fotowoltaika

Czego potrzebujesz, aby stworzyć instalację fotowoltaiczną?

Artykuł zaktualizowany 18 lipca 2022


Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na jej samodzielne pozyskiwanie za pomocą paneli fotowoltaicznych. Nie da się jednak ukryć, że koszt zakupu instalacji stworzonej przez profesjonalną firmę również nie należy do najniższych i zwraca się dopiero po kilku a nawet kilkunastu latach.
Coraz popularniejsze staje się w związku z tym samodzielne wykonywanie instalacji fotowoltaicznych. Jest to możliwe, bezpieczne oraz efektywne. Sprawdźmy jednak, czego będziemy potrzebować, by stworzyć taką instalację.


Niezbędne elementy instalacji fotowoltaicznej

Aby samodzielnie stworzyć instalację fotowoltaiczną potrzebujemy oczywiście paneli FV jednak nie jest to jedyny element, który będzie potrzebny. Kolejną niezwykle ważnym elementem instalacji jest inwerter fotowoltaiczny, czyli urządzenie, które służy do przetwarzania energii elektrycznej do właściwych parametrów. Wyposażyć należy się również w system mocujący, którym przytwierdzimy panele do dachu, przewody elektryczne oraz narzędzia. Co ważne, obowiązujące prawo pozwala nam na samodzielny montaż instalacji jednak powinniśmy o tym poinformować swojego dostawcę energii.

Praktyczne akcesoria

Tworząc własną instalację fotowoltaiczną nie powinniśmy zapominać również o mniejszych, równie ważnych jej elementach, które pozwalają na połączenie ze sobą poszczególnych części instalacji oraz zwiększają bezpieczeństwo pozyskiwania energii ze słońca. Mowa tu o akcesoriach takich jak topiki, rozłączniki, złącza czy ograniczniki. Wybierając je warto zwrócić uwagę na parametry takie jak wymiary czy dopuszczalne natężenie prądu.

Gdzie znaleźć wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej?

Istnieje wiele firm, które zajmują się dystrybucją materiałów elektrotechnicznych, w tym również paneli fotowoltaicznych i innych elementów instalacji PV. Fotowoltaika Rybnik to jedna z firm, której asortyment jest bardzo szeroki a ceny przystępne. Możemy liczyć również na fachowe doradztwo i pomoc w wyborze idealnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *