garaz w bryle

Garaż w bryle domu czy wiata garażowa – co jest lepsze?

Artykuł zaktualizowany 3 września 2022

O tym, jak przydatny jest garaż, wie chyba każdy właściciel pojazdu. Niweluje konieczność skrobania szyb zimą, a jednocześnie jest ochroną przed np. gradem. Często oznacza też dodatkową możliwość przechowania roweru czy hulajnogi. Główny dylemat polega jednak na decyzji, co wybrać – garaż w bryle domu czy wiatę garażową.

Jeśli planujesz budowę domu i jesteś na etapie wyboru projektu, weź pod uwagę wszystkie elementy, na jakich Ci zależy. Być może jedną z ważniejszych części jest wygodny garaż. W ofercie firmy tooba.pl znajdziesz dużo gotowych projektów garaży, które bez problemu postawisz na niemal każdej działce.

Zalety i wady garażu w bryle domu

Garaż w bryle domu to niezaprzeczalna zaleta. To duża wygodna i jednocześnie bezpieczeństwo. Wygoda w tym sensie, że dzięki połączeniu z domem, noszenie ciężkich zakupów lub większych rzeczy do przewiezienia, jest łatwiejsze. Krótsza jest bowiem droga do auta. Dodatkowo, szczególnie w czasie opadów deszczu czy śniegu, możemy dostać się do samochodu nawet w kapciach. Natomiast zimą, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury, garażując samochód, nie jesteś zmuszony do porannego skrobania szyb. Bywa to bardzo uciążliwe i zabiera cenny czas, szczególnie rano, kiedy np. spieszysz się do pracy.

Drugim aspektem są wspomniane kwestie bezpieczeństwa. Dzięki schowaniu samochodu w garażu i wyposażeniu w antywłamaniową bramę, masz gwarancję, że Twoje auto jest bezpieczne. Sytuacja wygląda odwrotnie, kiedy parkujesz przy ulicy lub pod zwykłą wiatą garażową.

Garaż w bryle to również możliwość przechowania dodatkowych rzeczy. Jeśli zaplanujesz odpowiednio duży garaż, z łatwością zmieścisz w nim także rowery, hulajnogę czy sprzęt do pielęgnacji ogrodu, np. kosiarkę. Dodatkowo, jeśli garaż przykryty jest dwuspadowym dachem, wówczas można zaaranżować nad garażem na poddaszu dodatkowe miejsce do składowania, coś na kształt strychu. Przy odpowiednio dużej powierzchni garażu, można w nim zaaranżować kącik na mini warsztat, spiżarnię lub miejsce do ćwiczeń.

Taki rodzaj garażu to jednak kilka ograniczeń. Po pierwsze, garaż podnosi koszty budowy domu. Niemniej jednak, jeśli i tak planujemy postawienie garażu, tańszą opcją jest zaprojektowanie go w bryle budynku. Wolnostojący garaż podniesie te koszty jeszcze bardziej.

Może się również zdarzyć, że nasza działka jest tak mała, że postawienie garażu może być niemożliwe lub trudne do wykonania. Czasami, nawet jeśli garaż się zmieści, zabiera on cenny metraż powierzchni użytkowej domu. Taką decyzję należy więc gruntownie przemyśleć, szczególnie gdy dysponujemy małą lub wąską działką.

Garaż wolnostojący wymaga niestety szeregu formalności i uzyskania pozwoleń. To równocześnie podnosi koszty i sprawia, że inwestorzy rezygnują z tego pomysłu, nie chcąc angażować się w urzędowe zawiłości.

Z całą pewnością jednak, garaż w bryle budynku lub murowany garaż wolnostojący to trwałość, wytrzymałość i solidność na lata. Odpowiednio postawiony garaż będzie odporny na nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

garaz w bryle silownia

Wiata garażowa – atuty i ograniczenia

Alternatywą dla garażu w bryle i wolnostojącego garażu murowanego jest wiata garażowa. Różni się ona od garażu w bryle przede wszystkim tym, że nie jest murowana, a oznacza jedynie lekką konstrukcję dachową wspartą na 4, 6 lub 8 słupach. To oczywiście wpływa na cenę – koszt postawienia wiaty jest nieporównywalnie niższy od ceny garażu murowanego. To ogromna przewaga, dlatego ta opcja jest wybierana bardzo często.

Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że pod zwykłą wiatą garażową trudno w bezpieczny sposób przetrzymać np. rower. Czujne oko złodzieja może szybko wyłapać znajdujący się na działce łup. Oprócz tego, najczęściej wiata ustawiona jest kilka metrów od domu, co oznacza, że w zimowe lub deszczowe dni, dotarcie do auta będzie się wiązało z pewnymi niedogodnościami.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wiata garażowa ma lekki wygląd, nie przytłacza, a jednocześnie wpisuje się zarówno w stylistykę budownictwa nowoczesnego, jak i tradycyjnego. Użyte materiały rzutują na całość wyglądu. Wiata garażowa to nie tylko oszczędność miejsca, ale także krótki czas realizacji, zwykle pozbawiony wszelkich urzędowych formalności.

Nowością na rynku, która wpisuje się w trend nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa, są wiaty fotowoltaiczne. Nie dość, że zaparkujesz pod nią samochód, postawisz rower lub motocykl, to jeszcze zamontowane panele posłużą jako źródło energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego. Co więcej, taka wiata może również funkcjonować jako stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Podsumowując, garaż to zamknięta konstrukcja, złożona z czterech ścian, dachu i drzwi. Niekiedy w garażu montowane są także okna. Wiata garażowa natomiast to dach wykonany z różnych materiałów, stojący na podporach – zwykle drewnianych słupach. Różnica między nimi polega przede wszystkim na cenie – garaż murowany jest droższy od  wiaty garażowej. Różnią się one także w użyteczności, funkcjonalności czy względach bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz