jeżeli nie oszczędności?


 

Dodaj komentarz